ye-logo.v1.2

Фейки про мобілізацію та обмеження від НБУ: добірка тижня

Суспільство 1127
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне espreso.tv

У соціальних мережах поширюється недостовірна інформація, що громадяни не зможуть робити перекази чи платити готівкою за послуги.

В соціальних мережах продовжують масово з'являтись фейки, які стосуються мобілізації. І ось черговий приклад.

Черговий фейк про мобілізацію

Як пише видання “Вокс Чек”, у мережі поширюють інформацію про те, що працівники ТЦК начебто отримали дозвіл ходити по домівках вночі.

Але це фейк. Цілодобова робота ТЦК ще не означає, що повістки вручатимуть вночі.


У постанові від 9 лютого 2024 року Кабінет міністрів України дійсно дозволив ТЦК працювати цілодобово у період воєнного стану. Відтепер ТЦК зможуть в режимі 24/7 вести облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проводити для них медогляди й психологічні обстеження ВЛК. Проте в постанові Кабміну не міститься жодної інформації про можливість видачі повісток вночі.

«Військовозобов'язаним та резервістам буде зручніше з'явитися до ТЦК у вільний час, адже центри працюватимуть 24/7», — пояснює мотиви переходу ТЦК на цілодобовий графік аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк аргументував зміну порядку роботи необхідністю позбутися розриву, коли службовці ТЦК працюють у фіксовані години з 9 до 6 дня, а військові на фронті — 24/7.

На момент цієї публікації представники ТЦК не заявляли, що планують обходити домівки вночі. Також в українських ЗМІ не було повідомлень, що після постанови уряду такі візити відбувалися в будь-якому регіоні України.

Нещодавно сайт “Є” ye.ua спростовував кілька фейків про мобілізацію жінок.

Нова шахрайська схема у WhatsApp

Як повідомляє “Центр протидії дезінформації”, у месенджері WhatsApp поширюється нова шахрайська схема, мета якої - отримати доступ до акаунтів користувачів.


Користувачі отримують повідомлення з посиланням на фейкову сторінку «Електронних петицій» про буцімто нестачу лише кількох голосів, аби набрати необхідну кількість підписів для присвоєння звання Героя України неназваному родичу.

Насправді ж посилання з петицією потребує додаткового входу у WhatsApp, після чого шахраї отримують доступ до особистого WhatsApp-акаунту.

Центр закликає у разі отримання таких повідомлень блокувати номер, з якого було надіслане смс, та в жодному разі не переходити за невідомими посиланнями.

Якщо ж ви стали жертвою шахраїв, зверніться до кіберполіції або інших компетентних органів.

НБУ пояснило за розрахунки готівкою

У Національному банку України відреагували на повідомлення, які поширюються у соцмережах щодо того, що українці не зможуть робити перекази чи платити готівкою за послуги чи товари ФОПів і інших юридичних осіб, пише “Лівий Берег”.

"У соціальних мережах поширюється недостовірна інформація, що громадяни не зможуть робити перекази чи платити готівкою за послуги чи товари ФОПів і інших юридичних осіб. Національний банк запропонував посилити прозорість операцій з переказу коштів готівкою. Це не так!", – йдеться у повідомленні НБУ.

В Нацбанку уточнили, що запропонували посилити прозорість операцій з переказу коштів готівкою.

"Готівкові кошти, переказані громадянами на користь ФОП/юридичних осіб, повинні бути обов'язково зараховані надавачами платіжних послуг на рахунки останніх (за номером IBAN) у безготівковій формі", – повідомили у фінустанові.

Також наголосили, що для громадян нічого не змінюється: вони як раніше можуть обирати зручний для них вид переказу та розрахунку за послуги чи товари ФОПів і інших юридичних осіб – готівкою чи безготівково.

У лютому Національний банк України (НБУ) повідомив, що напрацьовує проєкт рішення про обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу готівки через термінали самообслуговування. Згодом проєкт обговорять із профільним комітетом Верховної Ради.

Фейкова марка

Російські пропагандисти і анонімні Telegram-канали поширюють несправжні фото поштових марок від начебто «Укрпошти», на яких зображений палаючий музичний заклад «Крокус Сіті Хол», де нещодавно внаслідок стрілянини загинули близько півтори сотні людей, зазначили у Центрі протидії дезінформації.


Фейкова марка


Пропагандисти також додали на фото з марками підпис «Розплата невідворотна». В дійсності ці марки є фейковими та жодним чином не стосуються «Укрпошти».

Сайт “Є” ye.ua вже писав, що російська пропаганда намагається провести дезінформаційну кампанію, що нібито люди, які здійснили теракт у московському торгівельно-розважальному комплексі, мають відношення до України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую