ye-logo.v1.2

Бляшанку “на гачок”

Суспільство 5883
Фото: Євгеній Дорофєєв

Наша газета дізнавалася, скільки насправді сардин у металевій консервній банці. І хто з виробників рибних консервів намагається зекономити на споживачах

Нашу любов до консервів пояснити легко: універсальність та доступна ціна. Та чи завжди рибка в бляшанці варта нашої уваги? Саме на це питання цього разу намагалjся відшукати відповіді наше видання? провівши черговий споживчий експеримент.

Перец, сіль, олія та нічого зайвого

Загалом, рибні консерви розділяють на два види – стерилізовані (класичні консерви) і не стерилізовані – пресерви, які виготовляють з додаванням консервантів.
Найбільш популярними є так звані натуральні консерви, які під час приготування зберігають первинні особливості сировини. До них належать консерви у власному соку, з додаванням рослинної олії, в желе та бульйоні. Під час приготування консервів у власному соку з жирних видів риб в банку додають запашний або чорний перець і лавровий лист для усунення неприємного присмаку і запаху, а також сіль. Під час приготування консервів у рослинній олії, зрозуміло, додають олію. Але головною в рибних консервах є, звичайно ж, риба. В нашому випадку - сардина. Саме її ми обрали для споживчої дегустації. Заради експерименту купили натуральну сардину з додаванням олії від п'яти різних виробників. Чотири з них українського виробництва та вагою 240 грамів, а одна баночка вагою 230 грамів, виготовлена в Естонії.
Як твердять фахівці, риба в консервної банці аж ніяк не втрачає своєї користі. Режим стерилізації дозволяє їй зберегти практично всі якості. А таких елементів, як фосфор, йод, калій, натрій в ній більше, ніж у свіжомороженій. Залежно від виду риби розрізняється і смак консервів. Однак до всіх консервів пред'являють певні вимоги, які регулюються стандартом. Якщо процес приготування консервів пройшов успішно, то, розкривши банку, ви побачите щільно укладені шматки риби, висота яких на 4-5мм нижчя від внутрішньої висоти банки. Фахівці вважають, що після виготовлення рибних консервів має пройти якийсь час, щоб вони набули повноцінних смакових якостей.

Чи насправді це - сардини?
Перед тим, як розпочати дегустацію придбаних нами консервів, ми традиційно зробили так, щоб жодна бляшанка не була ідентифікована нашими пробантами. Для цього відірвали етикетки з консервних банок та пронумерували кожний екземпляр. Для початку оцінили зовнішній вигляд сардин, а точніше, вміст відкритих консервних банок. До речі, ще до початку нашого експерименту ми зіштовхнулися з однією проблемою. Адже, щоб дістати шматочки сардин, з деякими бляшанками довелося “погратися”. Наприклад, не витримала “напору” консервного ножа банка сардин від “Виробничого обєднання “Одеський консервний завод” (7 гривень) - уся погнулася з боків. А в найдорожчіій серед придбаних нами сардин від ТОВ “Пролив” (10,20 гривень за банку) відірвалося кільце для відкривання, отож новомодну кришку довелося добувати консервним ножем.
Цікаво, що консерви "Сардини у олії” готуються не лише з однойменної рибки з сімейства оселедцевих. Назва "шпроти", "кільки", так і "сардини" стало позначенням не стільки риби, скільки рецептури, способу приготування. Ці закусочні консерви готують з івасів, салаки та інших дрібних оселедцевих. Отож, напис на банці “сардини” далеко не гарантія того, що саме цю рибу ви купуєте. В результаті, лише троє виробників, котрі взяли участь у нашому експерименті, зазначили, що у складі їх консервів знаходиться саме сардина або сардинела. Це сардини від торгової марки “Аквамарин” (8,20 гривні) та севастопольського ТОВ “Інрибфлот” (8,10 гривні) та вже згадувані нами сардини від ТОВ “Пролив”. У складі талінських сардин від АТ “Масеко” (9,50 гривні) та одеських ніхто з виробників не уточняв, що за рибка знаходиться у бляшанці з написом “Сардини з додаванням олії”.

Зовнішній вигляд, смак та запах
На ці три складові звертали увагу наші пробанти, смакуючи рибку. Найбільше схвальних відгуків на свою адресу отримали консерви від “Аквамарину”, серед прозорої заливки (а вона такою і повинна бути згідно норм), було добре видно саму рибку. Запах цієї консерви також був приємний, як, в принципі, і смак. Єдине, що не сподобалося пробантам, це те, що за допомогою виделки шматок риби було важко дістати з бляшанки: він розвалювався.
Також високу оцінку щодо зовнішнього вигляду отримали найдорожчі сардини від ТОВ “Пролив”. Шматки рибки добре трималися на виделці, проте за смаком вони поступилися сардинам від ТОВ “Інрибфлот”. Хоча останні значно поступалися своїм зовнішнім виглядом решті учасників. Пробанти оцінили його як доволі неапетитний. Ніби шматочки риби залили “жирним непрозорим бульйоном”.
Аутсайдерами споживчої дегустації стали два екземпляри: найдешевші сардини “Союз морей” від “Виробничого об'єднання “Одеський консервний завод” та, на наше велике здивування, прибалтійські сардини з Естонії. Ані за смаком, ані за естетичним виглядом вони більшості пробантам не сподобалися. Зокрема, у банці з таллінськими сардинами, за словами дегустаторів, відчувався сторонній присмак, а одеські вони назвали “перевареними”. Між іншим, розгледіти бодай обриси шматочків риби у цих консервних банках заважала помутніла заливка.
З серпня до листопада — найкращий час для сардини
Наостанок ще раз про головне. Перед покупкою пошукайте на консервах термін придатності. Найкраще, якщо він вибитий на упаковці, а не написаний. Розкриваючи банку, зверніть увагу на запах сардин. Він повинен бути трохи "рибним", але приємним. Сардини в олії хорошої якості не повинні містити плавники і голови. У хороших консервах тушки і шматочки сардин повинні бути цілими, при викладанні з банки не розпадатися. Не купуйте рибні консерви з маркуванням в асортиментній послідовності "С20", - це знак товару низької якості, риба пошкоджена, відходи виробництва. Варто пам'ятати, що консервована риба містить багато солі. Цілу банку за раз краще не з'їдати. Найбільш корисною є риба холодних морів, такий продукт містить омега-3 жирні кислоти. Якщо виробник використовував хороше масло і правильно приготував рибу, то таке масло можна вживати в їжу. Якщо риба у власному соку або в маслі, ніякої гіркоти бути не повинно. Найсмачніші сардини - ті, які були виловлені з кінця серпня до початку листопада.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую