ye-logo.v1.2

Об'єднати зусилля заради Перемоги: підприємці з Хмельниччини роблять унікальні пересувні комплекси для військових

Суспільство 4041

Це унікальна історія об'єднання двох організацій, яка дозволила ідеї та мрії втілити у реальність.

Ви вже неодноразово чули про те, що з Хмельниччини на передову військовим передають такі потрібні мобільні автівки, які закривають не тільки нагальні потреби, але й роблять життя українських захисників в тих умовах трохи кращим. Тепер прийшов час розповісти про людей, які, безпосередньо, займаються їх виготовленням.

Історія створення унікальних мобільних комплексів розпочалася у річницю від початку повномасштабного вторгнення: саме тоді у Хмельницькому на спільному «сніданку» зібрали волонтерів, які всі свої зусилля спрямовували на допомогу Збройним Силам України.

Знаковий «сніданок волонтерів»

«Там ми і познайомилися, а також зрозуміли, що прийшов час об'єднати власні зусилля, бо по одному ми би це просто не витягнули», - згадує той момент керівник громадської організації «Валіза Добра» Геннадій Годний. Так само цими питаннями займався підприємець з Хмельницького, який з перших днів війни на варті допомоги ЗСУ, а тепер вже керівник благодійного фонду (а тоді ще добровольчого формування) «Авангард» Сергій Вавринчук.

«З мого боку було дуже багато ідей і я не міг самотужки їх втілити в життя. А об'єднавшись, стало можливим це реалізовувати, - розповідає Геннадій Годний. – Тепер ми працюємо щодня та продовжимо це робити до Перемоги».

На запитання, як у нього виникають ідеї створення таких пересувних комплексів, чоловік відповідає, що він, насамперед, дивиться на ситуацію як підприємець, а не як військовий. І основне питання, яке хоче вирішити завжди – максимально покращити життя українських захисників на фронті. В цьому допомагає постійний зв'язок із воїнами: хмельничани не тільки їздять з необхідними речами на передову, але й бачать на власні очі, чого не вистачає, а також отримують коментарі від самих захисників.

Геннадій Годний (громадської організації «Валіза добра») та Сергій Вавринчук (БФ «Авангард») познайомилися на спільному заході для волонтерів у Хмельницькому. І це стало першим кроком для об'єднання зусиль у спільній справі

«Щоразу після повернення додому в дорозі у мене виникали різні ідеї. Ми також як і всі в Україні від початку повномасштабного вторгнення і до сьогодення допомагаємо нашим хлопцям з необхідною амуніцією, їжею та речами. Багато людей збирають кошти на придбання таких необхідних автівок. А я хотів щось зробити таке, щоб була більш корисна річ, якщо так можна висловитися, і ще своїми силами. Тому і прийшла ідея створення цих всіх різних спеціальних автівок».

Три «К» для ЗСУ: «Капітошка», «Котигорошко» і «Кажан»

Передача мобільних комплексів на потреби ЗСУ за минулий рік проходила постійно. В інфопросторі з'являлися новини про автівки, які були покликані закривати низку потреб військових саме на фронті. 

Перший в реалізацію запустився проєкт мобільного банно-прального комплексу під назвою «Капітошка». Як розповідає Геннадій Годний, чітка асоціація з однойменного українського мультфільму у нього виникла після огляду частини Серебрянського лісу на Ізюмському напрямку.

«Ми тоді везли хлопцям їжу. І я бачу цей ліс: опалені та чорні стовбури сосен, і тут само наші хлопці сидять – в бліндажах та норах. А ще тоді я став свідком, як військовий грів собі «баночку теплої води», щоб мати змогу трохи помитися. Серед розбитого міста та просто неба у листопаді. Коли потрібно було називати проєкт, я це згадав: крапелька скакала по спаленому дереву і воно «ожило».

Появі пересувної СТО під назвою «Котигорошко» також передувала історія, розповідає підприємець. Волонтери тоді стояли на перегрузі в Слов'янську, коли до них під'їхали колеги з Польщі із запитанням, де тут можна полагодити колесо. В таких умовах віднайти станцію технічного обслуговування – задача не з легких. На єдиній станції в місті вартість на послуги просто була космічна, згадує Геннадій Годний: за те, щоб перебортувати колесо необхідно було заплатити тисячу гривень. Проте у хмельничан ще були такі історії, коли на фронті знайти необхідного ключа для підкрутки колеса було просто неможливо, - їх там немає. У розмові підприємець зазначає, що автівки, які волонтери везуть нашим захисникам з-за кордону – річ важлива та потрібна, але здебільшого це вживані авто: в гарному стані, втім не нові «з салону та у тому кольорі, який тобі більше подобається».

Так виглядає готова автівка "Котигорошко" із середини. Фото: з фейсбуку Геннадія Годного

Передача мобільних комплексів для військових традиційно відбувається в стінах Хмельницької обласної військової адміністрації. Фото: пресслужби Хмельницької ОВА

«Наші хлопці та дівчата, які займаються цією справою, роблять колосальну роботу. Це не тільки про те, як зібрати кошти, але й про всі технічні та документаційні моменти. Але в тих фронтових умовах вони ламаються. А сервісу немає. До початку роботи над «Котигорошком» ми почали серед людей в Хмельницькому збирати звичайні ключі, які лежать без діла, але стануть в нагоді на нулі. Трохи їх оновлювали, загортали всі зібрані інструменти в пакети та відправляли військовим. Бо середня вартість ключа – 200 гривень. А вони губляться, чи зовсім не купляються. Бо є питання важливіші, і за всім невідслідкуєш», - розповідає Геннадій Годний.

Процес оновлювання старих ключів, які волонтери збирали серед людей та потім відправляли на фронт військовим. Фото: з фейсбуку Геннадія Годного

А згодом вже почали створювати пересувний технічний комплекс, маленьку площу якого «запакували» повністю.

Задача цієї машини не їздити «на нулі», а бути в тилу та ремонтувати за необхідності автівки. Та і назва «Котигорошко» відповідає поставленим цілям: український казковий герой, який приходив на допомогу у самий потрібний момент.

На стадії завершення ще один проєкт від об'єднання волонтерів «Валізи Добра» та «Авангард» – пересувний штабний пункт «Кажан» - непомітний, але робить свою роботу. Оснащення та необхідний робочий простір обговорювали спільно з командирами батальйонів. Відтак, в машині є робочі та два спальних місця, шафи для зберігання обслуговуючих елементів, монітори, генератор, компресор, екофлоу та інші елементи. Всі автівки - утеплені та розшиті, мають підключення до електромережі. «Кажан» може знаходитися будь-де, а українським воїнам допоможе безперешкодно виконувати свою роботу.

Штабна пересувна автівка "Кажан" на стадії завершення

Не випий кави, а купи два диски для болгарки

Неможливо точно сказати, скільки часу потрібно для виготовлення будь-якого пересувного комплексу. Ідеї вже опрацьовані та прописані на паперах, і кожна наступна зроблена та передана на фронт автівка - вдосконалюється. Але час на її виготовлення напряму тут залежить від наявного фінансування, розповідають волонтери.

«Якби гроші лежали, умовно кажучи, у нас у сумках в необмеженій кількості, ми би швидко закуповували необхідне комплектування. Потрібні шурупи – без питань, потрібні світильники – ось вже їдуть. Тоді би у нас тільки-но стояло питання вибору між якіснішими виробниками. Генератор ми можемо поставити на 3 кіловати, а можемо і на всі 7: ціна на один 20, на інший – близько 70 тисяч гривень. Але у нас немає, на жаль, можливості вибирати якісніший. При цьому ми постійно повинні тримати баланс між якістю та вартістю», - говорить Геннадій Годний.

Необхідні кошти збирає фонд «Авангард»: це спільна донація пересічних громадян та підприємців міста і області зокрема. До розмови долучається Сергій Вавринчук, керівник благодійного фонду. У лютому 2022 року тоді ще щойно створена організація займалася обороною міста Хмельницького, а через деякий час почали юридично оформлювати діяльність свого майбутнього фонду «Авангард». З його реєстрацією діяльність з оборони міста перейшла до формування та доставки необхідної гуманітарної допомоги. Проте велика частка допомоги все ж надається військовослужбовцям. За 2023 рік «Авангард» до виготовлення таких спеціальних автівок залучив майже 10 мільйонів гривень. За цей час передали у користування військовослужбовців 11 банно-пральних комплексів, 4 пересувних станцій технічного обслуговування та кілька штабних машин. Зараз на етапі завершення ще один «Кажан», а на 22 січня запланована передача чотирьох автомобілів - це буде транспорт для спецпризначенців та підрозділів зенітних військ.

«Додатково ми отримали 18 тонн гуманітарної допомоги, яку із сьогоднішнього дня (10 січня 2024 – прим. автора) вже будемо розвозити по військових госпіталях, а також частину хочемо завезти в дитячий будинок у Херсон. Скоро буде готова і ось ця штабна машина за кошти, які ми за цей час спромоглися знайти у людей – люди донатять, і бачать результат. А ми можемо із впевненістю сказати, що всі наші автівки працюють на передовій», - розповідає Сергій Вавринчук.

Середня вартість одного спеціального мобільного комплексу становить близько пів мільйона гривень. На кожну автівку «збирають» люди та представники бізнесу. І це не тільки про гроші, розповідає далі волонтер Геннадій Годний.

«Я завжди транслюю у своїх соцмережах думку: не випий стакан кави, а купи два диски для болгарки. Так, не стоїть черга з бажаючих долучитися до спільної справи, проте у нас вже за цей час сформувався колектив, який розуміє всі процеси і їх виконує. Конкретно для того, щоб наступний «Кажан» був готовий в терміни, долучилися щонайменше 50 чоловік – від тих, хто приганяє та заправляє автомобілі, до тих, хто приносить шурупи чи допомагає її фарбувати».

Для того, щоб хмельничани бачили результати роботи, а також розуміли куди були направлені їх кошти, волонтери періодично «виганяють» свої технічні витвори на огляд публіки. Всі бажаючі можуть на власні очі подивитися на мобільні пересувні комплекси. Долучитися до спільної справи можна не тільки грошима, але й закупивши потрібні речі.

«Ми давно практикуємо варіант дарунків: є можливість нам придбати щось необхідне, придбайте – підпишіть, всі будуть знати, що це ви купили. Купіть блок нагріву, є непотрібний в господарстві насос – принесіть. Чи шурупів, яких не видно по факту, але їх тут накручено просто безліч. І без них так само ніяк, як і без генератора, наприклад, чи стола. Викрутити маленьку упаковку шурупів вартістю у 400 гривень ми можемо в процесі роботи за кілька годин», - розповідає Геннадій Годний.

Необхідне обладнання поставляють і представники бізнесу Хмельниччини. Весь цей час завдяки їх підтримці, волонтерам і вдалося зробити таку кількість необхідних автомобілів для військових. Для тих, хто не довіряє, був придуманий дієвий метод – кожну придбану або подаровану річ волонтери пропонують вивести з продажного стану: на свій розсуд зробити підпис чи нашкрябати цвяхом «привітання» для військових без шкоди для самої речі. Так у вас буде впевненість, що придбане за ваш рахунок обладнання не перепродують. Додатково «Авангард» надає вам акт прийому передачі, щоб підкріпити ваші дії юридично.

Про важливість економічних процесів, допомогу і Перемогу

Так, допомога у спільній справі – річ потрібна, проте не слід забувати і про економічні процеси. Підприємець, який постійно буде віддавати, рано чи пізно стикнеться з питанням недостачі. У такий складний час, за словами Геннадія Годного, все ж таки необхідно вміти тримати баланс: допомагати Збройним Силам України не тільки своєю справою та речами, але й чіткім розумінням, що тобі також потрібно мати можливість і кошти на утримання своєї родини та розвитку свого бізнесу. Часто люди не розуміють чи не хочуть розуміти цих процесів, вимагаючи безкоштовності та звинувачуючи в жадібності.

«Є речі, які неможливо просто так віддати чи подарувати. Я сам, як діючий підприємець, розумію це. Я можу у нього взяти допомогу раз чи два, а на третій раз - вже подумаю. Тому що після цього у нього не буде коштів, щоб зробити необхідну закупку. Хай він зробить мені знижку, але візьме за свій товар гроші», - ділиться роздумами волонтер Геннадій Годний.

Додатково команда отримує «зворотній зв'язок» і в соцмережах з приводу своєї діяльності. Стоячи в майже готовому штабному автомобілі, волонтер з посмішкою розповідає про випадок, коли під публікацією про чергову передачу банно-прального комплексу написали, що бачили такі самі «у когось на дачах з комбатів на Дністрі». Проте кожну свою автівку волонтери передають з єдиною умовою: при спілкуванні з командиром батальйону просять «закріпити» за нею конкретну людину, яка буде цілком відповідати за комплекс.

«Ми навчаємо його та обов'язково показуємо всі технічні тонкощі. Але і він повинен бути професіоналом, або, принаймні, розуміти технічні процеси. Тому у нас є контакти водія кожного автомобіля. Комбат тобі відповідає? Ні. Звичайний військовий. Ми також постійно на зв'язку, якщо необхідний ремонт. Наприклад, в «Капітошці» є постійна потреба чистити фільтри, оскільки вода набирається з будь-якого придатного для цього водоймища. Вона технічна, але в нашому варіанті є придатною для того, щоб нагріти та скупатися. Один такий банно-пральний комплекс може «накупати» до 60 чоловік. Зрозуміло, що фільтри іноді виходять з ладу», - говорить Геннадій Годний.

На питання, як можна долучитися і допомогти проєкту, керівник благодійного фонду «Авангард» Сергій Вавринчук розповідає, що є два варіанти. Перший – на сторінці фонду у соцмережах є реквізити, на які можна перерахувати кошти. За кожну отриману гривню волонтери постійно звітують.

«Другий варіант – ми сьогодні, наприклад, доробляємо цей автомобіль. Нам потрібно три монітори, шафа чи світильники. Людина приходить до нас і каже: «Я хочу купити вам за власні гроші ось таку шафу». Ми даємо реквізити підприємства, де планували цю шафу купувати, а потім людині можемо запропонувати власноруч цю шафку підписати, наприклад, чи залишити будь-яку мітку, щоб вона чітко для себе впевнилася, що потім ця шафа не з'явиться деінде. На ваш особливий розсуд, яким чином ви «виведете» її з товарного ладу, якщо вам недостатньо офіційного акту прийому-передачі від громадської організації. Нещодавно нам подарували дороговартісний шиномонтажний станок для пересувної СТО – по такому ж принципу. Правда, люди втомилися, але у нашій команді є домовленність, що ми працюємо до нашої Перемоги. Так, звісно, матеріально складно, фізично складно та психологічно, але ми працюємо до Перемоги», - підсумував Сергій Вавринчук.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую