ye-logo.v1.2

Антиукраїнські наративи в Німеччині та роспропаганда на фоні війни на Близькому Сході: добірка тижня

Суспільство 1171
Російська пропаганда працює за кордоном
Російська пропаганда працює за кордоном. Фото: ukrinform.ua

Російська пропаганда поширює фейки про участь України у конфлікті на Близькому Сході.

Російська пропаганда активно працює за кордоном. Однією з головних цілей роботи пропаганди - є зменшення підтримки українських біженців у країнах ЄС.

“Детектор медіа” відмічає, що російські пропагандисти стверджують, що німецькі міста у борговій ямі через «надто високу» допомогу для українських біженців. Мовляв, локальні політики наголошують, що біженці «не хочуть іти на роботу», оскільки отримують велику кількість коштів у рамках соціальної допомоги.

При цьому пропагандисти посилаються на заяви таких високопосадовців як лорда-мера міста Швебіш Гмюнд Річарда Арнольда, міністерки міграції Баден-Вюртемберга Маріон Гентжес та президента районної ради Баден-Вюртемберга Йоахіма Вальтера. У різний час вони справді виголошували подібні заяви, які спростували журналісти німецького видання SWR.


Так, пропагандисти поширюють дезінформацію, що нібито “українські біженці отримують по 3000 євро чистого доходу на родину від Німеччини”.

Це не відповідає дійсності. Згідно з підрахунками SWR, батьки-одинаки або члени сім'ї отримують 502 євро на місяць, партнери в одній сім'ї — 451 євро кожен, діти від 14 до 17 років — 420 євро, діти віком 6-13 років — 348 євро і діти до 6 років – 318 євро. Тому сім'я з чотирьох осіб з двома дітьми у віці 12 та 14 років матиме загальний обсяг допомоги 1691 євро. Натомість мати-одиначка з двома дітьми віком до 6 років взагалі отримуватиме лише 1138 євро на місяць. Журналісти мовника зазначають, що це не надто добре для німецьких цін, враховуючи інфляцію. Крім того із 177 000 українських біженців, які приїхали до Баден-Вюртемберга у період з березня 2022-го до вересня 2023 року, лише 98 347 отримують допомогу від держави. Це спростовує заяви про те, що погана економічна ситуація в регіоні спричинена виключно українськими біженцями.

Також просувається наратив, що нібито українці в Німеччині не хочуть працювати.

Це стандартний меседж російської пропаганди, який цього разу підхоплюють німецькі політики. Однак журналісти SWR спростували і ці заяви. Зокрема, вони наголошують, що більшість українських біженців у регіоні становлять жінки з дітьми, які повинні часто самотужки доглядати за ними. Відповідно, через нестачу часу та потребу догляду за родиною в них немає змоги піти на роботу.

Крім того, в Німеччині й надалі є проблеми з визнанням кваліфікації та професійної підготовки, здобутої в Україні. Наприклад, SWR розповідав історію української лікарки Ольги Соловйової, яка була змушена працювати прибиральницею в Німеччині через невизнання її кваліфікації. Зараз вона працює в австрійській клініці. Ці обмеження є ще однією перепоною для тих біженців, які мають високу кваліфікацію та роки досвіду роботи і хочуть працювати в ЄС, але не можуть через невизнання всього цього під час працевлаштування.

Поширюючи подібні меседжі, російські пропагандисти хочуть вкотре дискредитувати українських біженців та демотивувати європейців щодо підтримки Україні.

Російські наративи на фоні конфлікту на Близькому Сході

Центр протидії дезінформації зазначає, що на тлі конфлікту, що спалахнув на Близькому Сході, російські телеграм-канали розгорнули інформаційну кампанію з дискредитації України та українських військових.


“З початку ведення бойових дій на території Ізраїлю, російська пропаганда почала розповсюджувати дезінформаційні повідомлення, які нібито вказують на те, що бойовики ХАМАСу використовують зброю з України”, - йдеться у повідомленнях ЦПД.

Крім того, росіяни намагаються активно просувати цей наратив й для іноземних користувачів соціальних мереж.
У рамках кампанії пропагандисти опублікували відео із західними зразками озброєння з дописом «ХАМАС дякує Україні за продаж їм зброї».

В іншій публікації пропагандисти опублікували фейкову новину про те, що ізраїльські солдати спіймали терористів зі зброєю з України.

Крім того, Інститут вивчення війни відмічає, що росія уже використовує і, швидше за все, продовжить використовувати атаки ХАМАС в Ізраїлі для просування кількох інформаційних операцій, спрямованих на зменшення підтримки та уваги США та Заходу до України. Кремль звинувачує Захід у тому, що він нехтує конфліктами на Близькому Сході заради підтримки України, і стверджує, що міжнародна спільнота перестане звертати увагу на Україну, зображуючи увагу на Близькому Сході.

Як приклад, відомий російський пропагандист Сергій Мардан прямо заявив, що росія виграє від ескалації, оскільки світ «на деякий час відверне свою думку від України і знову займеться гасінням вічного вогню на Близькому Сході».

“Ці наративи кремля націлені на західну авдиторію та має мету вбити клин у військову підтримку України, прагне деморалізувати українське суспільство, стверджуючи, що Україна втратить міжнародну підтримку, і має намір запевнити російську внутрішню аудиторію, що міжнародна спільнота ігноруватиме військові зусилля України”, -йдеться у повідомленні ISW.

Подібні кампанії росія проводить не вперше. Раніше сайт “Є” повідомляв про російську дезінформаційну кампанію щодо використання української зброї під час протестів у Франції.

Розширення роспропаганди в Африці

Російська пропаганда продовжує посилювати свій вплив на країни Африки та Азії, пише видання “Стоп Фейк”.


Так, на початку жовтня в Лівані на місце звільненої частоти BBC прийшла російська пропаганда - видання Sputnik та RT.

Лу Осборн (розслідувачка проєкту All Eyes on Wagner, яка займається вивченням діяльності ПВК), розповідаючи про те, як Росії вдається просувати свої наративи, наприклад, в Африці, зазначає, що це реалізується через партнерство з місцевими медіа. Наприклад, камерунський телеканал «Afrique Media» (який сповідує антизахідну позицію), уклав з ними відповідну угоду.

«За обсягами впливу та масштабом поширення проросійських та антизахідних наративів Sputnik і RT впливають значно більше, ніж діяльність в Африці російських ПВК», – констатує Осборн.

Поширення російської пропаганди у країнах Африки та Азії буде створювати проблеми й для України, зокрема, під час голосувань в ООН, адже кожна країна-член організації має один голос.

Фейк про перетин держкордону кордону дружиною заступника Міністра внутрішніх справ України з великою сумою грошей

Ще один фейк розвінчали в Державній митні службі України щодо перетину державного кордону дружиною заступника Міністра внутрішніх справ України з великою сумою грошей.

«Державна митна служба України офіційно повідомляє, що розповсюджена в деяких ЗМІ неперевірена інформація щодо виявлення на КПП «Захонь» угорською стороною значної суми валюти, яку буцімто переміщувала дружина заступника Міністра МВС України 29 вересня цього року, не знайшла свого підтвердження. Про це українську сторону 5 жовтня офіційно поінформували угорські колеги під час прикордонно-представницької зустрічі митної та прикордонної служб на КПП «Чоп – Захонь», - йдеться на сайті Державної митної служби України.

Додають, що у протоколі суміжна сторона чітко зазначила, що «в період з 28 по 30 вересня 2023 року в пункті пропуску «Захонь» представниками поліції не виявлялись будь-які кошти, що переміщувалися з приховуванням від прикордонно-митного контролю, а також їм не відомо про декларування коштів у розмірі 13 мільйонів доларів США».

Крім цього, за результатами перевірок, проведених прикордонними та правоохоронними органами України, зазначена у фейковому повідомленні особа, взагалі не перетинала у 2023 році державний кордон України, зазначають в митній службі. І додають, що підтверджуючі документи направлені до Центру протидії дезінформації РНБО для врахування у роботі та прийняття відповідних рішень.

«Враховуючи зростаючу кількість ІПСО в умовах повномасштабного вторгнення рф та спроб дестабілізації ситуації через розповсюдження неправдивої інформації щодо органів державної влади просимо перевіряти інформацію через офіційні джерела», - додають в Державній митній службі України.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую