ye-logo.v1.2

Високий тиск: зміна способу життя є універсальною «вакциною» проти гіпертонічної хвороби

Здоров'я 4731
Дані епідеміологічних досліджень свідчать, що під¬вищений артеріальний тиск має майже кожен другий дорослий українець
Дані епідеміологічних досліджень свідчать, що під¬вищений артеріальний тиск має майже кожен другий дорослий українець. Фото: pixabay.com

Підвищений артеріальний тиск має майже кожен другий серед дорослих.

Гіпертонічна хвороба, або артеріальна гіпертензія – це одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі. Згідно з офіційною статистикою, в Україні налічується близько 12 мільйонів осіб з артеріальною гіпертензією. А дані епідеміологічних досліджень свідчать, що під¬вищений артеріальний тиск має майже кожен другий дорослий українець. Це підвищує ризик розвитку інфаркту, інсульту, інших захворювань серцево-судинної системи. Про те, чому виникає артеріальна гіпертензія, хто у зоні ризику та як тримати тиск у нормі, ми попросили розповісти лікаря-кардіолога вищої категорії, заступника директора обласного серцево-судинного центру, доцента факультету післядипломної освіти Вінницького національного медичного університету імені Пирогова Наталію Щепіну.

— Наталіє Вадимівно, поясніть, коли можна говорити про розвиток гіпертонії? Якими є показники нормального артеріального тиску?

— Згідно із сучасними європейськими та українськими рекомендаціями з діагностики та лікування, артеріальною гіпертензією вважається стійке підвищення артеріального тиску більше 140/90 міліметрів ртутного стовпчика (мм рт. ст.), що підтверджується при повторних вимірюваннях тиску (не менше ніж двічі-тричі в різні дні протягом чотирьох тижнів). Нормальним вважається тиск при показниках менше 130/85 мм рт. ст. Діапазон 130-139 мм рт. ст. для систолічного та 85-89 мм рт. ст. для діастолічного тиску має назву «високого нормального». Тому ті, хто має високий нормальний тиск, повинні перебувати під спостереженням сімейних лікарів. Такі пацієнти потребують проведення профілактичних заходів — насамперед модифікації стилю життя.

— Чому розвивається хвороба, хто у зоні ризику?

— Виникнення і перебіг артеріальної гіпертензії тісно пов'язані з наявністю факторів ризику: вік після 50-55 років, обтяжена спадковість (один з найвпливовіших факторів майбутнього розвитку захворювання), зайва вага, надмірне вживання солі та тваринних жирів, зловживання алкоголем чи напоями, які містять кофеїн, куріння, стреси, низький рівень фізичної активності. За даними ВООЗ, саме профілактика, спрямована на зміну способу життя, є універсальною «вакциною» проти артеріальної гіпертензії.

— Якими ознаками хвороба дає про себе знати?

— Це захворювання часто має безсимптомний перебіг. Тривалий час самопочуття людини може залишатися задовільним, і тільки випадково, під час вимірювання артеріального тиску, виявляється його підвищення. Пізніше більшість хворих періодично скаржаться на головний біль, важкість у голові, запаморочення, шум у вухах, зниження працездатності, дратівливість, безсоння, загальну слабкість. Згодом можуть виникати задишка під час фізичного навантаження, біль у ділянці серця, перебої в роботі серця, часте серцебиття, головний біль стає інтенсивнішим і частішим. Можливе погіршання зору, миготіння темних «мушок» перед очима.

— Як часто слід вимірювати тиск? Хто має робити це регулярно?

— Людям без артеріальної гіпертензії рівень тиску варто визначати профілактично раз-двічі на рік. Хто знає про підвищений артеріальний тиск та постійно приймає медикаменти, а кожен хворий на артеріальну гіпертензію має приймати ліки щодня пожиттєво, повинні контролювати показники тиску регулярно раз-двічі на добу або частіше при погіршанні стану.

— Чим небезпечна гіпертонія?

— Артеріальна гіпертензія визнана провідним чинником розвитку серцево-судинної та загальної смертності. Підвищений артеріальний тиск може призвести до інсульту, інфаркту міокарду, серцевої недостатності, атеросклерозу, ниркової недостатності, хронічного порушення мозкового кровообігу, ускладнення цукрового діабету тощо. А тому своєчасна діагностика, первинна та вторинна профілактика, своєчасне призначання медикаментозної терапії здатні спинити прогресування захворювання, знизити ризик виникнення ускладнень, сприяти поліпшенню якості життя та збереженню працездатності.

— Якщо встановили діагноз «гіпертонія», то доведеться до кінця життя приймати пігулки? Чи не мають вони побічної дії?

— Кожен пацієнт з артеріальною гіпертензією обов’язково має щодня приймати препарати для досягнення природних рівнів тиску, запобігання виникнення небезпечних ускладнень, таких як інфаркт, інсульт, а також розвитку і прогресування хвороб основних органів-мішеней - серця, мозку, нирок, судин, очей. Слід зазначити, що сучасні антигіпертензивні засоби мають високий ступінь безпеки, а підбір лікування спільно з лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей організму чи супутніх захворювань дозволить уникнути побічних ефектів.

— Сьогодні багато реклами засобів проти гіпертонії рослинного походження. Часто обіцяють, що гіпертонію можна вилікувати за досить короткий час. Чи варто довіряти такій інформації?

— Так, сьогодні багато реклами препаратів, які не мають жодних доказових даних, та ще й непорядно «використовують» відомі імена та імідж шанованих вчених. Однак уся прогресивна медична світова спільнота сповідує засади «доказової медицини», тобто використовує для лікування лише ті лікарські засоби, які довели свою ефективність і безпеку в чисельних дослідженнях. Саме на результатах таких досліджень і ґрунтуються сучасні рекомендації стосовно лікування серцево-судинних захворювань, якими ми, кардіологи, керуємося щодня. Препарати рослинного походження можна використовувати як доповнення до традиційної терапії, але не як альтернативу. І тільки після консультації з лікарем.

— Що корисно їсти при підвищеному тиску?

— При підвищеному тиску слід обмежити вживання кухонної солі до 4-5 грамів на добу. У раціоні мають переважати овочі та фрукти, риба, біле куряче м’ясо.

— Якщо у людини підвищений тиск, чи можна їй займатися спортом, працювати на городі чи дачі?

— Показані дозовані аеробні фізичні навантаження, тобто біг, ходьба, плавання, велосипед, командні види спорту три-п’ять разів на тиждень тривалістю до 45 хвилин. Слід уникати спекотної погоди, перебування на відкритому сонці, а також положення тіла з нахилом голови униз. Однак помірна праця в задоволення на дачній дільниці, перебування на відкритому повітрі в комфортному температурному режимі сприятимуть оздоровленню та стабілізації тиску. Як і у всьому, варто дотримуватися міри.

— Що слід робити для профілактики?

— Профілактичні заходи спрямовані на впровадження здорового способу життя і корекцію факторів ризику. Вони передбачають: обмеження вживання кухонної солі, алкоголю, зменшення маси тіла при її надлишку, зменшення вживання насичених жирів, продуктів із високим вмістом холестерину, солодощів, відмову від куріння, підвищення фізичної активності в години дозвілля, психоемоційне розвантаження та релаксацію. Саме профілактика, спрямована на модифікацію способу життя, здатна запобігти до 50 відсотків нових випадків захворювання.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую