ye-logo.v1.2

Підготовка до вагітності є головним моментом у плануванні сім'ї

Здоров'я 7436
Пара, яка планує дитину, повинна знати, що здоровий малюк може народитися тільки у здорових батьків
Пара, яка планує дитину, повинна знати, що здоровий малюк може народитися тільки у здорових батьків. Фото: honestmum.com

Для більшості сімей вагітність – один з найбільш відповідальних періодів у житті.

Питання планування сім'ї стосується кожного з батьків, адже здоров’я дитини залежить від них обох. Порадами для майбутніх батьків поділилася Ольга Пухлякова, акушер-гінеколог вищої категорії, завідуюча обласним центром планування сім`ї, головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної держадміністрації з питань планування сім`ї.

– Ольго Олексіївно, розкажіть, будь ласка, з чого варто починати планування вагітності?

– Пара, яка планує дитину, повинна знати, що здоровий малюк може народитися тільки у здорових батьків. Підготовка до вагітності має назву прегравідарна або преконцепційна підготовка. Це комплекс діагностичних і лікувально-профілактичних заходів, що спрямовані на зменшення ризиків виникнення різноманітних ускладнень під час вагітності та пологів, а також народження дітей із вродженими вадами розвитку. Її проводять за три місяці до передбачуваного терміну зачаття. Ретельно проведена преконцепційна підготовка дозволяє оцінити стан здоров’я майбутніх тата і мами та підвищити вірогідність настання нормальної вагітності, виношування та народження здорової дитини.

– Які обстеження потрібно пройти перед зачаттям?

– Сьогодні молодь вступає у статеві стосунки дуже рано і досить часто змінює своїх партнерів. Тому вони зовсім не захищені від інфекційних хвороб, що передаються статевим шляхом. Саме вони можуть вплинути на розвиток вагітності і призвести до викиднів чи передчасних пологів. Перш за все, потрібно пройти обстеження на ці хвороби. Крім того, потрібно обстежитись на TORCH-інфекції. Це група захворювань, які здатні передаватись від матері до дитини внутрішньоутробно і викликати вроджені дефекти: краснуха, герпес, токсоплазма, цитомегаловірус. Лабораторне обстеження на ці інфекції необхідно проходити за два-три місяці до настання вагітності або на ранніх термінах вагітності. Якщо в родині були якійсь спадкові хвороби, варто пройти і генетичне обстеження.

– У якому віці найкраще народжувати першу дитину?

– З 20 до 25 років. В усьому світі середній вік настання першої вагітності щороку зростає, тому сьогодні дуже багато жінок вперше народжують після 30 років. В такому віці людина має певний «багаж» захворювань, які були у неї впродовж життя. Тому, чим пізніше жінка народжує, тим більше спадкових хвороб може передатись малюку. Також у старшої жінки більша ймовірність народити дитину із синдромом Дауна. Звісно, жінки не повинні боятися народжувати і після 40 років, адже кожна хоче стати матір’ю. При цьому потрібно регулярно проходити обстеження у лікарів і виконувати їхні рекомендації.

– Чи потрібно вживати препарати чи вітаміни перед і під час вагітності?

– Їх підбирає лікар, враховуючи індивідуальний стан кожної жінки. Основним принципом перинатальної медицини сьогодні є демедикалізація вагітності. Тобто, чим менше лікарі назначають медикаментів, тим краще. Проте доведено, якщо жінка вживає фолієву кислоту і йод в необхідній кількості, це до 90% запобігає розвитку дефектів нервової трубки. Тому дуже важливо приймати препарати, що їх містять, мінімум за 3 місяці до зачаття. Але в жодному разі не потрібно обирати їх самостійно, адже доза для лікування і профілактики – різна. Порадьтесь з лікарем, скільки і протягом якого часу приймати, щоб не завдати собі шкоди. Препарати, що містять фолієву кислоту, мають у складі й необхідну дозу вітамінів, тому додатково щось приймати не потрібно. Трапляється й навпаки, жінки, що мають хронічні захворювання, до прикладу, бронхіальну астму, цукровий діабет, гіпертонічну хвороба припиняють приймати ліки від цих хвороб, вважаючи, що це зашкодить дитині. Але цим вони можуть погіршити стан свого здоров’я та завдати шкоди плоду.

– Як шкідливі звички впливають на вагітність?

– На етапі планування вагітності потрібно забути про шкідливі звички. Нікотин – це отрута для судин. Він вражає і ті, які насичують матку і яєчники. Тому дитина не буде отримувати достатню кількість кисню. Раджу кинути курити хоча б на період підготовки до вагітності, виношування та грудного вигодовування дитини.

– Інколи можна почути про несумісність партнерів, і що саме це заважає зачати дитину. Чи дійсно це так?

– Така патологія дійсно трапляється, але дуже рідко. Буває, що пара пройшла всі обстеження, вони абсолютно здорові, але зачати дитину не виходить. Є аналізи, які визначають антиспермальні антитіла у жінки. Якщо вони є, то завагітніти допомагають методом інсимінації. Також при наявності цих антитіл парі пропонують кондомотерапію, тобто вести статеве життя з презервативом протягом шести місяців, щоб напруженість антитіл стала меншою.

Надія ГЕЙЧУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую