ye-logo.v1.2

Росмережа у Тік-Ток та пошук українських біженців для мітингів: як працює пропаганда за кордоном

Суспільство 1028
Російська дезінформація активно працює у всьому світі
Російська дезінформація активно працює у всьому світі. Фото: detector.media

Сотні акаунтів у Тік-Ток поширюють роспропаганду.

Російські пропагандисти продовжують активно працювати з темою українських біженців. З одного боку вони поширюють інформацію про зменшення допомоги біженцям, з іншого намагаються налаштувати європейців проти підтримки України.

Крім того, пропагандисти намагаються залучити біженців до своїх медіа-акцій.

У Європі українцям пропонують участь у мітингах

“Детектор медіа” повідомляє, що українцям, які перебувають у Європі, почали надходити повідомлення з пропозицією збиратися на акції протесту в європейських містах і брати на них плакати з написами: «Дайте людям мир», «Ми хочемо миру в Європі», «Люди важливі», «Україна втомилася більше всіх», «Вимагаємо миру!» тощо.

Надсилачі таких повідомлень стверджують, що сама демонстрація триватиме всього лиш 5-10 хвилин, і за цей час також потрібно буде зняти відеоролик. Крім того, є підготовлений текст для мітингу, прочитавши який, імовірно, на камеру, виконавець отримає цілих 100 євро. Усім іншим мітингарям обіцяють по 50 євро кожному або «оплату дороги й смачну каву».

У тексті, який нібито має зачитати один з учасників мітингу, примітні незвичні для української мови конструкції. Наприклад, «на Україні» чи «угорське відділення громадського об'єднання українців». Крім того, у цьому тексті згадується «голос розуму» Арестовича, який нібито «зазнає атак» від Зеленського. Проте варто зауважити, що колишній радник Офісу президента України відзначався деструктивними заявами щодо України, її влади та ЗСУ.
Подібні мітинги можуть використовуватись російськими медіа в пропагандистських цілях та поширенні меседжів про необхідність проводити перемовини з росією на умовах москви.

Черговий фейк про біженців у Німеччині

Російська пропаганда й далі намагається дискредитувати українських біженців в очах світової спільноти. Цього разу мережею шириться інформація про те, що в нібито Берліні український біженець викрав з океанаріума отруйну рибу, та приготувавши з неї юшку з риби (уху), пригостив п'ятьох співвітчизників. Як наслідок, усі потрапили в лікарню з отруєнням.

Фейковий сюжет

Цей фейк спростувало видання “Гвара медіа”.

Фактчекери розповіли, що проросійські пабліки почали публікувати новину про те, що нібито внаслідок отруєння рибою виду Lagocephalus sceleratus в лікарню Німеччини потрапили шестеро українських біженців.

У відео, що поширюють в мережі, у лівому нижньому куті знаходиться логотип «BR24».

Цей логотип належить службі новин Баварії (BR24), що входить в структуру німецької телерадіокомпанії Bayerischer Rundfunk (BR).

Фактчекери надіслали запит з проханням BR24 відповісти, чи дійсно вони є автором відеосюжету про українського біженця. Медіа спростувало свою причетність до відео.

Медіа заперечило свою причетність до створення сюжету

Окрім того, BR24 надали посилання на статтю, в якій вже висвітлювали це питання і спростували цей фейк.
Відділ комунікацій Берлінського акваріума спростував інформацію, яку поширюють пропагандисти.

«Ми не можемо підтвердити жоден аспект цієї історії. У Берлінському акваріумі немає ні українського зоозахисника, ні згаданих видів риб, ні крадіжки. Ми не можемо пояснити, як виникла ця історія, крім нашої постійної прихильності зоологічним установам в Україні. Ми вже зібрали шестизначну суму пожертв і організували транспортування допомоги до Києва», – йдеться у повідомлені.

Російська дезінформаційна мережа у Тік-Ток

Росія веде пропагандистську кампанію за участю тисяч фейкових акаунтів в TikTok, що поширюють дезінформацію про війну в Україні, зокрема, про те, що високопоставлені українські чиновники та їхні родичі купували розкішні автомобілі чи вілли за кордоном після російського вторгнення у лютому 2022 року, пише УНІАН.

Відеоролики регулярно збирають мільйони переглядів і мають очевидну мету підірвати підтримку Заходу.

Розслідування BBC з липня виявило близько 800 фейкових акаунтів TikTok, що видають себе за реальних користувачів з Німеччини, Франції, Польщі, Ізраїлю та України. В акаунтах використовувалися вкрадені фотографії профілів, в тому числі фотографій таких знаменитостей, як Скарлетт Йоханссон, Емма Уотсон і Колін Фаррелл.

Використовуючи комбінацію пошуку по хештегам і власні рекомендації TikTok, BBC Verify змогла відстежити сотні подібних відеороликів, націлених на десятки українських чиновників.

За рідкісним винятком, в таких акаунтах було опубліковано тільки по одному відео - тактика, за словами TikTok, є новою і спрямована на ухилення від виявлення і маніпулювання системою платформи для рекомендації відео користувачам.

Очевидно, ці зусилля були скоординовані: іноді відео, випущені різними акаунтами в один і той же день, містили однакові або дуже схожі сценарії.

Крім того, в ході розслідування BBC Verify виявила непрямі докази, що вказують на можливе російське походження мережі.

Сюди входять мовні помилки, характерні для російськомовних, включаючи деякі російські фрази, які не використовуються в інших мовах. Крім того, багато відеороликів містили посилання на веб-сайт, який раніше в компанії Meta позначили як частину пов'язаної з Росією мережі, що видавала себе за офіційні західні новинні сайти.

"Багато відео, проаналізовані BBC Verify, були націлені на екс-міністра оборони України Олексія Резнікова, президента України Володимира Зеленського та інших українських чиновників, зображуючи їх одержимими грошима і не піклуються ні про простих українців, ні про військові дії. Вони уникали прямих звинувачень у правопорушеннях, але мали на увазі, що політики купували розкішну нерухомість або товари під час війни - твердження, які при перевірці завжди виявлялися помилковими", - пише BBC.

Коли ВВС повідомило про свої висновки TikTok, там заявили про початок власного розслідування, в ході якого виявили фейкові відео на дво додаткових мовах — італійській та англійській.

У той же час, через кілька тижнів після цього журналістам BBC додаток рекомендував ще десятки відео, які, очевидно є частиною тієї ж мережі. При цьому деякі з них були опубліковані зовсім недавно, в кінці листопада.

Черговий фотофейк в соцмережах

Російські пропагандисти поширюють черговий фейк про президента України Володимира Зеленського в іноземних секторах соціальних мереж, - пишуть у Центрі протидії дезінформації.

В пабліках поширюють нібито світлину входу в один із продуктових магазинів у Парижі, на якому начебто наклеєне зображення Володимира Зеленського.

Так, в пабліках поширюють нібито світлину входу в один із продуктових магазинів у Парижі, на якому начебто наклеєне зображення Володимира Зеленського. Також, за словами підконтрольних кремлю ресурсів, на спині Зеленського написано «жебрак».

Центр протидії дезінформації встановив, що першоджерелом таких світлин є фейковий іспаномовний сайт PRAVDA. ES, який було створено 24 червня 2023 року в росії. Також вказаний сайт модерується з росії, а його робоча пошта має домен «ru».

Враховуючи те, що першоджерелом був російський ресурс, фактчекери зазначають, що поширювані фото, як і наклейка, є фейковими.

Розповсюджуючи подібні повідомлення, російські пропагандисти намагаються дискредитувати Президента України Володимира Зеленського.

Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що проросійські пропагандисти обманом змусили кількох американських знаменитостей записати відео, яке потім було підроблено та використано для спроби дискредитувати президента України Володимира Зеленського.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую