ye-logo.v1.2

Російські фейки про мобілізацію та військових: добірка тижня

Суспільство 1529
Більшість фейків цього тижня стосуються мобілізації
Більшість фейків цього тижня стосуються мобілізації. Фото: interesnyefakty.org

Російські пропагандисти вигадали фейк про загиблого підлітка.

Російські пропагандисти продовжують активно проводити дезінформаційеу кампанію направлену на зрив мобілізації в Україні

Фейк про загиблого підлітка

Російські медіа та телеграм-канали запустили черговий фейк, спрямований на дискредитацію Збройних Сил України. Так, пропагандисти розповсюджують фотографію реального бійця українських сил оборони, повідомили, що «під час бойових дій загинув перший мобілізований підліток, якого було призвано на військову службу до ЗСУ з дитячого будинку», пише видання “Стоп Фейк”.


Цю новину пропагандисти подають із посиланням нібито на заяву «директорки дитбудинку» Олесі Чікель.
Для створення дезінформації російські медіа використали реальне фото загиблого українського бійця, уродженця села Оселя Яворівського району Львівської області, 26-річного Володимира Сачалу.

2 грудня на офіційній сторінці Яворівської міської ради у Facebook з'явилася інформація про загибель українського військовослужбовця та некролог, присвячений Володимиру Сачалі. Саме це фото росЗМІ використали для створення фейку.

Жодних даних про те, що український захисник – це нібито «неповнолітній вихованець дитячого будинку, мобілізований до ЗСУ» в оригінальному дописі Яворівської міськради немає. В офіційній інформації наголошується, що після завершення навчання в Івано-Франківському училищі у 2017 році Володимир Сачала поповнив лави української армії. Згодом демобілізувався та повернувся до цивільного життя.

У січні 2023 року Володимир знову призвався до Збройних сил України і ніс службу в лавах 24-ї ОМБр імені короля Данила. Наприкінці листопада Володимир Сачала внаслідок російських мінометних обстрілів отримав поранення, несумісні з життям, – йдеться у повідомленні Яворівської міськради.


У коментарі StopFake Олеся Чікель, яку пропагандистські ЗМІ назвали «директоркою дитбудинку», також категорично спростувала російські повідомлення. За словами Чікель, вона є адміністратором патріотичної української групи у Facebook, де 2 грудня розмістила офіційне повідомлення Яворівської міської ради про загибель бійця Володимира Сачали. Російські медіа миттєво підхопили допис, але обрізали текст повідомлення і подали інформацію про «загиблого вихованця дитбудинку». Хоча в оригінальному дописі Олесі Чікель вказано, що загинув 26-річний захисник України.

Ще одна російська дезінформація стосується нібито тотальної мобілізації жінок.

Маніпуляція старим сюжетом на ТВ

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив, що російські пропагандисти поширюють фейк, що нібито українське телебачення готує українок до тотального загону у військкомати – усі, кому менше 60-ти років, мають стати на військовий облік. Навіть менеджерки, касирки, юристки, бібліотекарки та журналістки.

Таку інформацію поширюють російські Telegram-канали разом із сюжетом «Надзвичайних новин».

В дійсності сюжет про постановку українок на військовий облік – справжній. Він вийшов в етер на каналі ICTV ще у грудні 2021 року, коли Міноборони затвердило перелік професій, представниці яких віком від 18 до 60 років мають бути поставлені на військовий облік.

Згодом взяття жінок на облік відтермінували – зараз стати на облік зобов'язані лише медикині. Жінки будь-яких інших професій можуть стати на облік у ТЦК добровільно.

Раніше сайт "Є" ye.ua" вже спростовував фейки про жіночу мобілізацію.

Фейкові “агітки”

Проросійські ресурси поширюють фотографії «агітаційних листівок» із закликами до підлітків, жінок та людей літнього віку мобілізуватись до лав Збройних сил України. Такі «агітки» начебто почали з'являтися в Києві.

Центр протидії дезінформації зазначає, що це фейк.

“Насправді жодних листівок зі схожим змістом не існує – це черговий фейк російської пропаганди. Вони були продуковані та сфотографовані в рф і на території Києва чи інших регіонів України не розповсюджувались”, - йдеться у повідомленні фактчекерів.

Раніше російські пропагандисти поширювали фото фейкових «агіток» із закликами до людей літнього віку мобілізуватися до ЗСУ.

Фейковий телеграм-бот міністра оборони

Невідомі особи використовують ім'я та прізвище Міністра оборони України для збору інформації від громадян України. Про це повідомили у міністерстві оборони.

В Телеграмі невідомі створили акаунт, використовуючи ім'я та прізвище Міністра оборони України. Крім того, цей бот почав збирати дані людей, вдаючи офіційний канал інформації.

В міністерстві звернули увагу, що у Рустема Умєрова немає акаунту в телеграмі.

“Просимо не надавати жодної інформації на прохання індивідів, які ведуть цей акаунт, а також подати скаргу на нього”, - йдеться у заяві.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую