ye-logo.v1.2

Соборність – мета Перемоги: як День Соборності у різні роки відзначали на Хмельниччині

Суспільство 1163
На Хмельниччині у День Соборності люди традиційно виходять на вулиці, щоб об
На Хмельниччині у День Соборності люди традиційно виходять на вулиці, щоб об'єднатися в символічні «ланцюги єднання» . Фото: з архіву редакції

Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність.

Сьогодні, 22 січня, - День Соборності України, свято яке відзначають щороку в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

Як зазначають в Українському Інституті національної пам'яті, акт Злуки, проголошений 105 років тому – 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, став епохальною історичною подією, коли українські землі об'єдналися в одній державі. А ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. Тому гасло до відзначення Дня Соборності – 2024 – «Наша єдність – наша зброя».

«Проголошення Соборності 22 січня 1919 року, коли Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка об'єдналися в соборну державу, увінчало прагнення до єднання українців, розділених кордонами тогочасних імперій. Ця подія повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об'єднав Сталін у 1939 році. Упродовж багатьох десятиліть Акт злуки залишався ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу. Після проголошення об'єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року питання єдності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилося під сумнів», - кажуть в Інституті національної пам'яті.

Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність.

«Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність буде цілковито відновлена після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність – мета Перемоги», - додають в Інституті національної пам'яті.

На Хмельниччині у День Соборності в різні роки тисячі людей традиційно виходять на вулиці, щоб об'єднатися в символічні «ланцюги єднання». На межі Тернопільської та Хмельницької областей зустрічаються делегації, щоб вкотре нагадати про день, коли Україна стала єдиною. Сьогодні сайт «Є ye.ua» нагадає, як це було у різні роки.

У 2023-у в Хмельницькому відбувся патріотичний флешмоб «Україна – єдина». Дорослі та юні спортсмени пробіглися вулицями міста з національною символікою. А на майданчику біля кінотеатру школярі утворили символічну мапу з містами України.

У 2023-у хмельничани розгорнули Державний прапор на Проскурівській. Фото Василя Камінського.

2022 року 22 січня в Хмельницькому на вулиці Проскурівській розгорнули стометровий прапор України. В такий спосіб містяни відзначили 103-річницю проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки.

У центрі Хмельницького  в 2022-у розгорнули стометровий прапор України. Фото: з архіву редакції

У 2021-у на межі Волочиського району Хмельницької області та Підволочиського району Тернопільської області 102-у річницю проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР відзначили традиційною святковою ходою.

102-у річницю з нагоди Дня Соборності відзначали святковою ходою. Фото: Хмельницької ОДА

У 2020-у 22 січня, з нагоди Дня Соборності України хмельничани підтримали традицію створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу. Взявшись за руки, учасники акції утворили «ланцюг єдності», який простягнувся на мосту через Південний Буг.

У 2020- у хмельничани утворили «ланцюг єдності», який простягнувся на мосту через Південний Буг. Фото: з архіву редакції

У 2019-му відзначали 100-річчя проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. У той день на мосту через річку Збруч (між селом Гуків, що на Чемеровеччині, та селищем Скала-Подільска Борщівського району Тернопільської області), зафіксували рекорд: в одному місці була зібрана найбільша кількість синьо-жовтих прапорів – понад три тисячі.

У 2019-му на мосту через річку Збруч зафіксували рекорд: в одному місці була зібрана найбільша кількість синьо-жовтих прапорів – понад три тисячі. Фото: khm.depo.ua

Також в цей день на Будинку культури у Хмельницькому відкрили пам'ятну дошку Симону Петлюрі. Адже коли Проскурів опинився у центрі подій, пов'язнаних зі становленням УНР, саме це приміщення використовували для засідань уряду УНР та Директорії.

Меморіальну дошку Симону Петлюрі відкрили до Дня Соборності України у 2019-у. Фото: з архіву редакції

У 2018-у в День Соборності в Хмельницькому відкривали пам'ятну дошку Євгену Коновальцю – полковнику Армії Української народної республіки, голові Організації українських націоналістів та одному з борців за незалежність України в ХХ столітті. Її встановили на будинку по вулиці Гагаріна, 18. Дошку розмістили на цій будівлі, оскільки у 1919 році в цьому приміщенні, який називали «пресова квартира Проскурова», видавався пресовий орган корпусу Українських січових стрільців часопис «Стрілецька думка».

 

У 2018-у в День Соборності в Хмельницькому відкривали пам'ятну дошку Євгену Коновальцю. Фото: з архіву редакції

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую