ye-logo.v1.2

Обираємо новий парламент. Основні правила

Суспільство 2409
Фото: ukrpohliad.org

Сьогодні - день, яким вся країна жила останні кілька місяців, - день виборів. Незважаючи на погоду (заморозки, в Криму - взагалі штормове попередження), - важливо все-таки зібрати волю в кулак і піти на дільницю, щоб заповнити бюлетень.

Основні правила поведінки, які варто дотримувати, щоб ваше голосування відбулося, а голос був зарахований виборчою комісією, нагадала читачам «Комсомольська правда».

Збираємося на ДІЛЯНКУ

Головне, про що потрібно не забути - ваш ПАСПОРТ. Він є підставою для отримання бюлетенів, так що без нього проголосувати просто не вийде. Якщо паспорти немає, замість нього допускається пред'явлення тимчасової довідки, яку видають органи МВС. До речі, паспорт - це ЄДИНА підстава для голосування: замінити його не зможуть ні водійські права, ні свідоцтво про народження. Студквиток, пенсійне посвідчення або закордонний паспорт також не допоможуть. Причому, якщо ви забули переклеїти фотографію по досягненні 25 років (або більше), не біда - за спеціальним розпорядженням ЦВК члени виборчкомів не мають права відмовляти вам у голосуванні.
Можна взяти з собою також запрошення на ділянку - це невеликий відрізок паперу, на якому вказані ваші ПІБ та адреса, за якою знаходиться дільнична комісія. Більшість виборців повинні були отримати такі запрошення ще до 12 жовтня.
Можна також взяти з собою ручку - бажано синього або чорного кольору. Заповнивши бюлетень власної "канцелярією", ви можете бути впевнені, що ваша "пташка" нікуди не пропаде (зрідка трапляється підміна - замість справних кладуть ручки з "зникаючими" чорнилом).

СПІЛКУВАННЯ З ЧЛЕНАМИ комісій

Прийшовши на дільницю, покажіть паспорт членам виборчої комісії. Вони слічат ваше фото з "оригіналом", перевірять прописку і знайдуть у списку. Після чого запропонують вам розписатися в спеціальному бланку про отримання та видадуть одразу два бюлетені. Так і задумано: в одному ("гірчичного" кольору) список з 21 політичної партії, збудованих в порядку, визначеному спеціальної жеребкуванням. Багато партії ще під час агітації "позначили", під яким номером буде в загальному списку. В іншому бюлетені - зеленому - список кандидатів-мажоритарників, які або були висунуті у вашому окрузі політичними партіями, або йдуть, як самовисуванці.
До речі, члени виборчкому також повинні розписатися на відривному талоні бюлетенів, які вам видадуть. Це важливо, оскільки таким чином вони "гасять" документ, який вам видають. На самому бюлетені обов'язково повинен стояти штамп дільничкому - якщо друку немає, ваш голос буде визнаний недійсним при підрахунку.
У випадку, якщо ви виявили будь яку невідповідність, не соромтеся звертатися до глави дільничної комісії. Його завдання - зробити ваше волевиявлення максимально законним і комфортним.
Спостерігачі, які знаходяться на ділянці, можуть задавати вам питання - але тільки щодо процедури виборів. Вони ні в якому разі не повинні говорити з вами на "політичні" теми, і вже - боронь боже - не мають права "радити" вам, куди поставити "пташку".

ОДИН НА ОДИН з бюлетенями

Заходити в саму кабінку потрібно по одному. На деяких ділянках можливе створення черг (особливо до кінця голосування), так що слід запастися терпінням. Якщо з вами діти молодше 18 років - не біда: вони мають право входити з вами в кабінку, це навіть добре, оскільки спільне голосування прищеплює їм громадянську відповідальність.
Жоден з членів дільничних комісій, спостерігачі, довірені особи кандидатів не можуть входити до вас в кабінку. Закон забороняє "допомагати" вам і самим кандидатам, якщо, звичайно, допустити, що хто-небудь з них запропонує вам свою допомогу.
Ставити "пташку", "хрестик" або будь-яку іншу позначку потрібно в спеціальному квадратику навпроти прізвища кандидата та назви партії. Важливо, щоб позначка була всього одна - якщо ви вирішите відзначити відразу дві сподобалися партії, бюлетень визнають недійсним.
До речі, бувають випадки, коли через хвилювання позначку ставлять не в ту графу. У такому випадку вам слід звернутися до голови виборчої комісії і попросити видати новий бюлетень. Зробити це можна тільки один раз: третьої спроби вже не буде.
До речі, якщо у вас слабкий зір, можна попросити про допомогу - але тільки інших виборців, ні в якому разі не співробітників дільничкому.

ПІСЛЯ ГОЛОСУВАННЯ
Поставивши відмітку на бюлетенях, їх варто згорнути (текстом всередину), вийти з кабінки і опустити в урну (одну і ту ж для обох документів).

УВАГА: голосування таємне, ні на підвіконні, ні на коліні голосувати не можна.

Сьогодні на дільницях будуть працювати представники екзит-полів - тобто соціологічні служби. Кожен з них зобов'язаний мати при собі документи, що підтверджують їх особу. Пам'ятайте, що питати, за кого ви проголосували, вони можуть тільки ПІСЛЯ того, як ви вийдете з ділянки. Якщо ж вони підходять до вас до цього, ви можете мати справу з шахраями.


ДО РЕЧІ

Чи потрібно боятися камер?

Обидві веб-камери, розташовані в різних частинах ділянки, не можуть зняти процес вашого голосування, оскільки не "бачать" всередині кабінки.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую