ye-logo.v1.2

Фейки про жіночу мобілізацію та шахрайства на Хмельниччині: добірка тижня

Суспільство 1858
Добірка маніпуляцій за тиждень
Добірка маніпуляцій за тиждень. Фото: interesnyefakty.org

Правоохоронці також попереджають, що на Хмельниччині активізувались шахраї

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки, щоб посіяти панічні настрої серед населення та запевнити у розколі між владою і військовими. Так, цього тижня в соцмережах активно просували фейк про нібито конфлікт Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та Президента України Володимира Зеленського.

Фейки про конфлікт Залужного та Зеленського

Раніше сайт “Є” ye.ua” вже писав про дипфейк відеозвернення Валерія Залужного, у яких він нібито закликає населення України вийти на площі своїх міст, а військових – не підкорятися «злочинним наказам» влади.

Після цього, пропагандисти почали поширювати фото «агітаційних листівок» із зображенням Зеленського та Залужного, які нібито почали отримувати жителі українських міст у своїх поштових скриньках.


Як пише “Центр протидії дезінформації”, в «агітках» українців закликають зробити «правильний вибір» та голосувати за Залужного. Ці дистівки - фейк.

“Так звані листівки – це черговий фейк російської пропаганди, який вона створила та розповсюджує в рамках своєї дезінформаційної кампанії про нібито розкол між Президентом України та вищим військовим керівництвом”, - зазначають фактчекери.

За даними ЦПД, ніяких листівок з подібним змістом на території України не розповсюджується.

Фейк про мобілізацію жінок

Проросійські Telegram-канали повідомляють, що українська влада готується почати призов жінок до лав ЗСУ, посилаючись на матеріал The New York Times, пише “Дзеркало тижня”.

Насправді стаття NYT розповідає про те, що Україна покладається лише на власне населення як резерв для поповнення особового складу, а тому багато жінок проходять військові навчання, щоб згодом вступити до лав ЗСУ.
За даними Міністерства оборони України, зараз у Силах оборони служать близько 43 тисяч жінок. Їм більше не заборонено бути кулеметницями, командирами танку та снайперками, а також водійками вантажівок.

Однак про призов не йдеться – з 2014 року жодна жінка в Україні не була примусово мобілізована.

Жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, і закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, повинні стати на військовий облік. Але це не означає, що йдеться про мобілізацію – таким чином держава узагальнює дані про наявний резерв фахівців медичної сфери.

І не це єдиний фейк на цю тему протягом тижня

Як пише видання “Вокс чек”, кремлівські пропагандисти вкотре маніпулюють темою мобілізації та заявляють, нібито з України на тимчасово окуповані території виїжджають жінки-медикині. Як «доказ» наводять запис розмови із жінкою-лікаркою з Львівщини, яка хоче виїхати до окупованого Маріуполя та шукає квартиру для проживання. Мовляв, жінці прийшла повістка й через це вона хоче виїхати. У дописі додають, начебто від 1 листопада до ЗСУ можуть мобілізувати і людей з інвалідністю.

Зворотний пошук окремих кадрів цього відео у Google Images показав, що запис поширюють лише російськомовні ресурси. Зокрема це кремлівські медіа або користувачі, які підтримують рф. Також у відео є деякі нелогічні моменти. По-перше, відео має вигляд постановки, адже жінка ніби читає із заготовленого тексту.

По-друге, на самому записі не чутно ім'я та прізвища жінки.

Крім того, у відео пропагандисти не тільки хотіли дискредитувати Україну, але й відбілити росію. До прикладу, жінка каже, що її цікавить квартира лише в новобудові і у такий спосіб ніби натякає, що росія «відбудовує» Маріуполь. Також вона каже, що хоче влаштуватися в міську лікарню №3 у Маріуполі. Це та сама лікарня, яка розташована із пологовим будинком, який зруйнували росіяни на початку вторгнення, та відео якої облетіли майже увесь світ.

З 1 жовтня 2023 року жінки-медикині, фармацевтки, стоматологині, акушерки та інші зобов'язані стати на військовий облік. Водночас у Міністерстві охорони здоров'я України наголошують, що така процедура діє з 1992 року та більшість жінок-медикинь уже стоять на військовому обліку. Для постановки на військовий облік жінки мають 3 роки, кінцевий термін — 31 грудня 2026 року. Хоча загалом мобілізація жінок до армії є добровільною, тих, хто перебуває на військовому обліку, все ж можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

У Сухопутних військах ЗСУ додають, що постановка жінок на військовий облік потрібна для узагальнення даних про резерв медичних фахівців в Україні. Повістка або постановка на військовий облік жінок-медикинь не означає безпосереднє відрядження на фронт.

Шахрайства на Хмельниччині

В останні тижня мешканці Хмельниччині активно потерпають від шахраїв.

Так, протягом цього лише тижня сайт “Є” ye.ua” писав, що невідомі, які назвалися працівниками банків, подзвонили до двох мешканців Хмельниччини та виманили у них 29 тисяч гривень. Під приводом скасування несанкціонованого платежу на покупку товарів в інтернеті ошукали людей.

Крім того, ще чотири мешканця Хмельниччині були ошукані шахраями, коли намагались купити товари онлайн.

Також правоохоронці попереджають про нову схему від інтернет-шахраїв: тепер вони «пропонують» вам отримати приз. Зловмисники, зазвичай, надсилають повідомлення про виграш авто, дорогого гаджета або значної суми грошей.

Але для того, щоб ви отримали свій подарунок, пропонують вам сплатити «необхідні» додаткові внески.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую