ye-logo.v1.2

Позбавляємось проблем та творимо майбутнє за допомогою арт-терапії

Здоров'я 5151
автора
«Пісок, казки і картини можуть розказати про все», - запевняє Тетяна Рибалко.. Фото: автора

Мистецтво лікує душі. І це не просто фраза. Психологи та психотерапевти все частіше вдаються у своїй роботі до такого методу, як арт-терапія.

 Його назва говорить сама за себе: арт-терапія – це терапія мистецтвом. І скільки напрямків є у мистецтві, стільки ж їх можна використовувати у психології.
Практикуючий психолог Тетяна Рибалко розповідає, що головне в будь-якій терапії – це робота із підсвідомим. Відтак, використовувати можна все, що допоможе його краще розкрити: пісок, глину, малюнки, танці, спів тощо. За допомогою таких технік відбувається вираження внутрішнього стану людини без будь-якого сценарію та правил. І хоч у такий спосіб не можна змінити характер людини, моделі її поведінки, які глибоко вкоренилися, проте арт-терапія дасть змогу зняти напруження, допомогти усвідомити та висловити певні почуття. А потім – відшукати «ключик» до того, як можна вирішити свою проблему. Створюючи щось своїми руками, людина відволікається від буденних, неприємних ситуацій і переключає увагу на те, що її надихає.
Терапія для найменших
Малюнки багато чого можуть розповісти про своїх авторів. Батьки дуже часто звертають увагу на те, що малюють їхні діти. Якщо дитячі малюнки чорні, похмурі, агресивні – це перший дзвіночок про те, що з дитиною щось негаразд. Малюки ще не вміють добре пояснити, що з ними відбувається, тому саме терапія малюнком, як найдоступнішим для такого віку інструментом, найчастіше застосовується в роботі з дітьми. Малюючи, дитина виплескує свої внутрішні страхи, переживання, і іноді цього буває достатньо, щоб позбавитись того, що її непокоїть. Також в роботі з дітьми можна використовувати ліплення, пісок та казкотерапію. Арт-терапія – це, насамперед, хороша діагностика, яка дозволяє побачити причини стресів, страхів і деяких захворювань, що виникли на психологічному ґрунті.
Про що розповідають кольори
Використання кожного напрямку арт-терапії є дуже індивідуальним. Її також добре застосовувати тоді, коли потрібний розвиток, ресурсне зростання, коли потрібно додати сил та натхнення. «У моїй практиці був випадок, коли, проходячи терапію, дівчина сама одного разу попросила ватман і фарби, бо у неї з'явилося прагнення щось зробити своїми руками. Це був хаотичний, але водночас яскравий малюнок, у ньому було стільки енергії! І саме він став тією точкою відліку, з якої почалися зміни у житті цієї дівчини», - розповідає пані Тетяна.
Кожен колір, який людина використовує у малюнках, має своє значення. За класичним трактуванням коричневий – це депресія, помаранчевий – свобода, рожевий – сексуальність, зелений – життя, синій – повітря тощо. Проте наша співрозмовниця схильна дивитися на кольори індивідуально. «Якщо ми націлені на роботу з особистістю, то, в першу чергу, ми запитуємо, що це для неї, - продовжує пані Тетяна. - Картина може бути намальована темними кольорами, але коли бачиш її, виникає приємне, світле відчуття. А можуть бути яскраві кольори, за якими, однак, не вистачає життя, або є якась дисгармонія. Тому я намагаюся не трактувати все виключно за символікою».
Розповідають про внутрішній стан людини, до речі, не лише кольори, а й матеріали, які вона обирає для своєї творчості. Олівці обирають, якщо ситуація більш загострена. Пастельні фарби і акварель – коли не хочеться на чомусь концентруватися. В арт-терапії рекомендується використовувати природні матеріали: пісок, глину, дерев‘яні олівці, гуаш, акварель, бо вони мають свою енергетику, яка взаємодіє з енергетикою людини.
Арт-терапія для «математиків»
Використання мистецтва, творчості у роботі з підсвідомим не є чимось дивним і незвичним для креативних людей. Однак, люди з раціональним, логічним мисленням при виникненні у них якихось проблем радше звертаються до терапевтів-психоаналітиків. Самі психологи, проте, стверджують, що обираючи роботу в психоаналізі, такі люди залишаються у своїй зоні комфорту. Для того, щоб змінитися і змінити щось у своєму житті, потрібно спробувати щось нове, перейти за рамки своєї зони комфорту. Творчий потенціал закладений у кожному з нас. Ось тільки хтось знайшов для нього практичне застосування у повсякденному житті і втілює свої творчі задуми у роботі, а хтось, можливо, навіть не здогадується про наявність у нього таких здібностей. Тому для таких людей арт-терапія буде ефективніша за психоаналіз. І розкриття у них творчого потенціалу може дати більший ефект для вирішення психологічних проблем.
Моделюємо життя на піску
Один із найчастіше використовуваних арт-терапевтами напрямків – пісочна терапія. Картина, створена на піску, відображає внутрішній світ людини, те, що відбувається в її житті. Ця картина ділиться на 9 зон, відповідно, все, що ми бачимо у кожній зоні, розповідає нам про те, що відбувається в тій чи іншій сфері життя. Тут є зони минулого, майбутнього і теперішнього, є зони чоловічі та жіночі, є зона нашого «Я», мрій і фантазій, почуттів, та реальних дій. Зони пісочниці поділені відповідно до ділянок кори головного мозку. А сам її розмір теж не випадковий і розрахований на об’єктивне сприйняття картинки в цілому. За такою картинкою психолог може побачити, як розвиватиметься ситуація і певним чином допомогти відкоригувати її. Малюючи на піску, людина може виразити свої почуття, відпустити щось негативне, або притягнути щось позитивне, вкладаючи свої сподівання у те, що робить руками. За допомогою такої «лікувальної» творчості людина налаштовує свою свідомість та підсвідомість на певний результат.

Оксана ПАЛЯНИЦЯ.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую