ye-logo.v1.2

Такі різні дрони: шлях хмельницьких волонтерів - від збору коштів до удосконалення технічних можливостей

Суспільство 1500
"Волонтери Поділля" продовжують роботу з виготовлення дронів-камікадзе
"Волонтери Поділля" продовжують роботу з виготовлення дронів-камікадзе. Фото: автора

Дрони різної модифікації на фронті зараз виконують безліч завдань, але головна з них – допомогти зберегти життя українських військових.

Цей матеріал про FVP-дрони. Ви могли про них вже чути або ні, могли донатити необхідні кошти на їх виготовлення, або навіть намагатися робити безпілотник самостійно... Втім, не залежно від того, стежите ви за цією сферою чи ні, хибним буде стверджувати, що тут «панує тиша», хоча й водночас є куди вдосконалюватися. Отже, про дрони та їх комплектуючі в розмові з волонтером з Хмельницького Віталієм Підгайчуком.

До лав Збройних Сил України хмельничанин мобілізувався добровільно у серпні минулого року. І за кілька місяців пройшов навчання на оператора дрону. Зазначає, що зараз ситуація з організації навчання в ЗСУ вирівнялася, не відбувається вже так, що «військового забирають та кидають на лінію фронту з одним автоматом та трьома набоями зустрічати ворога». Бо залишається завжди пріоритетним максимально зберегти життя кожного, чи в справі військовій, чи в справі організації виробництва та поставки дронів, які також беруть на себе цю функцію. Бойових вильотів у нього немає, навчальних – багато. Оскільки хмельничанин до навчання вже довгий час вивчав fvp-дрони, то вважає, що діючу навчальну програму можна зробити більш ефективнішою. Проте для тих, хто знайомиться вперше з цим напрямком, інструктори дають багато знань. Паралельно з навчанням на дроновода, Віталій ні на мить не зупиняв запущений у Хмельницькому проєкт «1000 дронів-камікадзе». Проте через кілька місяців роботи, проєкт перейшов на новий рівень.

«Зараз, по-перше, деякі з них далеко не камікадзе, по-друге, ми передали комплектуючих для дронів більше, ніж зробили самих безпілотників. Тому що домовилися на початку, що передаємо дрони «не для галочки», а для їх максимальної ефективності на фронті. Кожна гривня вкладається у потрібні речі для їх додаткового оснащення. Це для нас основний пріоритет», - так починається розмова з Віталієм Підгайчуком в офісі «Волонтерів Поділля» у Хмельницькому.

Читайте також: Об'єднати зусилля заради Перемоги: підприємці з Хмельниччини роблять унікальні пересувні комплекси для військових

Перші кроки волонтерів з Хмельницького у цій сфері дозволяли долати зробленому fvp-дрону відстань у 10 кілометрів, тепер безпілотники можуть уразити ціль ворога за 19 кілометрів. Такі показники для дронів-камікадзе дуже добрі, проте, зазначає волонтер, це не межа. Як у них це виходить? Завдяки постійній комунікації з бойовими підрозділами та екіпажами: це про тісну співпрацю задля отримання максимального результату. За цей період долучили до роботи дуже багато спеціалістів - волонтерів, які не тільки займаються виготовленням безпілотників, але й необхідним ремонтом.

«Все до нас прийшло з практикою. Ми зрозуміли, якщо заберемо бодай одну людину з лінії випуску, яка на цьому розуміється, то вона за цей час зможе відремонтувати десять дронів. Тобто це про ефективність використання кожного, зважаючи на те, що це волонтери, які за свою роботу не отримують коштів. Система так і працює: люди донатять на фронт, ми офіційно купуємо від виробника напряму необхідні запчастини. Все веземо з-за кордону і цією роботою займається окрема група волонтерів. Перший етап – це гравірування дронів, другий – їх фізичне скручування, третій – пайка, далі – прошивка, і на завершення відбувається тестування», - розповідає Віталій Підгайчук.

Парадокс, але дрони – не головне

Окрему роботу виконують волонтери, які виготовляють необідні батареї для дронів. Потреби в акумуляторах зараз значно більші, ніж в самих дронах, як би це парадоксально не звучало, говорить Віталій Підгайчук. Дронами військові підрозділи забезпечують багато організацій та структур, проте не завжди до них в комплектах йдуть акумулятори тієї якості та в тій кількості, які потрібні для роботи.

Наприклад, для дрона-камікадзе необхідна одна батарея, проте бувають варіанти, коли дроновод може здійснити на своєму безпілотнику, наприклад, 60 бойових вильотів, не втративши його. Отже, тоді йому для роботи необхідно 60 акумуляторів – розрахунок простий. Наразі волонтери формують більш потужніші батареї, щоб їх вистачало на довше.

Як розповідає Віталій Підгайчук, в їх практиці було безліч ситуацій, коли бойові підрозділи мали дрони, проте потребували саме акумуляторів до них. І такі потреби тільки зростають, тому в Хмельницькому формується ще одна точка, на якій волонтери виготовлятимуть саме батареї. До речі, про допомогу в зборі необхідних елементів для їх виготовлення, нещодавно просили в хмельничан та жителів області – оголосили збір використаних одноразових електронних цигарок, елементи з яких необхідні для майбутніх акумуляторів. Потрібні такі елементи і для виготовлення плат активації.

Плата активації для дронів-камікадзе Волонтери Поділля

Так виглядає плата активації, для виготовлення якої використовують елементи з електронних цигарок. Їх виготовляють хмельницькі інженери

Плати активації для дронів від хмельницьких волонтерів

На фронт до бойових підрозділів доставляють цілі ящики таких плат активації: кожна з них - дієвий спосіб "мінуснути" ворожу ціль

Акумулятори для дронів

Потреба в додаткових акумуляторах для дронів залишається великою

Велика потреба є і в системах скиду. Зараз вже багато fpv-шників використовують багаторазові дрони, для яких і потрібні скиди. Вони багаторазові, але ламаються чи втрачаються у різних ситуаціях, зазначає волонтер. Другий момент – до кожного такого скиду необхідна одноразова планка, яка відправляється з боєприпасом безпосередньо.

«Такі планки ми друкували на 3д принтерах, що було значно довше та дорожче.Тепер завдяки допомозі свідомих підприємців, які розуміють свою участь у цій війні, ми виготовляємо їх на місці. За власні кошти хлопці виготовили доволі таку дороговартісну пресформу, і тепер ці планки л'ються, а ми їх мішками відправляємо бійцям на фронт. В мішку зараз ви бачите на відправку дві тисячі планок – це можливість скидання на ворожі цілі двох тисяч боєприпасів», - розповідає Віталій Підгайчук.

Окремо збирають кошти на обладнання, яке виявляє ворожі fvp-дрони. Бо якщо є дронові системи, то в купі до них мусять виготовлятися і антидронові речі. Таких систем українським військовим на фронт було вже передано багато, і вони підтвердили свою ефективність на місцях. Всі технічні нововведення з'являються та удосконалюються за рахунок їх випробувань під час реальних бойових дій. Насправді, якщо вам про це не так часто розповідають, це не означає, що нічого не відбувається. На цьому напрямку діють свої правила та технічні перегони з ворогом. Віталій Підгайчук під час розмови показує скрін з ворожого телеграм каналу, де росіяни, захопивши у «полон» наш дрон просто таки дивуються з його технічних можливостей. І таких прикладів безліч.

розбір нашого дрону ворогами

Розбір дронів від "Волонтерів Поділля" ворожими пілотами БпЛА. Фото: з особистого архіву Віталія Підгайчука

«Ми вже зараз розрослися в цьому напрямку та продовжуємо йти в глибину. Плати ініціації, скиди, різноманітні акумулятори та дрони, антени, сумки для транспортування, окуляри та інші речі. Наприклад, плати активації для дронів дуже різні, вони мають бути якісними - не повинні вибухнути на старті, ідеально злетіти та відпрацювати в повітрі. І зараз в цьому напрямку над купою нових речей працюють одні з кращих інженерів, але хай для ворога це буде несподіванкою. Постійно продовжуємо розвиватися та співпрацювати з кращими, бо від цього всього залежить успіх кожного екіпажу», - розповідає Віталій Підгайчук.

Звітність та пайка дронів в «домашніх» умовах

Дрони різної модифікації на фронті зараз виконують безліч завдань, але головна з них – допомогти зберегти життя українських військових. Крім того, вони залишаються одним з найдешевших засобів, яким можна уразити ворожу ціль. Сумарна вартість fvp-дрону з акумулятором, розповідає волонтер, становить 230 доларів, і він здатен знищити, наприклад, ворожий танк, вартість якого обчислюється зовсім іншими сумами. Не слід також забувати, що кожна знищена одиниця ворожої техніки разом із екіпажом вже не зможе «нашкодити» нашим військовим, а, отже, це не тільки збережені життя, але й відсутність поранень.

«Вже зараз наш фонд мінімізував витрати на придбання тактичної медицини. За рахунок благодійників та міжнародних організацій ми продовжуємо все ж таки закуповувати необхідне, але «свої» кошти витрачаємо виключно на дрони та комплектацію до них. Міжнародні партнери не можуть надати гроші на цю сферу – для них це виготовлення, по-суті, зброї, а турнікет чи карета швидкої – рятує життя», - розповідає Віталій Підгайчук.

дрони-камікадзе від БФ Волонтери Поділля

За кілька місяців проєкт зі збору коштів на виробництво дронів-камікадзе переріс в дещо більше: волонтери забезпечують також необхідну для них комплектацію, а також з кожним разом удосконалюють технічні можливості як дронових, так і антидронових речей

FVP-дрон Хмельниччина

Сумарна вартість fvp-дрону з акумулятором становить 230 доларів, і він здатен знищити ворожу ціль, вартість якої обчислюється зовсім іншими сумами

На звіти для суспільства про виконану роботу та кількість вже переданих дронів для бойових підрозділів на різні напрямки, просто не вистачає вільного часу та додаткових людей, розповідає далі волонтер. Проте на його особисту думку, такі звіти вкрай необхідні для того, щоб люди розуміли та знали - їх допомога потрібна, а внесені ними кошти наближають Перемогу. Зараз Фонду допомагає безліч людей, про яких вони хочуть частіше розповісти. Наприклад, в січні кошти на дрони привезли жителі одного із сіл на Ярмолинеччині: гроші збирали під час колядування. Постійно збирають необхідні кошти і блогери – проводять тематичні стріми чи просто залучають до зборів свою авдиторію.

На запитання про бажання пересічних громадян долучитися до пайки дронів, Віталій Підгайчук відповідає, що за цей час особисто у них було багато запитів на виконання такої роботи. Проте, і з безліччю випадків, коли люди не розуміли всю важливість виконуваної роботи. Під час виготовлення дронів перш за все потрібна якість пайок, саме це гарантує, що після відправки на фронт безпілотник буде добре виконувати свою роботу. Зараз у якості своїх дронів волонтери впевнені на всі сто відсотків, і це стало можливим завдяки прискіпливому формуванню технічної команди, яка відповідає за процеси їх виготовлення. Але люди потрібні, потрібні для виконання обов'язків у різних напрямках діяльності фонду. Ті, хто зможе долучитися до спільної справи, приділивши роботі декілька годин свого вільного часу. Бо ситуація із допомогою переходить на сталий режим: ті, хто працювали, далі працюють, а ті, хто «бідкався», і надалі це робить.

Гравірування дронів-камікадзе

Кожен виготовлений fvp-дрон має свій номер, який гравіюється знизу. Це не тільки "захист" від перепродажу, але й можливість контролювати роботу кожного безпілотника, який відправляється в бойовий підрозділ на "роботу"

«Хочеться цієї середини та обміну, насправді, тому що люди здатні на більше, коли захочуть діяти. Могли би трохи почати працювати, щоб дати змогу втомленим трохи розігнути плечі та відпочити, і можливо, в тому відпочинку переосмислити та вдосконалити вже набуті вміння та знання. Я, наприклад, зараз від себе максимально відсуваю деякі робочі процеси, а концентруюся на тому, що нас буде рухати далі. Бо є певні речі, які потребують досліджень та пошуку певних людей – конструкторів, інженерів, тих розробників, які дійсно роблять зараз дуже круті речі. На початку спробуйте самостійно вирішити питання з будь-якої сфери. Вам це дійсно під силу, варто лише спробувати. А навколо знайдуться люди, які допоможуть необхідними контактами чи іншою інформацією. Вам же болить, ви знаєте, що необхідно. Так, я розумію, що зараз всім важко, але легше ближчим часом точно не буде».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую