ye-logo.v1.2

Фейки про блокування у Твіттері, церкву та ситуацію на атомній станції: підбірка тижня

Суспільство 1992
Чергова підбірка тижня
Чергова підбірка тижня. Фото: фото з архіву

Третій тиждень поспіль росіяни використовують для пропаганди меседжі навколо церкви.

Російська пропаганда продовжує створювати фейки навколо українських біженців, поширювати паніку нібито через ядерну катастрофу та просувати меседжи щодо церкві, підконтрольній москві.

Фейк про блокування у Твітері

Російські телеграм-канали та іноземні користувачі в інших соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито всі акаунти з емблемою українського прапору в нікнеймі, повинні його видалити до 28 лютого 2023 року або ж купити преміальну підписку (Twitter Blue) за 8 доларів у місяць.

Буцімто, це пов’язано з політикою платформи, яка є аполітичною, а український прапор у назві аккаунту є політичною позицією проти росії.

Але це неправда, Twitter не додає жодних подібних обмежень до акаунтів з українськими стягами. Користувачі без преміальної підписки, які мають в назві аккаунту емблему українського прапору, не будуть заблоковані.

Як пише “Вокс чек”, подібне повідомлення справді поширили у твіттер. Розмістив його користувач з ім’ям Walter Report.

Адміністрація твіттеру відреагувала на цей пост. Вона вказали, що подібних обмежень на платформі немає. Власники твіттер-акаунтів можуть використовувати емодзі у вигляді українського прапору в назвах.

Також на запит від фактчекерів AFP Fact Check відповіла очільниця відділу безпеки та довіри Елла Ірвін. Вона вказала, що в компанії не знають про подібні повідомлення та обмеження. Також їм невідомо, звідки у користувачів з’явилася подібна інформація.

Російська дезінформація про УПЦ за кордоном

Центр протидії дезінформації відмічає, що цього тижня за допомогою іноземних спікерів та медіа кремлівська пропаганда намагалася просувати наратив про те, що «в Україні встановлюється диктатура», яка “атакує канонічну” церкву.

Так ЦПД приводить декілька цитат російських агентів впливу за кордоном.


Американський економіст Стів Ганке на своїй сторінці у Twitter стверджував, що війна Зеленського з релігією триває, аргументуючи це вимогою до монахів УПЦ мп покинути свою канонічну Києво-Печерську лавру.

Грецький журналіст Афанасіос Авгерінос на своїй сторінці у Twitter заявляв, що українська влада нібито шантажує найбільшу чернечу слов’янську громаду та змушує її приєднатись до автокефальної церкви, яка є нібито розкольницькою та невизнаною у світі.

Нідерландська журналістка Соня ван ден Енде на своїй сторінці у Twitter засуджувала «київський режим» за виселення священників УПЦ мп з історичної святині України – Києво-Печерської лаври.

Раніше сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширили фейкове оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Також тиждень тому сайт “Є” писав, що пропагандисти за кордоном активно використовують у своїй роботі представників церкви.

Черговий фейк про Україну та АЕС

Російські окупанти захопили Запорізьку АЕС, однак, в мережі пропагандисти намагаються звинувачувати Україну у підготовці ядерної катастрофи.

Ще з літа росіяни поширюють дезінформацію про ситуацію навколо Запорізької АЕС, звинувачували ЗСУ у обстрілах станції, пізніше поширювали фейки про нібито створення “брудної бомби”.

Створення подібної інформаційної кампанії в мережі дозволяє пропагандистам тримати у напрузі багато країн та поширювати паніку. Цього тижня румунські фактчекери проєкту veridica.ro спростували російський меседж, що нібито Україна виступає проти створення охоронної зони на Запорізькій АЕС і хоче спричинити аварію на станції.

Меседж, що Україна нібито не готова реалізувати ініціативу МАГАТЕ щодо створення захисної зони навколо Запорізької АЕС, яка виключатиме відкриття вогню з території АЕС і по ній поширюють представники рф в міжнародних організаціях і він направлений на західну аудиторію.

Румунські фактчекери відмічають, що в реальності росія виступає проти пропозиції МАГАТЕ демілітаризувати станцію, підвищуючи ризик ядерної катастрофи.

Адже саме рф ігнорує прохання 42 країн світу вивести свої війська з території АЕС для створення зони захисту. Президент України Володимир Зеленський неодноразово вимагав від російських військ залишити периметр Запорізької АЕС. ООН також закликала до демілітаризації території заводу. Вся ця інформація свідчить про те, що не Україна блокує ініціативу створення охоронної зони на Запорізькій АЕС, а росія, яка вторглася в суверенну державу і ставить під загрозу світову ядерну безпеку. Дії рф експерти називають ядерним тероризмом, застосованим у контексті війни за вторгнення.

Саме російські війська неодноразово піддавалися ризику ядерної аварії на АЕС – відкривали вогонь прямо по ній, стріляли з її території, бомбардуючи українську енергомережу, відключали її від неї. Остання така атака, яка призвела до відключення, сталася 9 березня, коли станцію вшосте з початку війни відключили від української енергомережі після російського ракетного обстрілу.

Румунські журналісти також нагадали, що неодноразово спростовували російські фейки, які стосувались Запорізької АЕС.

Фейк про спалений будинок у Британії

Російські пропагандисти мають ще одну постійну тему для дезінформації. Це перебування українських біженців за кордоном.

У лютому, наприклад, в Литві поширювали фейк про те, що через кількість українських біженців в країні зростає рівень кримінальних злочинів.

Російська пропаганда з перших днів війни намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України та українців.

Цього разу в пабліках, що транслюють проросійську риторику йшлося, що нібито минулого тижня українські біженці спалили історичну будівлю 400-річного готелю в Англії, в місті Мідхерст у західному Сассексі. Мовляв, українці — злочинці, і якби не вони, будівля б вціліла. Це — фейк.

Пожежа на Норт-стріт у Мідхерсті справді трапилася 16 березня й охопила не лише готель Angel Inn про який пишуть пропагандисти. Українські біженці також справді жили в готелі. За даними місцевої влади, через пожежу з готелю евакуювали 30 людей, у тому числі «кілька» українських біженців. Однак заяви, що пожежу влаштували саме українці — необґрунтовані.

Місцеві ЗМІ пишуть, що спочатку пожежа почалася рано-вранці в сусідньому будинку на Норт-стріт, а вже потім перекинулася на дах сусіднього готелю Angel Inn. «Але не лише цей факт, а й попередні висновки пожежно-рятувальної служби Західного Сассексу не підтверджують жодної причетності українських біженців до пожежі. Представник пожежної служби у коментарі для BBC заявив : “Попередні розслідування показують, що немає жодних підозрілих обставин, пов'язаних із цією пожежею, але наше розслідування триває”», — пишуть фактчекери “Стоп Фейк”.


Це вже не перший фейк російської пропаганди про «поганих» українських біженців. Наприклад, пропагандисти вже стверджували українці спалили ліс в Німеччині. Поширюючи такі фейки агітпроп хоче створити для українських біженців образ злочинців, які можуть, наприклад, підпалити дім в якому живуть. Так пропагандисти прагнуть переконати аудиторію, що українців не варто підтримувати, пише «Детектора медіа».

Боротьба з роснаративами у Литві

Країни Євросоюзу продовжують боротись з російськими пропагандистами.

Литовська комісія з радіо і телебачення Литви (ЛКРТВ) прийняла рішення зобов'язати інтернет-провайдерів заблокувати IP-адреси, щоб запобігти подальшому перегляду російських телеканалів, що потрапили під санкції Європейського Союзу (ЄС).

Комісія встановила, що російські телеканали, які знаходяться під санкціями ЄС, транслюються в інтернеті. Тож планується заборонити доступ до IP-адрес серверів, які використовуються для трансляції телеканалів НТВ, "Перший канал", "Росія 1", "Росія 24" та "РТР Планета". Рішення було ухвалено після обговорення з представниками інтернет-провайдерів, а також після позитивної оцінки готовності та технічних можливостей провайдерів його запровадити.

Після поправок до Закону про громадську інформацію, ухвалених Сеймом минулого року, у Литві до січня 2024 року набула чинності заборона на ретрансляцію та розповсюдження в інтернеті теле- та радіоканалів суб'єктів, створених у росії та білорусі, які прямо чи опосередковано належать, контролюються або фінансуються цими країнами.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую