FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Квартира - за десять тисяч гривень

Кількість жертв подільського «фінансиста» наближається до сотні

Мешканка Хмельницького, 70-літня В. вже давно думала про те, де б узяти 25 тисяч гривень, щоб допомогти сину вирішити проблеми. Тому що позичити таку суму не хотів ніхто, а в банк він йти відмовлявся, бо «там такий відсоток нарахують, що роками будеш розраховуватися!».
Але жінці, як вона тоді подумала, пощастило, і вона зовсім випадково познайомилася з чоловіком, який узявся їй допомогти. «Я знаю людей, які допоможуть вам, - сказав він. - Потрапити туди можна лише по величезному блату, але я спробую домовитися, і ви отримаєте свої 25 тисяч».
Жінка прийшла на зустріч і була приємно вражена, що все відбуватиметься не десь на квартирі, а в кабінеті нотаріуса.
Але їй пояснили, що гроші вона зможе отримати лише тоді, як випише з квартири усіх домочадців і випишеться сама. І заспокоїли, що нині реєстрація не обов’язкова, тому бабуся з родиною спокійно зможе прожити у своїй квартирі не прописаною. Тоді вони підпишуть угоду про те, що ніхто не має права прописатися на її жилплощі, аж доки вона не поверне гроші.
Подумала: син з дружиною працюють, зарплати непогані, тож повернути 25 тисяч буде не важко. До того ж, у неї не виникло ніяких сумнівів з приводу того, що в кабінеті нотаріуса може коїтися щось протизаконне. Тому швиденько всіх виписала і прийшла за грошима.
І коли їй дали підписати угоду, де було вказано 100 тисяч, заспокоївши, що то «не страшно, скільки взяли, стільки й віддасте». Але при цьому попросили підписати ще й іпотеку на свою квартиру.
І коли жінка через дуже короткий термін принесла позичені 25 тисяч гривень, їй показали угоду, у якій було вказано - сто тисяч, і відправили: «Будете мати сто, - приходьте».
Зрозуміло, що їй ніде було взяти такі гроші, і сьогодні власник її квартири – людина, яка позичила їй гроші. А справа про виселення бабусі, доньки та малолітнього внука з цього дому в нікуди - лежить у суді.
«Виходить, людина придбала квартиру за 25 тисяч гривень, хоч її реальна вартість — мінімум 25 тисяч доларів, - каже адвокат Наталя Шустіна. - Непогана угода: з 25 тисяч гривень заробити 25 тисяч доларів!
За цей тиждень до нас звернулося двоє людей, які постраждали від лихваря С. Хоча я розумію, що в Хмельницькому таких людей не десяток і не два, а, скоріш за все - сотні.
… Чи можна стати лихварем? Можна, але спочатку треба офіційно оформитися, мати спеціальну освіту, отримати ліцензію, платити податки. А в даному випадку приватна особа, яка має лише паспорт, ідентифікаційний код і чималу суму грошей, роздає їх у кредит. Але під заставу будинку чи квартири. Усе відбувається «на рівні»: людина, яка потрапляє до С. («по блату», як її запевняють), отримує гроші не в кафе і не на квартирі, а в кабінеті нотаріуса, який, після видачі грошей, оформляє іпотеку під заставу житла. І якщо ви сьогодні хочете отримати десять тисяч гривень, - немає проблем! Але за умови, що ви маєте житло. І за цих десять тисяч гривень, які взяли, оформляєте в заставу свою нерухомість - будинок чи квартиру. Навіть, якщо вона коштує 50 тисяч доларів. Бо кредит оформляється на стільки, на скільки скаже С».
Як пояснила Наталя Іванівна, проблема існує тільки на Хмельниччині, і жертви лихваря - це люди, які мають квартиру чи будинок, але в яких немає захисту, і котрі абсолютно не обізнані в бізнесі. В основному, це пенсіонери, самотні жінки, інваліди. І процедура проста: тобі дають гроші одразу, з оформленням всього лишень двох папірців. От тільки гроші дають тим, хто не зможе їх повернути.
З такою ж проблемою в адвокатське бюро днями приходила жінка, яка залишила маму-пенсіонерку, брата-інваліда другої групи на вулиці. За гроші, які брала на лікування, вона позбулася будинку в Раковому з великою земельною ділянкою.
«Я не знаю, скільки сьогодні потерпілих, але те, що їх не один десяток, це однозначно, - продовжує Наталя Іванівна. - І вони залишилися на вулиці.
Чи можна боротися з таким видом афер? Можна. Тому що на території України не можна здійснювати фінансову діяльність без спеціальних ліцензій і дозволів.
Цікаво, що в лихваря є свої інформагентства, там влаштовані люди, які отримують гроші за те, що передають інформацію уже налагодженою мережею. Вишукуються, повторюся, лише соціально-незахищені люди, причому, ті, хто має житло. І жоден бізнесмен зі своєю квартирою на цей гачок не потрапив, бо вони працюють з банками. А банк, до речі, ніколи не вилучає іпотеку в разі хоча б невеличких платежів, а от у лихваря людина, яка в призначений день не принесла усю суму, втрачає житло.