ye-logo.v1.2

Різні техніки і нюанси: як у Хмельницькому виготовляють окопні свічки

Суспільство 1929
«Розумне довкілля» другий рік поспіль разом з волонтерами розпочинають виготовляти окопні свічки
«Розумне довкілля» другий рік поспіль разом з волонтерами розпочинають виготовляти окопні свічки. Фото: автора

Серед небайдужих, що долучились до акції, були й жителі, чиї домівки опинилися під вогнем на сході країни.

У п'ятницю, 19 вересня, в офісі «Розумне довкілля» зібралися небайдужі хмельничани та гості міста. Вони виготовляють окопні свічки для українських захисників на передовій. Акцію проводять вже другий рік поспіль. Традиційно розпочинають восени, адже саме з настанням холодів у таких саморобних приладах є велика потреба, розповідаєсайту «Є» комунікаційна менеджерка офісу «Розумне довкілля» Ксенія Косюк.

Воїни використовують окопні свічки, щоб зігрітись, освітити місцевість, розігріти їжу та й подекуди, щоб просто висушити одяг. За словами організаторів, головна перевага цього приладу – мобільність. Окопні свічки можна використовувати і в бліндажах, і просто неба. В середньому одна така свічка може горіти близько 7 годин. Вона не боїться вітру, для неї не треба додаткових джерел живлення та багато часу на розпал. Альтернатив цьому приладу поки немає.

Напередодні організатори збирали вторинну сировину - металеві бляшанки, гофрокартон, віск та парафін. Це основа, з якої складається окопна свічка. Процес виготовлення нескладний, кажуть в офісі.

«Минулого року до акції долучилося багато людей. І в переважної частини з них досвід виготовлення окопних свічок був першим. Проте, щоб навчитися це робити, не потрібно багато часу. До нас минулого року приходили й діти і в них чудово виходило допомагати з процесом», - розповідають організатори.

Під час виготовлення окопних свічок використовують різні техніки. Фото: автора

Тогоріч зусиллями волонтерів на базі офісу «Розумного довкілля» вдалося відправити на фронт понад 8 тисяч окопних свічок. Однак кажуть, що їхня мета - не кількість, а якість. Тож нині прогнозувати якість цифри на майбутні акції не хочуть. А от досвідом, техніками та нюансами виготовлення діляться з радістю.

«Процес починається зі скручування гофрокартону. Важливо, щоб він не виходив за межі бляшанки. Всередину додаємо гніт із залишків обраного картону. Його можна складати вдвоє, щоб під час процесу не випадав і не губився. А можна ще й викладати картон зірочкою. Так горітиме довше», - розповідає координаторка заходу.

Вже досвідчені волонтери також зазначають, що краще використовувати віск - він може горіти до 8 годин. Крім того, він нетоксичний, а це означає, що зроблені з нього свічки можна запалювати в бліндажах без найменшого ризику для здоров'я.

«Також є парафін технічний, а є той, який у бліндажі. До прикладу, парафін, що використовується у лампадках, є доступним, дешевим, але так само і канцерогенний. Тобто його краще використовувати лише на відкритому повітрі: підігріти чай або розігріти суп», - йдеться в розмові під час процесу.

Спочатку волонтери виготовляють основи для свічки з картону й бляшанок, а потім заливатимуть їх воском або парафіном. Фото: автора

Серед небайдужих, що долучились до акції, були й жителі, чиї домівки опинилися під вогнем на сході країни. До початку повномасштабної війни Таїсія Гончарова жила у Харкові. Там разом зі знайомими з 2014 року також долучалися до волонтерських робіт - виготовляли сухі супи та збирали продукти для українських воїнів. Війна змусила переїхати до Варшави, де разом зі сім'єю плели маскувальні сітки й також виробляли окопні свічки. Згодом вирішили повернутися в Україну - обрали Хмельницький.

«Оскільки вже маю попередній досвід у виготовленні, то цей процес нескладний. Було звісно, що й натирали руки ножицями, але це не страшно. Головне - продовжувати працювати в тилу. Це також важлива робота. Адже хто, як не ми будемо підтримувати наших хлопців. Тому робимо все, що може наблизити перемогу», - каже Таїсія Гончарова.

Свічки виробляють з одинарним та повійним гнітом, гофрокартон - у формі спіралі та «зірочок». Фото: автора

Згодом організатори заходу планують оголосити про наступний захід. І загалом вони будуть систематичними. Свічки передаватимуть «Волонтерам Поділля» та «Захисту», а ті вже доправлятимуть їх на фронт. Проте, зазначають організатори, якщо є потреба в окопних свічках для близьких, які нині воюють, можна також звертатися, тут допоможуть.

Читайте також: Як у Кам'янець-Подільському коледжі культури і мистецтв допомагають наближати Перемогу

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую