ye-logo.v1.2

Плани російської пропаганди за кордоном та залучення до неї російських церковників: огляд тижня

Суспільство 1371
Російська пропаганда має кілька стратегій
Російська пропаганда має кілька стратегій. Фото: ілюстративне volyn24.com

Російська пропаганда має стратегії для різних країн.

Російська пропаганда працює не лише на поширення фейків в Україні, а й за кордоном. Плани пропагандистів - збільшити довіру до дій кремля та зменшити підтримку України серед західних партнерів.

Робота кремлівської пропагандисти постійно змінюється, а тактика та стратегія є для кожної країни окремо. При цьому існують основні меседжі, які пропагандисти намагаються доносити постійно.

Тож для українців в цілому важливо протистояти російській пропаганді, одним, з можливих засобів протидії може бути розвінчування фейків, в тому числі українцями, які перебувають за кордоном та донесення правдивої інформації до іноземців

Меседжі РПЦ за кордоном

Російські пропагандисти за кордоном активно використовують у своїй роботі представників церкви.

Румунські фактчекери проєкту veridica.ro відмічають, що представники РПЦ намагаються поширити наративи, що нібито “Українська Православна Церква переслідується Києвом, як і в комуністичний період”, “Війна в Україні братовбивча” та “РПЦ молиться за переслідуваних українців”.

«Православна церква України ненавидить усе, що пов’язано з росією. В її інтересах мати цей збройний конфлікт, який усуває перспективу миру”, - таку заяву, яку транслюють за кордоном, зробив заступник голови Синодального управління зі зв’язків із пресою РПЦ Вахтанг Кіпсідзе.

Він заявив, що ставлення Російської Православної Церкви до спецоперації ґрунтується на переконанні, що “ми є свідками братовбивчої війни, спровокованої іноземними силами. Деякі російські капелани загинули на полі бою, убиті чужою зброєю”.

Нагадаємо, що українські спецслужби провели декілька обшуків в єпархіях УПЦ (мп). Але мова йде не про якісь утиски православ’я в Україні, а про перевірку підпорядкованих москві церковних установ.

Так, представники СБУ заявили про наявність «російських паспортів, агітаційної літератури та дозволів», виданих окупаційною владою. Виявлено документи, які підтверджують наявність російського громадянства деяких членів православної церковної структури. СБУ також заявляє, що знайшла листування українських ієрархів з координаторами в москві, включно з рекомендаціями щодо церковних літургійних послань і проповідей у контексті війни в Україні.

Восени у розслідуванні на сайті Bihus.info описувалась робота церковників під час окупації Ізюму на Харківщині. Де одним з обов’язкових елементів російської пропаганди була церква. Храми Ізюмської єпархії УПЦ відвідували і окупанти, і пропагандисти різних рівнів, клірики ставали “героями сюжетів”, а митрополит Єлисей благословляв призначеного росіянами гауляйтера Харківщини Віталія Ганчева “на добрі діла”.

Експертна комісія у січні показала, що Українська православна церква залишається підструктурою РПЦ.

«Користуючись деякими правами і свободами, ця структура не є, однак, автокефальною Церквою», – йдеться у висновках експертів, на ких посилаються румунські фактчекери.

Відносини між церквами в Києві та церквою в Москві є підпорядкуванням, а не співробітництвом.

Журналісти veridica.ro підкрелюють, що у неправдивому наративі, який поширюють представники РПЦ, штучно розрізняють війну та «спеціальну військову операцію» з метою маніпулювання громадською думкою.

“Як повідомили в Синодальному управлінні зв’язків РПЦ, «спецоперація» була розпочата Москвою з метою припинення спровокованої Заходом війни в Україні. Це фактично термінологія кремлівської пропаганди, а також поняття «братовбивча війна”, - приводять заяву фактчекери.

На їх думку, таке формулювання натякає на поширення меседжу пропагандистів, що “українці не є окремим народом від росіян”. Крім того, поширення кремлівської пропаганди є ще одним доказом того, що РПЦ є значною мірою пропагандистською рукою кремля.

“Захід пообіцяв підтримати Україну в цій війні, щоб зупинити збройну агресію рф. Тож дії США, НАТО та ЄС є реакцією на «спецвійськову операцію» проти вільної держави”, - спростовують заяву церковників російські пропагандисти.

Огляд роспропаганди від EUvsDisinfo

EUvsDisinfo – це проєкт оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій.

Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Його було започатковано у 2015 році з метою покращення прогнозування, нейтралізації та усунення наслідків діяльності здійснюваних російською федерацією кампаній з дезінформації, що спрямовані проти Європейського Союзу, його держав-членів та країн, які знаходяться у безпосередньому сусідстві з ними.

Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.
Щотижня експерти EUvsDisinfo публікують звіти, щодо наративів і фактів російської дезінформації.

Так, російські пропагандисти продовжують просувати дезінформацію про те, що США нібито допомагають Україні готувати провокацію із застосуванням хімічної зброї. Ні, це не так. Це теорія змови й повторювана прокремлівська дезінформаційна заява про нібито використання хімічної зброї Україною, за допомогою яких росія намагається покласти провину за вчинені нею воєнні злочини на Україну.

Крім того, російські засоби масової інформації продовжують проштовхувати неправдивий наратив про те, що антиросійські санкції ЄС вбивають економічний суверенітет Європи. Ця повторювана дезінформація про санкції проти росії та про розпад ЄС напряму пов’язана з нещодавнім ухваленням ЄС десятого пакету санкцій через її незаконну агресію та окупацію українських територій.

Наративи роспропаганди Фото: euvsdisinfo.eu

Відносно новою темою у роботі пропагандистів, є спроба поширювати меседж про те, що викрадення українських дітей росією є “абсурдним обманом”.

“Це жахливе заперечення воєнних злочинів, скоєних російськими збройними силами. Викрадення та примусове перевезення українських дітей до росії задокументовано ООН, Human Rights Watch та Amnesty International. Україна вже повідомила до Міжнародного кримінального суду про дії дитячого омбудсмена рф Марії Львової-Бєлової”, - підкреслюють фактчекери.

Російська агресія у Молдові

Російські пропагандисти за кордоном активно працюють не лише проти України, але й проти Молдови, яка також обрала шлях євроінтеграції та вступу до НАТО.

Раніше сайт “Є” писав, що міноборони Молдови спростувало заяву російського військового відомства про нібито підготовку Україною провокації в Придністров'ї.

Пізніше пропагандисти поширювали інформацію, мовляв, Румунія накопичує війська та техніку на кордоні з Молдовою і готується напасти на неї у будь-яку хвилину. найактивніше такі дописи поширювали у твіттері.

Цього тижня журналісти групи міжнародних видань викрили російську стратегію політичного й економічного поглинання Молдови. Йдеться про документ «Стратегічні цілі Російської Федерації в Республіці Молдова». Як зазначають журналісти, його розробили в управлінні російського президента з прикордонної співпраці та погодили з російськими спецслужбами.

Цілі в документі його автори розділили на кілька груп: військово-політичні, торгово-економічні й гуманітарні. Однак саме реалістичними цілями на найближчі десять років автори стратегії вважають:

- протистояння впливу НАТО та ЄС на Молдову;

- примус Молдови до участі в ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, росія та Таджикистан), Євразійському економічному союзі й інших російських міжнародних проєктах;

- врегулювання приднітровського конфлікту на основі особливого статусу Придністров'я (за участі росії);

- нарощування проросійських настроїв у суспільстві через пропаганду та освітні програми.

Журналісти додають, що згідно з викритим документом, до 2022 року адміністрація президента росії планувала заважати владі Молдови виключити кремль з врегулювання придністровського конфлікту й хотіла зберегти військову присутність на невизнаній території. Повідомляється, що до завдань цієї програми також входила підтримка молдавських проросійських політиків.

Також в документі йдеться про плани росії експлуатувати залежність Молдови від російського імпорту, щоб нейтралізувати політику республіки, яка суперечить інтересам кремля, пише “Детектор медіа”.

Над викриттям документу працювала група видань: «Досьє» (росія), RISE (Молдова), Delfi (Естонія), Kyiv Independent (Україна), Belarusian Investigative Center (Білорусь), Yahoo News (США), Sddeutsche Zeitung (Німеччина), Westdeutscher Rundfunk (Німеччина), Norddeutscher Rundfunk (Німеччина), Expressen (Швеція), Frontstory (Польща) и VSquare (Вишеградська четвірка).

Заяви Стівена Сігала

“Центр протидії дезінформації” регулярно звертає увагу на відомих людей, які є агентами впливу кремля за кордоном. Цього тижня ЦПД відмітив актора Стівена Сігала. Так, заяви цього актора російська пропаганда активно поширює за кордоном, намагаюся показати довіру до москви з боку відомих людей та поширити вплив.

У Сігала є громадянство трьох країн – США, Сербії та росії. Він дружить із російським диктатором володимиром путіним і неодноразово висловлювався на його підтримку.

Актор був внесений до бази даних "Миротворець", як особа, яка загрожує національній безпеці України та міжнародному правопорядку. У 2017 році СБУ заборонила Стівену Сігалу відвідувати Україну, також його внесено до чорного списку Міністерства культури України.

Цього тижня він заявив, що почувається росіянином. Зараз він перебуває в росії та бере участь у з'їзді Міжнародного руху русофілів. Раніше він про своє походження не надто поширювався.

А зараз він називає себе на "мільйон відсотків росіянином". Про це повідомляють російські ЗМІ.

Також Сігал заявив, що виріс у «російській родині», хоча його дідусь та бабуся були євреями-іммігрантами.

На спаді своєї кар'єри актор вибрав прокремлівський шлях і зараз знімає пропагандистський фільм про війну на сході України.

“Публічні заяви відомих людей про любов до росії – це також маніпулятивний хід пропагандистів, які таким чином піднімають мораль і бойовий дух прихильників даної особи”, - відмічають у ЦПД.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую