ye-logo.v1.2

Маніпуляції про пенсії, ядерну небезпеку та вторгнення до Придністров'я: підбірка тижня

Суспільство 2331
Ворожі пропагандисти знову повернулися до теми ядерної зброї
Ворожі пропагандисти знову повернулися до теми ядерної зброї. Фото: ілюстративне news.pn

Багато фейків росіяни створюють заради поширення паніки.

Пропагандисти цього тижня дуже активно поширюють фейки про ядерну небезпеку.

Кілька днів тому “Сайт “Є” писав, що роспропаганда поширює інформацію щодо нібито майбутніх ядерних провокацій з боку України, щоб дискредитувати її на міжнародній арені. Інформацію поширюють, як офіційні особи з боку рф, так і анонімні телеграм-канали, в тому числі іноземними мовами. І тепер з’явились нові фейки.

Фейк про ядерну небезпеку

У соціальних мережах поширюють відео, в якому двоє чоловіків розповідають, що нібито Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликає готуватись до ядерної війни через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Нібито ВООЗ рекомендує країнам бути готовими до будь-яких непередбачених обставин або подій. Також нібито в організації надали перелік ліків, які необхідно підготувати для використання в разі радіаційної небезпеки. Це — маніпуляція, пише “Детектор медіа”.

На поширення маніпулятивного відео звернули увагу фактчекери проєкту Maldita.es. ВООЗ справді оновила список ліків, які необхідні для подолання наслідків можливої ядерної надзвичайної ситуації. Але таке оновлення є сталою практикою та ніяк не стосується вторгнення Росії в Україну. Попередній документ підготували у 2007 році, тому з часом він втратив свою актуальність. У рекомендаціях ВООЗ узагальнено розглядає будь-які випадки радіоактивного забруднення, зокрема через аварії чи застосування ядерної зброї.

Пропагандисти систематично поширюють різноманітні фейки щодо можливого застосування ядерної зброї в Україні. Раніше агітпроп поширював фейки, що нібито Велика Британія підтримує Україну в рішенні застосувати брудну бомбу або ж Зеленський використає «брудну бомбу» на прохання США. Також писали, що нібито Україна закликає до початку ядерної війни. У такий спосіб пропагандисти намагаються залякати українців та змусити здатися.

російська дезінформація щодо Придністров'я

Міноборони Молдови спростувало заяву російського військового відомства про нібито підготовку Україною провокації в Придністров'ї.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на опубліковану заяву молдовського міністерства.

"Міністерство оборони відстежує всі події, дії та зміни, що відбуваються в регіоні та на території, контрольованій режимом у Тирасполі. Зазначимо, що наразі прямих загроз військовій безпеці держави немає", - сказано у заяві.

Міністерство підкреслило, що спільно з іншими органами безпеки працює над запобіганням будь-яким спробам дестабілізації, підтриманням миру і стабільності в країні.

"Військовослужбовці Національної армії у складі Об'єднаних миротворчих сил у зоні безпеки працюють у штатному режимі. У разі виявлення будь-якої небезпеки для безпеки країни міністерство оборони негайно інформуватиме громадськість. Неправдива інформація, яка поширюється, має на меті створити паніку та плутанину серед людей по обидва боки Дністра", - наголосило міністерство.

Відомство закликало громадян зберігати спокій та отримувати інформацію лише з офіційних джерел.

Нагадаємо, що 23 лютого міноборони росії двічі заявляло, що українські сили найближчим часом нібито планують влаштувати збройну провокацію в Придністров'ї. Цей фейк підхопили проросійські депутати в ОБСЄ.

Маніпуляції про виплату пенсій

Користувачі соцмереж поширюють новину про те, що в Україні нібито збираються позбавити пенсій тих, хто виїхав до росії або проживає на тимчасово окупованих територіях. Деякі користувачі навіть стверджують, що пенсій позбавлятимуть загалом або скорочуватимуть їх, і це начебто одна з вимог Міжнародного валютного фонду, пише Stop Fake.


Такі маніпуляції з’явилися на тлі появи законопроєкту про зміну порядку виплат пенсій особам, які скоїли злочин проти основ національної безпеки України, а також після винесення на обговорення проєкту наказу Мінфіну «Про затвердження Методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання». Обидва документи аж ніяк не спрямовані на те, щоб позбавити пенсій українців, які мешкають на тимчасово окупованих територіях країни, або тих, хто виїхав до росії. Крім того, обидва документи не були ухвалені та перебувають на стадії обговорення.

Про що йдеться в обох документах, які стали приводом для маніпуляцій? У законопроєкті пропонується припинити пенсійні виплати засудженим, які вчинили злочини, спрямовані на насильницьку зміну або повалення конституційного ладу або захоплення державної влади; на територіальну цілісність та недоторканність України; державну зраду; колабораційну діяльність.

«У такий спосіб висловлюватиметься негативна оцінка державою вчинених проти неї дій, а також осуд українського суспільства, яке відстоює свою незалежність та свободу», — наголошується у пояснювальній записці до законопроєкту.

Також у законопроєкті йдеться про те, що після відбування покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі за скоєння цих злочинів пенсія призначається на загальних підставах і обчислюється відповідно до українського законодавства.

Інший документ від Міністерства фінансів України визначає процес перевірки пенсій шляхом порівняння різного типу даних. Зокрема, одним з етапів перевірки є правомірність виплати пенсій, коли перевіряються дані про смерть реципієнта, група інвалідності, категорія інвалідності, термін, на який встановлюється інвалідність, а також постійне проживання реципієнта за кордоном. Знову ж таки, про жодне припинення виплат тим, хто проживає на тимчасово окупованих територіях або переїхав до іншої країни у наказі не йдеться.

В Україні пенсії продовжують виплачуватись і тим громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Наприклад, якщо пенсіонери раніше отримували пенсію на Укрпошті, то їхні виплати зараховуються на спеціально створені рахунки Ощадбанку і гроші залишаються на цих рахунках.

Міністр соціальної політики Оксана Жолнович пояснює, що «як тільки людина отримає таку можливість, може одразу забрати свою пенсію у будь-якому відділенні банку чи перенаправити її на будь-яке відділення Укрпошти».

Продовжують виплачувати пенсії і тим, хто виїхав за кордон через війну у статусі біженців або отримавши тимчасовий захист. Для цього потрібно, щоби виплати були оформлені ще до виїзду — в українських банках. У такому разі пенсіонери можуть вільно користуватися за кордоном банківськими картками українських банків та отримувати свої виплати.

Окрім пропагандистів, в українському інфополі активно працюють й шахраї. 

Нова шахрайська схема

Про нову шахрайську схему розповіли в освітньому пабліку "Нота Єнота".

"Сьогодні телефонували двом людям із нашої команди. Ймовірно, ця схема вірусна. Тому розкажіть про такий випадок своїм рідним та близьким. Отож, телефонують із невідомого номера. Говорить жінка, що мовляв «дитина випадково на ваш номер відправила смс. Гляньте, чи прийшло». Говорить швидко, у розмові кілька разів згадує дитину, на фоні чути голос дитини. Коли ви глянете в смс, у вас дійсно будуть вхідні повідомлення з якимось кодом. Жінка буде наполягати назвати цей код. У жодному разі не називайте код", - підкреслюють фактчекери.

Повідомлення, до речі, приходить із номера 448. У повідомленні код для підтвердження оплати. Шахрайка у момент, коли ви відкриваєте повідомлення, говорить багато тексту про дитину, яка взяла телефон і відправила код на номер, а дуже треба цей код.

Ця схема полягає у переказі коштів з вашого мобільного рахунку на банківську картку іншої людини. Тобто йдеться про суми від 35 до 500 гривень.

Після того, як фактчекери сказали кілька разів, що ніякого коду називати не будуть, бо це шахрайська схема, жінка одразу вибила дзвінок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую