Гаряча тема:
- Війна
«Ми мріємо повернутися в рідне місто, бо там наш дім, наша фортеця» - історія пережитого родиною Деркачів

Оксана та Денис Деркачі змушені були залишити свій будинок на Донеччині та шукати прихистку на батьківщині чоловіка – на Хмельниччині.
Після закінчення школи у рідному місті Дружківка в Донецькій області Оксана Деркач вступила до Харківської академії імені Ярослава Мудрого. У 2008 році молода магістерка права розпочала свій трудовий шлях у Дружківському міському суді помічником судді. Затим була консультантом судді, прессекретарем суду. Всього 12 років жінка пропрацювала на ниві правопорядку.
«Моє життя радикально змінилося після автопригоди, яку пережила, – каже Оксана. – Відновлювалася сама та замислилася над тим, щоб допомагати бути здоровими й іншим. Так почала свій новий шлях – фітнес-тренерки. Дуже хотіла мати власний зал, відкрити бізнес. До цього так важко йшла…»
Про війну Оксана знала не з чужих вуст. 2014 року Дружківка вже була під окупацією. І хоча денеерівці «порядкували» тут всього з півтора місяця, довелося тимчасово покинути рідний дім разом із сім'єю. Бо жінка досить активно демонструвала свою позицію: дорікала тамтешній владі, котра зустрічала окупантів з російськими прапорами і допомагала проводити так званий референдум. Оксана з чоловіком тоді теж прийшли. Але не голосувати, а щоб в очі сказати перевертням, як вони їх ненавидять. А ще – щоб порвати ті кляті бюлетені…
Родина знайшла прихисток у Хмельницькому. Фото: з сімейного архіву Деркачів
Тоді місяць сім'я прожила на Хмельниччині, в селі Коритна колишнього Ярмолинецького району, в хаті покійного Денисового батька. А коли з Дружківки вигнали загарбників, родина повернулася. Потроху життя налагоджувалося, підростали син Всеволод та донечка Злата. А на початку 2022 року Оксані таки вдалося зібрати кошти для власної справи. 23 лютого жінка, як завжди, займалася улюбленою роботою – тренувала дівчат.
«Мої клієнтки все частіше розповідали про наближення війни, про якусь евакуацію, – згадує жінка. – Одна навіть не купувала абонемент на наступний місяць, бо її чоловік мав відвезти подалі на захід країни. А я думала, чого вони так бояться… Ми ж уже були в подібній ситуації, проте все заспокоїлося. Мені не вірилося, що все це може повторитися».
24 лютого Оксана з чоловіком прокинулися від вибухів. Денис підійшов до вікна. Було дуже гучно. Щось вибухало. Тоді він сказав дружині, що почалася війна. «Ми сиділи в якомусь заціпенінні. Нічого не розуміли. Нічого не збирали. Просто сиділи і збиралися з думками. І було дуже страшно. Потім розбудили сина і сказали йому нерадісну новину. Постійно стежили за новинами з інтернету. Там заспокоювали, що все це на кілька днів, що скоро все скінчиться…» – пригадує Оксана.
З кожним днем ставало все гучніше. Прилітало вже й в Дружківку. Денис став наполягати, щоб дружина з донечкою виїжджали за кордон. Проте вона не хотіла покидати чоловіка і двадцятирічного сина.
Втім 11 березня, коли знайомі вирушали на Поділля, таки поїхала з ними. Жінка думала залишити Злату у родичів на Хмельниччині, а сама повернутися додому. Через часті обстріли, підвищену небезпеку, страхи на нервовому ґрунті у дівчинки виникли проблеми зі здоров'ям.
«Я так і не змогла поїхати, але 8 квітня чоловік з сином приїхали до нас. Він також думав завезти сюди сина і повернутися. Бо хвилювався за наш будинок. Ми ж тільки ремонт там закінчили… Але так не сталося. Винайняли в Хмельницькому квартиру. Навіть думали залишити тут дітей і повернутися додому, але так і не зважилися на цей важкий крок. Бо ніхто не гарантував, що будемо в безпеці, що діти не залишаться сиротами… В селі роботу знайти шансів не було. А в Хмельницькому я влаштувалася тренеркою в фітнес-зал, Денис пішов працювати за фахом. Він – будівельник. Всеволод заочно закінчує четвертий курс Слов'янського педагогічного університету, хоче стати дефектологом. Найважче пристосуватися до нових умов Златі. Її влаштували в місцеву школу. Перейшла в сьомий клас. Проте часто плаче, хоче додому».
Минулого літа Оксана з Денисом таки поїхали ненадовго в Дружківку. На початку серпня навідалися до осиротілого будинку, в якому на веранді впала стеля, а все всередині немов засипало піском… Взяли деякі особисті речі та змогли вивезти все обладнання з фітнес-залу. Нині ж раз від разу телефонують сусідам, цікавляться, як там їхній дім. «Я пробувала продовжити свою справу в Хмельницькому, проте нічого не вийшло. Тож довелося продати інвентар, тренажери та просто піти працювати».
Оксана чудово володіє українською, хоча вчилася і зростала у російськомовному середовищі. Вона каже, що тут довелося мову удосконалювати, бо з клієнтами спілкується українською. А загалом, ще вдома родина полюбляла влаштовувати дні, коли всі мали говорити виключно українською.
Найбільша мрія Деркачів – повернутися до рідного дому. Але після нашої Перемоги. Щоб у їхньому місті стало так само затишно і безпечно, як колись. Щоб воно не здригалося від вибухів, не завивали в'їдливі тривожні сирени. Щоб повернулися туди рідні і знайомі. І щоб воно очистилося від тих, хто продовжує чекати «руській мір»…
Читайте також: «єОселя»: кому можна взяти кредит та під які відсотки
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: