ye-logo.v1.2

Російські фейки про обстріли Запорізької АЕС, експериментальну зброю та маніпуляції щодо обміну валют: підбірка тижня

Суспільство 1249
Підбірка тижня
Підбірка тижня

Фейками та шантажем рф хоче приховати перепідключення Запорізької АЕС

Протягом тижня однією з головних тем для фейків, які російська пропаганда поширювала як в Україні так і у світі, була ситуація на Запорізькій АЕС.

Ситуація навколо Запорізької АЕС

Паблік “По той бік новин” та ще ряд сайтів присвятили кілька матеріалів темі обстрілів Запорізької АЕС та поширенню фейків.

11 серпня, росія впродовж дня 4 рази обстріляла Запорізьку атомну електростанцію і прилеглу територію та поширювала фейки, звинувачуючи українську армію. Все це відбувалося на тлі засідання Ради безпеки ООН. Радбез скликала росія і в ядерній загрозі на ЗАЕС країна-окупант, звичайно ж, звинувачує Україну.

Що на ЗАЕС відбувається насправді?

Місто Енергодар, де розташована ЗАЕС, російські окупанти захопили ще 4 березня, а саму станцію обстріляли, влучивши в один із реакторів. Відтоді Запорізьку АЕС контролює російська армія та представники "Росатому", на майданчику станції окупанти розміщують військову техніку, вибухівку та зброю. За інформацією "Енергоатом", на території ЗАЕС перебувають близько 500 російських солдатів, а від дня захоплення АЕС росіяни викрали і піддали тортурам близько ста співробітників електростанції.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 1 серпня заявив, що Сполучені Штати мають у своєму розпорядженні достовірні дані про те, що Росія використовує захоплену ЗАЕС як «ядерний щит». Блінкен пояснив, що армія окупанта облаштувала на ядерному об’єкті військову базу і вогневу точку, бо впевнена у тому, що Збройні сили України не вестимуть вогонь у відповідь по АЕС і не ставитимуть світ на поріг ядерної катастрофи.

Ситуація погіршилась 4 серпня, коли персонал "Росатому" передав на станцію спеціальну програму з перепідключення Запорізької атомної станції до енергосистеми Криму. За словами президента "Енергоатому" Петра Котіна, той період, коли ЗАЕС буде відключено від енергосистеми України, несе найбільшу загрозу через охолодження реакторів, адже АЕС працюватиме від дизельних генераторів, які можуть просто не «потягнути» навантаження.

6 серпня росіяни обстріляли інфраструктуру атомної електростанції, влучивши ракетами поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Там зберігають 174 контейнери, у кожному з яких – по 24 складання ядерних відходів. Через ворожі ракетні обстріли було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика.

Після обстрілів по інфраструктурі ЗАЕС відреагувало навіть МАГАТЕ. В агентстві повідомили, що окупована ЗАЕС повністю вийшла з-під їхнього контролю, на станції порушені всі можливі принципи безпеки. В їхній заяві йдеться про те, що вкрай важливо «якнайшвидше» відправити місію МАГАТЕ на станцію.

І от після усього цього росія скликає Раду безпеки ООН і цілий день напередодні засідання обстрілює ЗАЕС. Упродовж 11 серпня на ЗАЕС зафіксували п’ять «прильотів» у районі комендатури станції – безпосередньо поруч із дільницею зварки та сховищем джерел випромінювання. Ще п’ять «прильотів» були в районі пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС. Наступний обстріл поблизу першого енергоблока пошкодив насосну станцію господарсько-побутових стоків

11 серпня кремлівські пропагандисти повідомили, що російські засоби ППО відбили всі нічні спроби атак ЗСУ на місто Енергодар, де розташована ЗАЕС. Одразу після цього мзс росії провело брифінг, де пролунало, що «українські обстріли Запорізької АЕС можуть призвести до катастрофи гіршої за Чорнобиль». Потім колаборант Володимир Рогов написав у своєму телеграмі про пошкодження високовольтної лінії підстанції "Каховська" та 3 прильоти в районі сховища радіоактивних ізотопів. За його словами, фахівці станції отримали вказівку перейти до захищених приміщень, а винні в усьому "бойовики Зеленського". Про наступний обстріл пропагандисти написали, що "Київ намагається завдати удару по бетонним сховищам на Запорізькій АЕС, де зберігаються тисячі тон радіоактивних відходів".

Як пише видання “Стоп Фейк”, рф почало поширювати фейк, що нібито ООН засудила «атаки ЗСУ» на Запорізьку АЕС.


Пропагандисти перекрутили слова очільника ООН

Генеральний секретар ООН на прес-конференції в Токіо 8 серпня справді прокоментував обстріл захопленої росіянами Запорізької атомної електростанції. Антоніу Гутерріш наголосив, що напади на ЗАЕС є самогубними, а удари по станції необхідно терміново припинити. Жодних заяв про те, що це Україна «напала» на власну станцію, Гутерріш не робив.

«Будь-які атаки на атомну станцію – самогубний акт. Я сподіваюся, що ці атаки припиняться. Водночас я сподіваюся, що МАГАТЕ зможе отримати доступ на станцію та застосувати свою компетенцію», – наголосив Гутерріш.

Центр протидії дезінформації відмітив, що російська пропаганда просуває основний наратив, що нібито «Київ і його західні покровителі хочуть влаштувати новий Чорнобиль».


Окупанти просувають свої наративи навколо обстрілів Запорізької АЕС

За інформацією ЦПД, збільшення фейків навколо теми Запорізької АЕС і проведення обстрілів росіянами створені для того, щоб переподключити станцію до енергосистеми рф.

Крім того, погрози з боку офіційних осіб рф є ознакою реалізації кремлем стратегії тиску на Україну та ЄС системним ядерним шантажем, щоб добитися територіальних поступок та зменшення військової допомоги.

Чому дії російських ядерних терористів на ЗАЕС становлять безпрецедентну загрозу ядерній безпеці України, Європи та всього світу, а також скільки відпрацьованого ядерного палива у сховищі біля ЗАЕС можна подивитися у відео, яке підготував ЦПД.

Армія дезінформації

Як пише “Радіо Свобода”, кількість сайтів, які поширюють дезінформацію про російсько-українські відносини, подвоїлася після неспровокованого повномасштабного вторгнення Росії. Про це заявила базована в Нью-Йорку група NewsGuard, яка оцінює достовірність медіа.

За повідомленням NewsGuard, її експерти виявили 250 сайтів, які публікують дезінформацію, пов’язану з Росією та Україною, у порівнянні з 116 у березні.

Згідно зі звітом, цифрові платформи, такі як Google, Twitter, Facebook і TikTok, запровадили «тимчасові заходи в деяких країнах проти відомих російських пропагандистських засобів масової інформації, таких як RT і Sputnik News, після того, як Європейська комісія заборонила поширення або рекламну підтримку цих фінансованих та керованих Кремлем пропагандистських сайтів».

«Однак велика кількість інших сайтів, ідентифікованих NewsGuard, продовжують вільно поширювати міфи в Інтернеті», – додають дослідники.

Вони цитують 54 провідні «міфи», які поширюють ці медіа про повномасштабну війну, яка триває понад п’ять місяців, а також попередні вісім років російської агресії.

Серед них – «заяви про те, що США керують лабораторіями в Україні для розробки біологічної зброї; що російські війська не несуть відповідальності за різанину мирних жителів у Бучі в березні; і що росіяни не атакували залізничну станцію в Краматорську на сході України», заявила група.


Фейк про експериментальну зброю

У мережі поширюють інформацію, ніби Олаф Шольц заявив в інтерв’ю канадському виданюю The Globe and Mail, що Україна отримує від Німеччини настільки сучасне озброєння, що його навіть немає у Бундесвері. У дописах вказають, ніби Олаф Шольц заявив, що територію України використовують для випробування нової зброї, зокрема експериментальної.


Цей вейк розібрало видання “Вокс Чек”.

Олаф Шольц дійсно заявив, що Україні передали деякі системи озброєння, якого немає у Бундесвері. Проте Шольц не називав передане озброєння експериментальним.

1 серпня 2022 року Олаф Шольц дав інтерв’ю канадському виданню The Globe and Mail, в якому розповів про рішення Канади відправити російську турбіну назад «Газпрому» в обхід власних санкцій.

У цьому ж інтерв’ю Шольц повідомив, що Німеччина продовжує поставляти Україні військову техніку та боєприпаси: протитанкові та зенітні комплекси, міни, гармати, тонни боєприпасів та нелетальну допомогу.

Шольц заявив: «Ми доставляли все, що було: протитанкові та зенітні комплекси, міни, гармати, тонни боєприпасів і нелетальної допомоги. Відтоді ми перейшли до більш складних і цінних систем. Самохідні гаубиці, реактивні системи залпового вогню, зенітні системи, РЛС контрбатареї. Деякі з цих систем настільки нові, що їх було вироблено лише небагато, а деякі з них навіть не були представлені в Бундесвері. Усі вони потребують навчання українських екіпажів, і ми це також забезпечуємо. Поки ми говоримо, українці проходять навчання на новому та більш досконалому обладнанні в кількох місцях Німеччини».

Отже, Шольц заявив про те, що лише деякі системи озброєння не представлені у Бундесвері, але передані Україні. Шольц не казав про те, що перераховані системи є експериментальними.

Маніпуляції навколо обмінних пунктів

Окрім російських фейків в сьогоднішній підбірці варто розповісти про маніпуляції, які поширюються через заборону обмінним пунктам публікувати курс валют на табло.

Варто зазначити, що дійсно з 8 серпня Нацбанк дозволив банкам та валютним обмінникам ставити у своїх касах будь-який курс викупу валют у населення. Про це йдеться у постанові Нацбанку №172. Фінасові установи затверджують курс внутрішнім документом, який розміщено біля каси.

Тобто, курс за яким у населення обмінні пункти купують валюту може бути нижче офіційного, але сам курс має бути вказаний у документі, який розташований на касі.

Отже коментарі, що нібито “обмінники не виставляють курс на табло. Дивляться на людину і тоді кажуть курс” - є фейком, пише Центр протидії дезінформації.

Ще один поширений фейк, що нібито “в обмінниках міняють гроші і не дають квитанції”. Зазначаємо, що при здійсненні валютної операції фінансова установа зобов’язана надати документ, що підтверджує здійснення обміну валюти та курс обміну. У зв’язку з виявленими порушеннями, НБУ вже анулював ліцензії 4 компаній, які охоплюють близько 15% ринку. Тож обмін валют без надання квитанцій є незаконним.

Варто зазначити, що НБУ зняв обмеження з викупу валюти в населення не менше офіційного курсу, щоб надати можливість фінустановам конкурувати між собою та «вирівняти» курс з реальним валютним ринком.

Раніше “Сайт Є” писав, що Національний банк України посилив вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую