ye-logo.v1.2

Російська пропаганда масово створює фейки про мобілізацію та українських військових: добірка тижня

Суспільство 1181
Добірка фейків тижня
Добірка фейків тижня. Фото: ілюстративне з мережі

Частина фейків стосується мобілізації жінок.

Російські пропагандисти цього тижня створили відразу кілька фейків для дискредитації мобілізаційного процесу в Україні.

Фейк про продаж майна “ухилянтів”

В соціальних мережах продовжують дезінформаційну кампанію, спрямовану на дискредитацію мобілізації в Україні. Цього разу пропагандисти пишуть, що майно українських «ухилянтів» від мобілізації нібито почали виставляти на торги. «Доказом» цього слугує скриншот з «Української універсальної Біржі», на якій нібито й опубліковано таке оголошення.


Після розповсюдження цієї інформації StopFake перевірив, чи справді на одному з українських майданчиків реалізації активів опубліковано оголошення про продаж квартири ухилянта. Як і слід було очікувати, ця інформація виявилася вигаданою.

Дизайн «скриншота» оголошення вказує, що його було нібито зроблено на офіційній сторінці «Української універсальної біржі» у Facebook. Але такого оголошення на сторінці біржи немає. Тож пропогандисти взяли реальний допис та відредагували його. Видно, що кількість «лайків» і поширень оригінального допису та фейкового «оголошення» однакова.


На сайті біржі фактчекери вдалося знайти квартиру, про яку писали пропагандисти. На те, що йдеться саме про цю квартиру, вказують ідентичні фотографії. Але виявилося, що ця квартира — зовсім не «ухилянта», а банкрута. В описі до лоту вказано, що власність належить фізичній особі Бабенко Ірині. Натомість пропагандисти у фейковому оголошенні написали, що власником є такий собі «ухилянт Бабенко Дмитро».

Фейк про загибель солдатів за кілька днів після мобілізації

В телеграм-каналах активно поширювали поширювали відеозапис, на якому буцімто відображено ситуацію на лінії бойового зіткнення, зокрема загибель українських військовослужбовців, нібито мобілізованих у різних містах України за три-чотири дні до того, пише “Центр протидії дезінформації”.


“Проаналізувавши цей відеозапис, Центр виявив наступні ознаки його фейковості: неможливо ідентифікувати місце зйомки; якість зображення вказує на те, що відео знімалося на професійну камеру, а не на телефон; у нібито загиблих «мобілізованих» занадто чистий військовий одяг та відсутня кров на формі. Також є ймовірність, що звуки вибухів на фоні було накладено окремою звуковою доріжкою”, - зазначають фактчекери.

Нагадаємо, що мобілізовані українці спочатку проходять навчання перед відправленням на фронт.

В ЦПД зазначають, що відео було зрежисоване та змонтоване російськими пропагандистами з метою дискредитації мобілізаційного процесу в Україні.

Черговий фейк про мобілізацію неповнолітніх

У російських та проросійських телеграм-каналах поширили інформацію, начебто Міністерство оборони України через Міністерство освіти і науки збирає персональні дані 16-річних школярів для їх подальшої мобілізації до лав Збройних Сил.


Як зазначають фактчекери видання “Без брехні” - це фейк.

«Міністерство оборони України просить керівників навчальних закладів зібрати дані про школярів 2008 року народження. Готується мобілізація юнаків?”, - йдеться в повідомленнях в соцмережах.

Далі у повідомленні пропагандистів стверджувалося, що нібито це робиться на виконання розпорядження Кабінету Міністрів про ведення реєстру призовників. А також містилися спекуляції, що це може бути підготовкою до мобілізації неповнолітніх на фронт.

Міністерство освіти і науки України днями офіційно спростувало цей пропагандистський вкид:

«Обережно, фейк! Мережею шириться лист, який нібито був підписаний заступником міністра освіти і науки України, де зазначено, що МОН спільно з Міноборони просять керівників закладів освіти зібрати дані про школярів 2008 року народження… Це фейк. Міністерство не надсилало листа з таким змістом».

Черговий фейк про мобілізацію жінок

Російські пропагандисти продовжують поширювати дезінформацію, що нібито в Україні з першого жовтня стартує мобілізація жінок.

Зокрема у мережі TikTok ширяться відео, де дівчата позують під гумористичні треки про “ухилення”. Свої відео підписують на кшталт “Коли дізналася, що з 1 жовтня 2024 року мобілізують жінок від 17 до 60 років”, “Коли оголосили про мобілізацію жінок, а вам вже 17” тощо. Ролики з'являються у тандемі із російською пропагандою у телеграмі, пише видання galka.if.ua.



Фактчекери зазначають, що заяви про нібито мобілізацію жінок в Україні з 17-ти років почали поширювати російські пропагандисти у ворожих медіа. а потім вже ці заяви відобразили у тік-ток роликах.

В дійсності за оновленим законом про мобілізацію на облік повинні стати:

“Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, а це 18-60 років, і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних”.

Йдеться про наступні спеціальності та професії:

фізична терапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров'я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза;

стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;

біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;

професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їхнім бажанням.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку.

Якщо коротко, в Україні ставати на військовий облік в обов'язковому порядку мають лише певні категорії жінок і виключно з 18 років. Водночас під час воєнного стану вони можуть почати служити лише за власним бажанням.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую