ye-logo.v1.2

Факт в історії: як з’явився хмельницький пивзавод

Суспільство 10253
Пивзавод Леона Кляве у Проскурові
Пивзавод Леона Кляве у Проскурові. Фото: Фото: khm.gov.ua

Історія пивоварні в Проскурові розпочалася наприкінці 19-го століття.

15 квітня 1899 року почалась історія хмельницького пивзаводу, про що пише історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «До історії Хмельницького пивоваріння: промисловець Леон Кляве».

Цього дня, сплативши у міську скарбницю дев’ять тисяч рублів, Леон Кляве отримав право на користування п’ятьма десятинами землі у Проскурові на Новому плані вздовж Летичівської дороги (нині вулиця Чорновола — авт.) навпроти залізничного вокзалу. На цій ділянці він одразу ж розпочав будівництво пивоварного заводу.

Вже наприкінці 1901 року Проскурівський пивоварний завод випустив першу продукцію. Його продукція швидко здобула визнання серед споживачів. Виготовляла броварня декілька сортів пива, а розливала їх у фірмові пляшки з рельєфними написами та зображенням знаку виробника у вигляді вензеля на картуш.

Віддане ставлення до роботи надало Леону Кляве величезного авторитету в Проскуровi. У 1907 році виробничі потужності заводу склали 148 тисяч літрів пива. На початку 1920-х років після приходу на Поділля радянської влади броварню націоналізували. Підприємство увійшло до Західно-Подільського харчотресту і продовжило випускати хмільний напій. Збереглась також традиція розливати пиво у пляшки з рельєфними написами та знаком виробника. От тільки написи були змінені. Замість «Л.Г. Кляве Проскуров. Знак заявлен отд. пром.» стало «Західно-Подільський харчотрест. Проскурів». Змінили також літери вензеля – відтепер це були «ХТ», тобто – харчотрест.

До речі, у колекції Хмельницького обласного краєзнавчого музею серед експонатів є фірмова пивна пляшка з рельєфним написом проскурівської пивоварні. Подарував її кілька років тому активний поповнювач фондів музею рідкісними предметами Сергій Добжанський. Саме така «харчотрестівська» пляшка є у фондах краєзнавчого музею.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую