ye-logo.v1.2

Переохолодження може сприяти розвитку менінгіту - лікар

Здоров'я 8600
Менінгіт - загальний термін. Залежно від виду збудника менінгіти бувають бактеріальними, або гнійними та вірусними, або серозними
Менінгіт - загальний термін. Залежно від виду збудника менінгіти бувають бактеріальними, або гнійними та вірусними, або серозними. Фото: elpatagonico.com

Головний симптом захворювання - сильний головний біль

Останнім часом в області зросла кількість хворих на цю важку недугу. Цього року захворюваність на менінгіт перевищує минулорічний показник у 2,5 рази. Причому хворіють цілими сім'ями.

Ми попросили завідувачку відділення для лікування дорослих з інфекційними ураженнями нервової системи та гострих респіраторних захворювань Хмельницької інфекційної лікарні Валентину Кузьміну розповісти, як себе проявляє менінгіт і як від нього вберегтися.

- Валентино Олексіївно, поясніть, будь ласка, що це за хвороба така – менінгіт?

- Менінгіт – це поліетіологічне інфекційне захворювання, яке характеризується запаленням м’якої мозкової оболонки. Причиною цього запалення може бути велика кількість мікроорганізмів - бактерій, вірусів, грибків. Менінгіт - загальний термін. Залежно від виду збудника менінгіти бувають бактеріальними, або гнійними та вірусними, або серозними. Цього року ми діагностуємо вірусні менінгіти.

- Але щоб розвинувся менінгіт, потрібно, аби бактерія чи вірус потрапили у мозкову оболонку?

- Так. Але наш мозок захищений гематоенцефалічним бар’єром. І щоб потрапити у мозкову оболонку, мікроорганізм має перейти цей бар’єр.

- Які інфекції можуть викликати вірусний менінгіт?

- Їх дуже багато, здебільшого це віруси, але зрідка вірусний менінгіт може мати бактеріальне, грибкове чи паразитарне походження. Це може бути ентеровірусна інфекція, аденовірусна інфекція, епідемічний паротит, кір, краснуха, герпес, вітряна віспа.

- Але при усіх цих захворюваннях розвиток менінгіту зовсім не обов’язковий?

- Звичайно, ні. Тільки якщо вірус подолає бар’єр і проникне у мозкову оболонку. Цьому може сприяти переохолодження, особливо голови, зниження імунітету.

- Тобто, коли бабуся каже, що потрібно вдягати шапку, то треба її слухати?

- Обов’язково. Зв’язок між захворюванням і переохолодженням організму існує. Особливо бережіть від холоду голову, не виходьте з вологою головою надвір, не стійте на протягах.

- Що ще потрібно робити для профілактики?

- Все так само, як при інших інфекційних захворюваннях. Уникати контакту з хворими, дотримуватися правил особистої гігієни, зміцнювати імунітет. Але є віруси, які передаються фекально-оральним шляхом. Харчуватися потрібно повноцінно і збалансовано. А це означає, що людина повинна отримувати в достатній кількості білки, жири та вуглеводи. Не варто захоплюватися дієтами, бо більшість з них однобокі. Адже те, що ми їмо, і формує наш імунітет. Тому не відмовляйтеся від м’яса, риби, тваринних жирів, їжте більше овочів та фруктів. У раціоні має усього бути в міру.

- А як проявляється менінгіт?

- Головний симптом - сильний головний біль. Він може супроводжуватися нудотою та блювотою, що не пов’язані з прийомом їжі. Такий біль не знімається анальгетиками. Також для менінгіту характерний гострий початок. Спостерігається висока температура тіла - 38-39 градусів, болючість очних яблук. Може бути запаморочення, млявість, апатія, підвищена чутливість до світлових та звукових подразників. Можливі розлади психіки аж до психозу. При менінгіті може розвиватися малорухомість м’язів потилиці, затруднене розгинання кінцівок, тобто людина не може зігнути голову.

- Температура, головний біль, нежить українця не злякають. Часто ГРВІ, грип ми можемо переносити на ногах або ж лікуємося самостійно - травами, медом чи горілкою. До чого можуть призвести такі експерименти з менінгітом?

- На ногах можна перенести ГРВІ, ангіну... Але менінгіт без лікування, швидше за все, призведе до мозкової коми і навіть смерті. І чим раніше звернетеся до лікаря, тим кращим буде результат лікування. Запущені менінгіти важко лікувати, і вони призводять до психічних розладів, інвалідизації та летальних наслідків.

- Лікування менінгіту довготривале?

- Так, менінгіт не вилікувати за тиждень. Лікування триває 20 і більше днів і тільки в стаціонарі. Важкі форми - у відділенні інтенсивної терапії. І якщо людина звернулася по допомогу своєчасно, то, як правило, менінгіт проходить без ускладнень.

Цей матеріал був опублікований в «Сімейній газеті», яку можна передплатити на сайті «Є».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую