ye-logo.v1.2

«єОселя»: кому можна взяти кредит та під які відсотки

Суспільство 5053
Із серпня уряд розширив програму іпотечного кредитування житла
Із серпня уряд розширив програму іпотечного кредитування житла. Фото: ілюстративне yaizakon.com.ua

Програма кредитування житла «єОселя» має спрощені умови і ставку у 3 % для пільгових категорій та 7 % - для решти українців.

Державна програма іпотечного кредитування житла запрацювала у жовтні 2022 року. Тоді взяти у ній участь могли лише кадрові військові, силовики, медики, вчителі та науковці. І кредит на житло вони могли отримати під 3 відсотки. А із серпня цього року уряд розширив програму, і тепер скористатися нею зможуть ще кілька категорій українців, щоправда вже під 7 відсотків. Натомість банки пропонують значно більші відсотки — 15-25 річних, тож державна програма виглядає досить привабливо.

Кому доступна державна іпотека

Насамперед про вік. Взяти іпотеку можуть українці, не молодші 18 та не старші 70 років на дату погашення. Має значення і наявність житла. Претендувати на пільгову іпотеку можуть ті, хто не має житла або ж має менше ніж 52,5 квадратних метра та 21 квадратний метр на кожного члена сім'ї додатково (чоловік/дружина, неповнолітні діти). Або ті, хто володіє житлом, розташованим в районі бойових дій чи на тимчасово окупованій території. Також особа не повинна брати участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом, має бути платоспроможною та не фігурувати у санкційних списках.

Відсотки

Пільгові кредити дають під 3 або 7 відсотків. Взяти іпотеку зі ставкою 3 відсотки можуть військові за контрактом, правоохоронці, педагоги, медики, працівники освіти та науковці, а також члени їхніх сімей.

З 1 серпня на пільгову іпотеку, але вже під 7 відсотків, можуть претендувати ветерани війни, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни та сім'ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України. А також — усі інші громадяни України, які не мають власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 квадрати для сім'ї з однієї особи та додатково 21 квадратний метр – на кожного наступного члена сім'ї. При цьому житло на тимчасово окупованих територіях до уваги не береться.

Як працює програма

Програма «єОселя» передбачає, що українці зможуть взяти іпотеку у банку, а держава компенсує установам знижену відсоткову ставку. Поки що до програми приєдналися кілька банків: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Глобусбанк, Sky Bank.

Передусім потрібно зробити перший внесок. За стандартних умов банки просять сплатити від 30% суми іпотеки, «єОселя» дозволяє зменшити внесок до 20%. Однак деякі банки все ж просять 30%. Частіше такі вимоги ставлять, якщо ціна квартири вища за допустиму по програмі або якщо є певні сумніви щодо платоспроможності позичальника.
Крім того, може знадобитись оплатити страхування іпотеки, разову комісію, послуги нотаріуса, оцінювання нерухомості, відкриття рахунку, переказ коштів на рахунок продавця.

Пільговий кредит можна взяти не на усе житло

Програма розповсюджуються лише на певні типи осель, певної площі і певної дати будівництва. Під програму підпадають лише квартири у багатоквартирних будинках, приватний будинок купити за пільгові кредитні гроші не можна. Також важливий «вік» багатоповерхівки: для обласних центрів це не більше десяти років. Для інших - без обмежень, але будівлі мають бути не старшими за нерухомість з 1958 року будівництва. Можна купити і недобудоване житло, проте готовність повинна сягати 20-30 відсотків, у будинку має бути зведено кілька поверхів та повинна простежуватися позитивна динаміка будівництва.

Будинок має бути розташований на території України, за винятком районів проведення бойових дій або тимчасово окупованих територій.

Існують обмеження і щодо площі квартири. Якщо це одинока людина, то площа не повинна перевищувати 52,5 квадратних метра. Але якщо це сім'я, додатково на кожного члена родини додають 21 квадратний метр. Наприклад, родина з трьох осіб може розраховувати на житло площею не більш як 95,5 квадратних метра.

Вартість помешкання не має перевищувати середню вартість спорудження житла у регіоні, помножену на коефіцієнт. Коефіцієнти різні: для міст-мільйонників – 2,5; для обласних центрів з населенням більше 300 тисяч – 2; для міст з населенням менше 300 – 1,75; для інших населених пунктів – 1.

Тобто потрібно взяти середню ціну квадратного метра в області (наказ Мінрегіону «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України») й помножити на відповідний коефіцієнт.

До прикладу, квартира у 60 квадратів у Хмельницькому має коштувати не більше 1 851 720 гривень. (15 431 – середня вартість квадратного метра х 60 х 2 (коефіцієнт). Це та сума, на яку вам можуть дати пільговий кредит. Якщо вартість квадратного метра або площа бажаної квартири більші за визначені умовами програми, все одно можна скористатись нею, але різницю треба буде додати до початкового внеску. Загалом банки-учасники визначають максимальну суму кредиту від 4 до 6 мільйонів гривень.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую