ye-logo.v1.2

Фейки про контрнаступ, мобілізацію вагітних жінок: вигадки роспропаганди цього тижня

Суспільство 1312
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: ukrinform.ua

Росіяни почали використовувати бунти у Франції, як привід для поширення фейків про Україну

Росіяни створили новий фейк про нібито мобілізацію жінок в Україні.

Фейк про мобілізацію вагітних жінок

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні мобілізують вагітних жінок, для них навіть розробили спеціальну форму. Як доказ подають скриншот матеріалу «УНІАН» про нову форму для військовослужбовиць.

Але в Україні мобілізація жінок добровільна. Створювати жіночу військову форму, зокрема і для вагітних, волонтери почали у відповідь на запит самих військовослужбовиць.

Як пише видання “Вокс Чек”, 19 червня на сайті «УНІАН» опублікували новину про підготовку до випуску нової жіночої військової форми: тестовий комплект представили в ефірі «1+1» в рамках марафону «Єдині новини». Передбачена також і форма для вагітних.

Це не означає, що тепер вагітних жінок мобілізуватимуть чи загалом оголосять жіночу мобілізацію. В Україні мобілізація жінок лише добровільна. Йдеться про задоволення потреби у комфортній жіночій військовій формі. Станом на травень 2023 року, у ЗСУ служать 42 тисячі жінок військовослужбовиць, із них 5 тисяч — на передовій.

Ідея виробництва жіночої військової форми з’явилася після численних запитів від жінок, які зараз воюють на передовій. Чоловічі фасони й розміри одягу не відповідають жіночим, тож військовослужбовицям доводилось перешивати форму, адаптувати в польових умовах булавками та ременями або ж купувати закордонні зразки.

Минулого року дві ініціативні групи волонтерів почали розробляти уніфіковану жіночу форму. 19 червня вони представили в ефірі телемарафону результати розробок. Упродовж цього періоду створену форму надавали безплатно жінкам на передовій. Загалом протягом року відправили 4 тисячі наборів.

Як і на будь-якій іншій роботі, жінки спочатку продовжують служити в армії під час вагітності, згодом йдуть у декретну відпустку. Також вагітність є підставою для звільнення зі служби за власним бажанням.

Згідно із Кодексом законів про працю, декретна відпустка починається за 70 днів до пологів, тобто на 30-му тижні. Зазвичай, йдеться не про перебування на передових позиціях. Про це говорять волонтерки в ефірі телемарафону та зазначають, що запити на відповідні моделі є. Першу військову форму для вагітної в Україні пошили волонтери ГО «Землячки» для снайперки та офіцера ЗСУ Євгенії Емеральд.

Раніше сайт “Є” вже спростовував недостовірну інформацію про нібито підготовку до масової мобілізації жінок України.

Фейковий сайт з кількістю загиблих

Російські Telegram-канали, а також користувачі соцмереж поширюють інформацію про те, що нібито один із українських сайтів оприлюднив кількість «жертв контрнаступу». Йдеться нібито про майже 88 тисяч людей, «загиблих і поранених серед українських військових у результаті контрнаступу, розпочатого Києвом у червні».

Скріншот ресурсу, створеного пропагандистами

StopFake проаналізував поширюваний скриншот із нібито «українського ресурсу», на якому з’явилася інформація про «жертв контрнаступу» і дійшов висновку: багато нюансів вказують на те, що сайт був створений російськими пропагандистами.

По-перше, популярні пошукові системи не знаходять такого сайту – https://www.stayingalive.in.ua/ Також немає інформації про домен сайту на ресурсах whois, whoxy. Водночас кеш сайту збережено в російській пошуковій системі Yandex. По-друге, в описі сайту, який з’являється лише в Yandex, повторюються наративи російської пропаганди: «Важливо пам’ятати: жертв контрнаступу стає більше завдяки діям злочинної влади та непрофесійному командуванню. І вони мають імена».

Сама назва сайту – stayingalive.in.ua – пародіює назву реального благодійного фонду «Повернись живим» – savelife.in.ua, який допомагає ЗСУ, надаючи військовим тепловізори, квадрокоптери, автомобілі, системи спостереження та багато іншого, що допомагає рятувати життя солдатів. Пошуком людей, які зникли безвісти, як і загалом підрахунками загиблих та поранених, фонд не займається.

В Україні ж із травня 2023 року почав працювати Єдиний реєстр осіб, що зникли безвісти, куди потрапляють і дані про військовослужбовців, які розшукуються. Інструкцію про те, що робити родичам військовослужбовців, які зникли й не виходять на зв’язок, підготувало Радіо Свобода. Серед перерахованих ресурсів, які займаються пошуками, такого сайту також немає.

До того ж інформація про кількість загиблих та поранених українських військовослужбовців залишається конфіденційною й не публікується. Так, Президент Володимир Зеленський зазначив в інтерв’ю для іспанського видання El Mundo, що точну кількість назвати неможливо, але російська федерація зазнає значно більших втрат особового складу, ніж Україна. Міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю Настоящему времени також заявив про те саме: втрати з українського боку набагато менші, ніж у росіян. «Це війна. Втрати є. Але саме тому, що ми не використовуємо тактику м’ясорубки, втрати з українського боку набагато менші, ніж із російської», — сказав Резніков.

Про втрати ЗСУ на півдні країни, де відбувається контрнаступ, говорила й заступниця міністра оборони Ганна Маляр. В ефірі телемарафону 4 липня вона зазначила, що втрати на півдні — «десь у п’ять разів менші в середньому» (ніж у росіян – прим. ред.).

«На сході – тиждень тому в нас там було менше приблизно у вісім разів», – повідомила Маляр.

Те, що у ЗСУ втрат менше, ніж у росіян, доводить і статистика ресурсу Oryx, який відслідковує знищену техніку.

Сайт “Без брехні”, приводить дані за місяць. Так, за період з 3 червня по 3 липня, фактчекери нарахували, що ЗСУ втратило техніки вдвічі менше, ніж росіяни. І це за умови того, що українські військові наступали, а росіяни підготували мінні поля та інженерні споруди.

Останнім часом роспропаганда не залишає спроб дискредитувати контрнаступ ЗСУ, користуючись як проплаченою дезінформацією у Facebook, так і візуальними фейками. Зокрема, підробленими обкладинками популярних західних медіа.

Днями російські і проросійські телеграм-канали дружно розмістили начебто нову обкладинку німецької газети Handelsblatt, де зображений знищений український танк з підписом: «Це не контрнаступ – це кривавий краш-тест».
Сміттярки поширили зображення з таким меседжем: «За допомогою сатири німецькі ЗМІ намагаються пояснити те, що заборонено говорити відкрито».

Але це також виявився фейк, відмічають фактчекери “Без брехні”.

Дезінформація про продаж зброї для французьких бунтів

Центр протидії дезінформації запевняє, що у мережі шириться нова дезінформаційна кампанія, мета якої дискредитувати Україну та призупинити міжнародну допомогу, зокрема поставки зброї для захисту від російської агресії.

Як приклад — ворожі пропагандисти висвітлюють мітинги та протести у країнах світу і намагаються привязати туди «український слід». Нібито у таких провокаціях беруть участь українці, а дехто навіть дає протестантам зброю, яка була передана Україні в рамках допомоги.

Мета такої кампанії — навязати суспільству думку, що там, де Україна та українці, — панують хаос і безлад. У такий спосіб ворог намагається зменшити підтримку України від її міжнародних партнерів.

Як приклад, один з телеграм-каналів з посиланням нібито на французьке видання Аgoravox повідомив фейк, що у затриманих учасників масових заворушень у Франції все частіше «почали знаходити натовську зброю, сліди якої ведуть до України».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую