ye-logo.v1.2

На хуторі Золотарка, що на Городоччині, живе лише півсотні людей. Але виїжджати ніхто не збирається

Суспільство 5323

Живуть, як одна велика родина

Серед пожовклого листя садів заховався цей маленький хутірець. Поміж садами рівненькими алеями виструнчились тополі. За хатами – невеликий ставок, де верби, плачучи, схилили віти. Ви не побачите тут багато автівок, не відчуєте задушливого смороду міста. Вам не болітиме голова від безперестанного гуркіту. Тут тихо і спокійно, хіба що пташка яка заспіває чи загавкає пес. Повітря навдивовижу чисте та зараз пахне осінню. Лише три вулиці, лише 28 хатин, 11 з яких – сироти… Можливо, хтось вирішить, що Золотарка ледь не на краю світу, що тут ніякої цивілізації, глушина. Проте це не так. Якраз тут – найбільша цивілізація. Тут тобі ніяких сварок, ніяких чуток, образ та байдужості. Усі живуть як одна велика і дружна родина. В кого радість яка – веселиться все село, якщо горе – то разом і сумують всі. Допомогти треба – будь ласка, відвезти кудись – без проблем, святкувати – з великою охотою! А природа, як на картинці: сади, ліс, ставочок, річка. Ніхто з хуторян не хоче покидати такого «райського містечка», адже такої природи, як у них, таких добрих та щирих людей, вважають мешканці Золотарки, немає більше ніде.

Старожили розповідають, що на кар’єрі поблизу хутора колись видобували каміння і міняли його на золото, тому його назва – «Золота арка». Хутір належить до Великояромирської сільської ради, як і навколишні хутори Поляна, Садиби та село Завадинці. На хуторі нема нічого, крім осель. Усе в селах: дитячий садок, школа, будинок культури, медпункт та магазин. На Золотарці є, звичайно, електрика, а з 2005 року хуторяни і газом можуть користуватися. До села Завадинці близько двох кілометрів, а до Великої Яромирки майже чотири, і все грунтівкою. Золотарчани жартують: «У нас, як у раю: якщо вже потрапиш, то назад не вернешся!». Минулого року завдяки старанням сільського голови Йосипа Терещука дорогу підсипали трохи, але дощі роблять свою справу. Хотілося б жителям і магазину, бо ж пенсіонерам важко йти аж до села, то мусять просити школярів, щоб купили потрібне. Та на Золотарці не часто почуєш нарікання на долю. Навряд чи хтось погодився би звідти переїхати: тут пишаються своєю маленькою батьківщиною. «Усі села, як села, а Золотарка наша особлива. І люди тут особливі, – каже хуторянка Анжела Дацько. – Я всім серцем люблю цей маленький рідний куточок і ні на що його не проміняю». Геннадій Деревіцький, який живе тут з 1956 року, зізнається, що до хутора його навіки «прив’язала» неперевершена природа. А подружжя Анатолія та Надії Буняк, які на двох прожили в Золотарці 112 років, згадують, яким був хутір раніше: «Ми прийшли сюди жити з сусіднього хутора Поляна, коли тут ще зовсім мало людей було. Та й тепер усе менше стає. Переселяються на той світ», – каже пан Анатолій. «Так, раніше у Золотарці було більше люду, – продовжує його дружина Надія. – Хоч тоді працювали тяжко, голодні були, не мали у що вдягнутися, та жили якось веселіше. Вечорами збиралися, співали різних пісень, а зараз і співати нема кому, і не хоче ніхто. Не ті часи настали».

Ганна Підгаєцька, найстарша жителька хутора, більшу частину свого життя прожила на Золотарці. Її, молоду вчительку, у 1947 році направили з села Стара Пісочна у Завадинецьку восьмирічну школу, а звідти вона перейшла вчителювати у Золотарську початкову школу. Зараз Ганні Омелянівні 87 років, вона ще досить жвава та з радістю ділиться спогадами про Золотарку.

Думка, що на хуторі живуть лише літні люди, – хибна. Тут і молоді сім’ї, і студенти, і школярі, і дошкільнята. Мешканці сусідніх сіл співчувають, як то хуторяни щодня такий шлях долають, хто до школи, хто на роботу. Та золотарчани на це лише сміються: мовляв, не так уже й далеко, та й хода корисна для здоров’я. «Коли питають, звідки я, відповідаю, що з Яромирки. Це село хоч зрідка, проте знають, а про Золотарку точно ніхто не чув. Тому й не кажу, щоб не виникало багато питань. Та я не соромлюсь того, що хуторянка», – зізнається студентка Настя Щудляк.

Золотарчани люблять святкувати гуртом: 28 червня 2009 року вони організували для себе День села. Була музика, пісні, танці. І найголовніше, що участь брали всі: від наймолодшого до найстаршого жителя Золотарки. З усієї України і навіть зарубіжжя на свято з’їхались вихідці із Золотарки. Останній раз таке свято відзначали років десять тому, наступне планують також через десятиліття.

А проблеми у хуторян такі ж, як у будь-якого села: немає роботи, отож чоловіки їдуть у великі міста, щоб заробити на сім’ю. Жінки ведуть домашнє господарство, літні жителі намагаються боротися зі старістю, а босонога дітвора безтурботно ганяє вулицями. Проте є щось таке, що відрізняє хутір Золотарку від інших сіл: люди один одному не просто сусіди, а майже рідня. Краса природи сіє в душах хуторян любов до рідної землі, і проростає вона зернами щирості та людяності.

Галина МЕЛЬНИК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую