ye-logo.v1.2

«Щодо лікування сколіозу існує чимало міфів», - лікар

Здоров'я 9603
Сколіотичне порушення постави у сколіоз не переходить. Це різні захворювання.
Сколіотичне порушення постави у сколіоз не переходить. Це різні захворювання.. Фото: stock.adobe.com

Захворювання зазвичай розвивається у періоди швидкого росту скелета: у 6-8 та 11-13 років.

Часто, не замислюючись, ми називаємо усі проблеми з поставою сколіозом. Насправді ж сколіоз — серйозне захворювання. Про різницю між сколіотичною поставою та сколіозм, причини виникнення цих недуг, профілактику та способи лікування ми попросили розповісти завідувача травматологічного відділення Хмельницької міської дитячої лікарні, експерта Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з питань дитячої ортопедії та травматології Сергія Гузенка.

— Хребет — це складна анатомічна структура, — пояснює Сергій Олександрович. — Ви бачили у цирку виступ акробатів? Він кладе циліндр чи кулю, на неї – дошку, знову кулю, знову дошку, потім стає на цю конструкцію і балансує. Це – найпримітивніша модель хребта. Куля – це ядро диска, дошка — хребець. Тобто між хребцями є хребцеві диски, у центрі диска – ядро. Уся конструкція утримується у рівновазі м’язами, які формують м’язовий корсет. Цей комплекс — хребет та м’язовий скелет — і утримує тіло людини вертикально. При навантаженнях диск сплющується. Це – нормальна робота хребта. Якщо виникає м’язовий дисбаланс (через неправильну позу за столом чи на стільці або на дивані, схилившись над ноутбуком), з’являється деформація хребта і формується сколіотична постава, яку часто плутають зі сколіозом.

— Які ознаки сколіотичної постави?

— Батьки можуть визначити її за деякими критеріями. Попросіть дитину стати прямо, опустити руки і огляньте її спину. Зверніть увагу, чи на одному рівні лопатки, чи симетричні трикутники талії. Хребет повинен мати S-подібну форму. У грудному відділі, там, де лопатки, має бути невеликий вигин назад, а у попереку – вперед. Зверніть увагу, як ваша дитина сидить, стоїть, ходить. При цьому плечі, лопатки повинні бути на одному рівні. Якщо помітили якусь асиметрію, перекоси тулуба, зверніться до дитячого ортопеда. Сколіотичну поставу можна скоригувати лікувальною фізкультурою та вправами на зміцнення м’язів. Як правило, для розвитку порушення постави характерні кілька періодів. Перший — період інтенсивного росту, коли постава ще остаточно не сформована, з року до трьох. Другий – школярі початкових класів. У цей період постава псується через порушення режиму навантаження на хребет. Наприклад, через неправильну позу при сидінні за партою, надто важкий рюкзак. Третій період – 11-13 років, коли хребет інтенсивно росте та змінюється гормональний фон організму.

— Чим небезпечне порушення постави?

— Хребет – дуже складна структура, призначена для того, щоб людина витримувала вертикальні навантаження. При цьому він працює спільно з м’язами. Цей скелетно-м’язовий комплекс створює основу для нормальних збалансованих навантажень. Якщо м’язи працюють неправильно, нерівномірно, є порушення постави, то деформується хребет. І це у майбутньому може призвести до передчасних дегенеративно-дистрофічних змін: остеохондрозу, спонідлоартрозу.

— Сколіотична постава може перерости у сколіоз?

— Ні. Сколіотичне порушення постави у сколіоз не переходить. Це різні захворювання, викликані різними причинами, протікають і лікуються по-різному.

— А що ж таке сколіоз? Чому він виникає, чи має генетичне походження?

— Існують симптоматичні сколіози — як прояв якихось інших захворювань, зокрема нервово-м’язових, при перекосі тазу, при серйозних генетичних захворюваннях. А є істинний сколіоз, або сколіотична хвороба, яка полягає в порушенні розвитку тканин хребта. На жаль, причини цього до кінця не з’ясовані. Сколіоз діагностують в усьому світі. Однак вчені не знайшли відповіді на деякі питання. По-перше, чому на сколіоз хворіють лише люди, а тварини не знають такої хвороби. По-друге, чому у дівчаток сколіоз трапляється в чотири рази частіше, ніж у хлопчиків. По-третє, чому правосторонній сколіоз буває удвічі частіше, ніж лівосторонній. По-четверте, чому грудний сколіоз діагностують втричі частіше, ніж поперековий.

— Сколіоз — генетичне захворювання?

— Так, схильність до сколіотичної хвороби передається на генетичному рівні. Але багато залежить від способу життя, ступеня розвитку мускулатури, фізичної активності. Захворювання зазвичай розвивається у періоди швидкого росту скелета, найчастіше у 6-8 та 11-13 років. Буває достатньо кількох місяців, щоб сколіоз розвинувся від початкової стадії до другої-третьої. Як відрізнити сколіотичну поставу від сколіозу? Якщо провести пальцем по хребту дитини, яка стоїть прямо, відчуєте деформацію. Але якщо дитину покласти на диван, за кілька хвилин ця деформація зникне, хребет стане прямим. Це означає, що у дитини сколіотична постава, а не сколіоз. Попросіть дитину нахилитися вперед. Якщо одна частина ребер вища за іншу — це ознака сколіозу.

— У чому полягає лікування сколіозу?

— Щодо лікування захворювання існує чимало міфів. Перший — це дошка Євмінова, яку інженер Євмінов вигадав для лікування власного остеохондрозу. А ось до лікування сколіозу ця дошка не має жодного стосунку. Для того, щоб ефективно вплинути на сколіотичну деформацію, слід тренувати досить специфічну групу м’язів, які розташовані дуже глибоко між хребцями. І це неможливо. Тому лікувальна фізкультура теж малоефективна, тим паче масаж. Також при сколіозі часто радять висіти на турніку. Це теж міф. Адже коли людина висить на турніку, розтягуються здорові ділянки хребта, а деформовані не задіюються. А ось мануальна терапія при сколіотичній хворобі — просто злочин, адже призводить до прогресування недуги.

— То як же правильно лікувати хворобу?

— Найефективнішим є носіння корсетів. Причому носити потрібно тривалий час — роками, до закінчення росту хребта. Так можна зупинити прогресування хвороби і навіть зменшити деформацію. Корсет рекомендується носити при деформації більше 20 градусів.

— Хірургічне лікування не застосовується?

— Хірургічне лікування застосовується при деформації хребта більше 40 градусів. Операції складні, дороговартісні, мають низку ускладнень та побічні дії. Тож краще не доводити до неї.

— Що слід робити для профілактики деформації хребта?

— Корисні будь-які фізичні навантаження, рух. Якщо діти годинами сидять за комп’ютером, телевізором чи планшетом, м’язи атрофуються, хребет деформується під дією сили тяжіння. Тож нехай більше бігають, граються в рухливі ігри, плавають. А ось ефективної профілактики сколіозу не існує, оскільки серед причин захворювання — анатомічні порушення розвитку тканин. Можна лише зменшити вірогідність його розвитку та швидкість прогресування — теж фізичними вправами.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую