ye-logo.v1.2

Молоко без пальмової олії: в Україні хочуть частково заборонити трансжири

Здоров'я 1976
Законотворці планують заборонити використання пальмової олії під час виробництва тобто масла, сиру, сметани
Законотворці планують заборонити використання пальмової олії під час виробництва тобто масла, сиру, сметани. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про законодавчі зміни, небезпеку трансжирів та який стосунок до них має пальмова олія.

На розгляді Верховної Ради нині перебуває законопроєкт, який стосується покращення якості їжі. Переважно у ньому йдеться про молочні продукти, дитяче харчування та солодощі. Саме під час їх виробництва заплановано заборони використовувати трансжири. Цей законопроєкт наприкінці вересня народні депутати прийняли у першому читанні. Тоді ж багато видань написали, що в Україні хочуть заборонити пальмову олію. Однак це лише напівправда, адже все дещо складніше. Щобільше дехто приписав їй вигадану шкоду, сплутавши з трансжирами. Яка між ними різниця та яка суть можливих законодавчих змін, спробував з’ясувати сайт «Є».

Насправді у тексті законопроєкту звичайна пальмова олія згадується нечасто. Її планують заборонити використовувати під час виробництва традиційних молочних продуктів, тобто масла, сиру, ряжанки, сметани, кефіру. Власне таку ініціативу важко назвати екстраординарною, адже це лише уточнення до статті 6 Закону України «Про молоко та молочні продукти». Наразі у ній вже передбачена заборона на використання жирів і білків немолочного походження.

Натомість поки ніхто не планує забороняти використання пальмової олії під час виробництва дитячого харчування та кондитерських виробів. Однак під заборону може потрапити гідрогенізована пальмова олія та інші гідрогенізовані рослинні жири, тобто йдеться про трансжири.

Що таке трансжири та у чому полягає їхня шкода

Сама по собі пальмова олія не належить до трансжирів. Трансжиром вона, як і соняшникова, стає під час гідрогенізації. Цей процес передбачає додавання водню до олії, щоб отримати твердий рослинний жир з підвищеним терміном придатності.

Хоча трансжири мають таку перевагу як тривалий термін зберігання, вони негативно впливають на здоров’я людини. Численні наукові дослідження вказують, що вони можуть провокувати ожиріння та навіть онкологічні захворювання. Тому у Європейському Союзі працюють над зменшенням їх використання під час виробництва різних продуктів. На це вказують й у пояснювальній записці до законопроєкту.

Щоправда, у ній народні обранці іноді плутають звичайну пальмову олію з трансжирами. Наприклад: «За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку 500 тисяч людей в усьому світі гине через серцево-судинні хвороби, які розвинулись через надмірне споживання трансжирів. Найбільше споживають такі продукти люди бідних верств населення. Трансжири мають давати не більше одного відсотка від енергії у щоденному раціоні. Крім того, у медиків не викликає сумнівів, що пальмова олія систематично знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту».

Через шкідливість трансжирів законотворці планують заборонити їх використання у дитячому харчуванні та кондитерських виробах, зокрема у шоколаді та морозиві. Щодо решти продуктів, то у них рівень трансжирних кислот рослинного походження не має перевищувати 2 грами на 100 грамів загальної кількості усіх жирів. Обіг харчів, у яких перевищена ця норма, мають заборонити.

До речі, щодо дитячого харчування, то також заплановано заборонити дитячі суміші, серед інгредієнтів яких є олія насіння кунжуту або насіння льону, глютен, а також інгредієнти, вироблені зі застосуванням низки токсичних пестицидів. Такі законодавчі зміни пройшли у Верховній Раді перше читання, а чи приймуть їх у другому — покаже час.

Чи дійсно шкідлива пальмова олія

Власне, як вже писали вище, пальмова олія та гідрогенізована пальмова олія — це зовсім різні речі. Оскільки їх часто плутають, першій часто приписують шкоду людському організму, хоча маються на увазі саме трансжири. Насправді поки що немає наукових праць, які б однозначно вказували на небезпеку пальмової олії. Це підтверджує дослідження, опубліковане у 2018 році в «Міжнародному журналі екологічних досліджень та громадського здоров’я».

Згідно з ним, не зафіксовано жодного зв’язку з вживанням пальмової олії та збільшенням рівня холестерину, серцево-судинними захворюваннями та онкологією. Щоправда, виникнення ожиріння стосується й решти рослинних і тваринних жирів. Й тут значне значення має обсяг їх споживання, тобто люди забагато споживають різноманітних солодощів і фастфудів. Фактично пальмова олія є безпечною навіть для дітей. Саме під час створення частини дитячого харчування використовується один з її компонентів — пальмітинова кислота, яка міститься у грудному молоці.

Втім, певну шкоду пальмова олія все ж завдає, але не безпосередньо людині, а довкіллю. Наприклад, в Індонезії для збільшення площ пальмових насаджень продовжують вирубувати тропічні ліси. Останнє пришвидшує кліматичні зміни у світі.

Читайте також: Замість втрати нюху – кишкові розлади: нові симптоми коронавірусу на Хмельниччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую