ye-logo.v1.2

Нові російські тези про мобілізацію та чергова хвиля фейків про Зеленського: добірка тижня

Суспільство 1288
Добірка фейків з мережі
Добірка фейків з мережі. Фото: ілюстративне з мережі

Росія активізувала свої зусилля з дезінформації, щоб дискредитувати президента України Володимира Зеленського

Напередодні набуття чинності змін у законодавстві щодо мобілізації фактчекери фіксувала російську пропагандистську кампанію щодо зриву мобілізації.

Російська пропаганда продовжує створювати фейки, які стосуються мобілізації

У мережі поширюється фейк про нібито "посилення" ТЦК у Дніпропетровській області військовими з інших регіонів.

Про фейк повідомили у Дніпропетровському обласному ТЦК та СП.

Як зазначається, у соцмережах поширилася інформація, що нібито на "посилення" Дніпропетровського ТЦК 18 травня мають прибути військовослужбовці з ТЦК інших областей України.

У мережі стверджують, що "посилити" ТЦК приїдуть декілька сотень військових.

"Джерело - російські пропагандистськи ресурси, які намагаються розігнати чергову брехню в рамках своє інформаційно-психологічної операції з метою дискредитації системи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і Збройних сил України в цілому", - зазначили у ТЦК.

Оперативне командування "Схід" наголошує, що жодних "посилень" особовим складом з інших ТЦК у Дніпропетровській, Запорізькій та інших областях не планується.

Нагадаємо, сьогодні, 18 травня, новий про мобілізацію офіційно набрав чинності. Документ уточнює норми про військовий облік, відстрочку, бронювання, покарання для ухилянтів, виплати військовим тощо.
Крім того, згідно з законом, військовозобов'язані мають 60 днів на оновлення військово-облікових даних. Це можна зробити у декілька способів, зокрема і онлайн. Для цього Міноборони запустило спеціальний мобільний застосунок "Резерв+".



“Центр протидії дезінформації” також зазначає, що напередодні набуття чинності змін у законодавстві щодо мобілізації фактчекери фіксують російську пропагандистську кампанію, мета якої – максимальна дискредитація української влади та зрив мобілізації.

Пропагандисти використовують медійні ресурси для просування наративів цієї кампанії.

В ЦПД привели приклади російських тез, які просувають пропагандисти: «Україна перетворюється на Північну Корею та великий концтабір»; «влада України згортає всі права і свободи людини»; «найближчим часом почнуться особливо жорсткі репресії»; «влада України повністю корумпована, а мобілізація несправедлива»; «в Україні готують мобілізацію жінок, підлітків, пенсіонерів та інвалідів».

Також росіяни поширюють поради, як уникати мобілізації та нелегально втекти з України та заклики до масових заворушень.

“У такий спосіб ворог намагається дискредитувати мобілізацію та на тлі російського наступу на фронті максимально дестабілізувати ситуацію в Україні”, - підкреслили у “Центрі протидії дезінформації”.

Чергова маніпуляція навколо легітимності Зеленського

Російські пропагандисти вже давно спекулюють на темі проведення виборів в Україні, оскільки термін правління Володимира Зеленського, буцімто, закінчиться, тому його керування державою буде незаконним.

Сайт “Є” ye.ua вже спростовував подібні фейки й ось новий.

У мережі поширюють інформацію про те, що перед 21 травня 2024 року Президент Зеленський нібито переходить від диктатури де-факто до диктатури де-юре. Такий висновок пропагандисти роблять із поданої Україною до Ради Європи заяви про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. У дописах перераховують обмеження, які буцімто відтепер будуть застосовуватися в Україні.



Це неправда, пише видання "Вокс чек".

Згадані у заяві обмеження передбачені українським законодавством і були введені через воєнний стан після повномасштабного вторгнення росії. У новій заяві навпаки зменшено перелік статей, за якими здійснено відступ від конвенції.

4 квітня 2024 року Україна дійсно подала заяву до Ради Європи про частковий відступ від дотримання Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У заяві йдеться, що у зв'язку з військовою агресією рф на період воєнного стану деякі права і свободи людини, передбачені Конституцією України, можуть бути тимчасово обмежені.

У заяві України надано перелік обмежень та заходів, що на час воєнного стану можуть бути запроваджені у країні. Серед вказаних обмежень є, наприклад, відхід від права на повагу до приватного та сімейного життя, проведення зборів, мітингів та страйків, запровадження комендантської години чи огляду речей.

У заяві міститься посилання на обмеження, зазначені у Законі України «Про правовий режим воєнного стану». Під час воєнного стану може бути тимчасово обмежено деякі конституційні права і свободи людини та громадянина. Такі обмеження для громадян і розширення повноважень органів влади та військових адміністрацій є необхідними для відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки. Наприклад, під час воєнного стану може бути обмежено свободу пересування, проведення масових заходів, недоторканність житла тощо. Відповідно, згадані у заяві заходи та обмеження передбачені українським законодавством та його не порушують, тому вести мову про запровадження диктатури недоречно.
Раніше Україна вже зверталася до Ради Європи з такою заявою у 2015 році через те, що не могла гарантувати повне дотримання прав людини на території проведення АТО. Відтоді держава регулярно уточнює список обмежень. У лютому 2022 року Україна також подавала відповідний документ. Заява від 4 квітня 2024 року вже двадцята з 2015 року оновлює перелік обмежень, поданих після запровадження воєнного стану у 2022 році. У цій уточненій інформації не збільшено, а навпаки зменшено перелік статей, за якими здійснено відступ.

До того ж пропагандисти подають інформацію про вже діючі з 2022 обмеження некоректно. Наприклад, у дописі зазначається, що відтепер буде обмежене право на підприємництво, з чого може здатися, що в Україні заборонять вести бізнесову діяльність та отримувати від неї прибуток. Насправді це обмеження прописується у заяві через те, що під час війни держава застерігає за собою право використовувати потенціал і трудові ресурси підприємств для потреб оборони та для цього вносити зміни у режим їх роботи.

Росіяни зазначають, що Офіс Президента, запроваджуючи подібні обмеження, прагне «легітимізувати» статус Президента та Верховної Ради після закінчення строку їх повноважень. 20 травня 2024 року дійсно спливає рівно п'ять років з моменту, як Володимир Зеленський став президентом України інавгурація відбулася 20 травня 2019 року. А, отже, пропагандисти просувають тезу про те, що з 21 травня Зеленський нібито стане нелегітимним. Утім, проведення виборів в умовах воєнного стану прямо заборонено статтею 19 закону «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до статті 10 цього ж закону, під час дії воєнного стану повноваження Президента України та Верховної Ради не можуть бути припинені. Ця норма обумовлена міркуваннями безпеки під час війни необхідо, щоб державний апарат функціонував безперервно.

Про збільшення кількості фейків про Президента України пишуть й американські видання

Як повідомляє “Європейська правда” з посиланням на CNN, американські спецслужби зауважили, що в останні місяці росія активізувала свої зусилля з дезінформації, щоб дискредитувати президента України Володимира Зеленського та поставити під сумнів його легітимність.

За оцінкою розвідки США, яку отримав телеканал і яку підтвердив на умовах анонімності посадовець адміністрації Джо Байдена, рф скористалася подіями останніх тижнів, щоб розпалити критику щодо спроможності Зеленського й того, що він очолює Україну.

Хоча росія поширювала дезінформацію про Зеленського ще до початку повномасштабної війни, останні дані американської розвідки показують, що "вона, безумовно, зростає", сказав посадовець США.

Операція Doppelgnger: як Росія підробляла новини провідних європейських ЗМІ.

Російська дезінформація робить наголос на двох темах – відході українських сил з Авдіївки і відтермінуванням президентських виборів в Україні. Відступ москва намагається подати як крок, що є не стратегічним рішенням, а переслідує "інші мотиви" (співрозмовник CNN не уточнив, які саме). А говорячи про вибори, росіяни намагаються роздмухати тезу про нелегітимність Зеленського.

Посадовець адміністрації Байдена пояснив, що США стурбовані впливом російської дезінформації не на Україну, а на її союзників, позаяк він може підірвати підтримку Києва. У межах цих зусиль Вашингтон також запровадив санкції проти пов'язаних із дезінформацією росії осіб.

Американські спецслужби вважають, що за останньою кампанією стоять російські розвідувальні служби, а поширюється дезінформація через державні ЗМІ, підставні сайти і соціальні мережі.

"Ми розглядаємо це як природну еволюцію або логічний розвиток російської тактики. Ми не тільки бачимо, що ці дезінформаційні зусилля зростають, але й очікуємо, що вони продовжуватимуть зростати", – підсумував співрозмовник CNN.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую