ye-logo.v1.2

Отит – це хвороба гардеробників та продавців секонд-хенду

Здоров'я 10959 2
«Щоб уникнути запалення у вухах, потрібно вчасно лікувати нежить та дотримуватись гігієни», каже Микола Лейміч.
«Щоб уникнути запалення у вухах, потрібно вчасно лікувати нежить та дотримуватись гігієни», каже Микола Лейміч.. Фото: Дмитра Скрипника

Зазвичай, запалення вуха виникає тоді, коли в людини знесилений організм або вірусна інфекція. Отит часто переростає в гостре й хронічне гнійне захворювання.

 Якщо вчасно не розпочати лікування, можна навіть втратити слух. Про причини виникнення отиту і його лікування розповідає лікар-отоларинголог Микола Лейміч.

- Миколо Анатолійовичу, розкажіть, які захворювання вух є найрозповсюдженішими?
- Усі захворювання слухового аналізатора поділяються на ураження зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха. Серед них найчастіше зустрічаються: гострі зовнішні отити (до прикладу, фурункул), грибкові ураження шкіри зовнішнього вуха, сторонні тіла зовнішнього слухового проходу, гострі середні отити, травми, ураження слухових клітин (гостра або хронічна сенсоневральна приглухуватість).

- Чому виникають запальні процеси у вусі?
- Якщо це стосується зовнішнього вуха (тобто барабанної перетинки), найчастіше запалення викликають мікроорганізми або грибки, які потрапляють із зовнішнього середовища (як правило, це вода з відкритих водоймищ). Нерідко в цьому винен сам хворий: необережне чищення слухового проходу за допомогою не завжди чистих «вушних паличок» призводить до виникнення мікротріщин у тонкій та чутливій шкірі зовнішнього вуха, де існують ідеальні умови для розмноження патогенних мікроорганізмів. Часта причина також - сторонні тіла (залишки вати, рослин, комахи). У випадку захворювань середнього вуха (умовно - за барабанною перетинкою), основна причина запалення - інфекція, яка потрапляє з порожнини носа або носоглотки. Найчастіше під час гострого риносинуситу (гайморит, фронтит), у дітей ще й під час гострого аденоїдиту. Якщо йдеться про внутрішнє вухо, основною патологією є ураження слухових клітин. До цього можуть призводити багато факторів: вірусна інфекція, акустична травма, робота в шумі, порушення кровообігу (часто відбувається на фоні підвищеного артеріального тиску), прийом препаратів, які негативно впливають на слухові клітини (ототоксичні). До прикладу, антибіотики гентаміцин, стрептоміцин тощо.

- Майже кожен з нас у дитинстві відчув, що таке біль у вусі. Чому отити так «люблять» дітей?
- Дітки частіше страждають на «біль у вухах» через особливості будови слухової труби, яка сполучає середнє вухо з носоглоткою. Вона в малюків відносно ширша та коротша, ніж у дорослих. Тим самим створюються передумови для потрапляння інфекції у вухо.

- Які основні симптоми отитів?
- При зовнішньому отиті основними скаргами є біль при натисканні на козелок та відтягуванні вушної раковини, набряк м'яких тканин та звуження просвіту зовнішнього слухового проходу. При цьому погіршення слуху відбувається не завжди. При гострому середньому отиті основна скарга – зниження слуху, а також біль, який не посилюється при натисканні на козелок (за винятком дітей раннього віку). При ураженні внутрішнього вуха (гострій або хронічній сенсоневральній приглухуватості) - зниження слуху, шум у вухах, запаморочення, загострене сприйняття деяких звуків.

- Часто при болю у вусі люди намагаються самі собі чимось зарадити, використовуючи різні «дідівські» методи. Якщо вчасно не звертатися до лікаря або ж займатися самолікуванням, які можуть бути наслідки?
- Найнебезпечніші ускладнення розвиваються при несвоєчасному лікуванні середнього отиту: менінгіт, менінгоенцефаліт, арахноїдит, синус-тромбоз, абсцес мозку, неврит лицевого нерву. Це є небезпечні стани, які загрожують життю. А основними симптомами невриту лицевого нерву є «перекос» обличчя, яке досить важко може піддаватися лікуванню. Сенсоневральна приглухуватість – це захворювання яке взагалі важко лікується. При відсутності або несвоєчасному лікуванні прогресує зниження слуху, втрачається така важлива функція, як розбірливість мови.

- Хто найуразливіший до отитів, кого можна віднести до групи ризику?

- Найуразливішими є люди, які страждають на захворювання, пов'язані з порушенням обміну речовин (цукровий діабет), та люди, в яких утворюється сірки більше від фізіологічної норми. В групі ризику також ті, в кого на шкіру зовнішніх слухових проходів тривалий час впливають негативні чинники (підвищена вологість, пил, спори грибків плісняви). Це працівники таких професій, як гардеробники, приймальники вторинної сировини, продавці «секонд-хенду». Також до цієї групи належать люди, які відпочивають на морських і річкових курортах. Середніми отитами частіше хворіють діти, внаслідок анатомічних особливостей, про які ми говорили на початку нашої розмови. Ризик ураження слухових клітин більший у людей, які працюють в умовах підвищеного шуму та вібрації, а також у тих, хто користується тривалий час навушниками із надмірною гучністю звуку.

- Часто зубний та вушний біль «застає» нас уночі. Що порадите робити при відсутності можливості одразу звернутися до лікаря?
- При ураженні зовнішнього вуха слід уникати потрапляння у вухо води, використовувати краплі, які містять антибіотик, протигрибковий та протизапальний препарат. При підозрі на середній отит в першу чергу необхідно забезпечити вільне носове дихання (використовувати судинозвужувальні краплі в ніс). Крім цього, у вухо можна закрапати краплі, які містять знеболювальні та протизапальні компоненти. Можна також випити знеболювальну та протизапальну пігулку.

- Що слід робити для профілактики хвороб вух?
- Для профілактики зовнішнього отиту я раджу під час чищення вух з обережністю використовувати ватні палички (за можливості користуватися стерильними). Вухо слід чистити не глибше, як на 0,5 см від входу в зовнішній слуховий прохід. Для попередження виникнення гострого середнього отиту необхідно своєчасно та адекватно лікувати нежить, а в дітей – і аденоїдити. Треба пам'ятати про правильне очищення носа (почергово висікувати правий і лівий носовий хід із помірною силою). Щоб попередити розвиток сенсоневральної приглухуватості раджу використовувати шумозахисні вкладки (для тих хто працює в шумі), контролювати артеріальний тиск, своєчасно проліковувати основні судинні захворювання, обмежити до мінімуму користування навушниками. Також не варто застосовувати сумнівні методи народної медицини і запихати у вухо будь-які предмети та закрапувати різні рідини.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую