ye-logo.v1.2

Як підготуватися до вакцинації від коронавірусу – пояснення лікарів

Здоров'я 3839
Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19 за можливості особа має вакцинуватися іншими типами вакцин
Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19 за можливості особа має вакцинуватися іншими типами вакцин. Фото: ілюстративне з архіву

Відповіді на поширенні питання.

Із зростанням кількості хворих на COVID-19 і запровадженням жорстких карантинних обмежень для невакцинованих осіб, все більше людей приймають рішення зробити щеплення. Відповідно збільшується кількість питань, які виникають перед вакцинацією.

Про визначення рівня антитіл перед щепленням, як передбачити ймовірну алергічну реакцію, як часто виникають складні реакції на вакцину – відповіді на ці та інші питання сайту «Є» розповіла сімейна лікарка, директорка Хмельницького міського центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Валентина Гесаль.

Чи потрібно здавати аналізи перед вакцинацією? Чи потрібно робити тест на антитіла?

– Перед вакцинацією не передбачено жодних аналізів. Не потрібно робити загальний аналіз крові, чи витрачати гроші на визначення антитіл.

Люди часто хочуть знати перед вакцинацією, чи є в них імунітет, чи вони перехворіли на коронавірус і йдуть здавати тести на імуноглобуліни. Але підставою для того, щоб відтермінувати вакцинацію, є лише позитивний ПЛР, або позитивний тест на антиген. При чому, інформацію про людину, в якої виявили позитивний антиген, ми маємо терміново подати в Держпродспоживслужбу, щоб зареєструвати цей результат. Далі її вже спостерігають як пацієнта з коронавірусною хворобою. Якщо тест на антиген був здійснений вдома, бо зараз вони доступні в аптеках, випадок не зареєстрований. Відповідно на цій підставі ми не можемо видати довідку про відтермінування вакцинації.

Зокрема, про те, що не варто витрачати гроші, щоб виміряти у себе рівень антитіл, пише у своєму блозі для видання «НВ» лікар-педіатр і відомий телеведучий Євген Комаровський. За його словами, протистояти інфекції можуть не всі антитіла, а лише ті, що нейтралізують вірус. Їх рівень визначати дуже складно і дорого, тому ніхто цього масово не робитиме.

Читайте також: Чи потрібно вакцинуватися людині, яка одужала від коронавірусу

Чи треба здавати ПЛР-тест перед вакцинацією, щоб перевірити чи не хвора людина?

– Не треба. Протипоказом до щеплення є гостре інфекційне захворювання, а ПЛР-тест виконується пацієнтам, які мають ознаки гострої респіраторної інфекції та на 5-7 день контактним особам. Зазвичай – це члени сім’ї.

Варто пам’ятати, що імунітет від хвороби формується через 14 днів після отримання другої дози вакцини. Однак це не означає, що ви точно не захворієте. Щеплення попереджає ускладнення, які може спричинити ковід. Тобто ви перенесете хворобу набагато легше і не потрапите на стаціонарне лікування.

Як дізнатися про можливу алергію на компоненти вакцини?

– Треба прочитати склад вакцини, якою ви збираєтеся вакцинуватися, і переглянути свою амбулаторну картку, чи не було у вас реакцій на якісь компоненти введених раніше вакцин. Якщо алергічна реакція спостерігалася на один зі складників, лікар може порекомендувати інший препарат.

Ознайомитися зі складом вакцин можна:

Якщо алергічна реакція проявляється, коли і як це відбувається?

– Взагалі всі несприятливі події, які відбуваються в організмі впродовж 30 днів після вакцинації, вважаються наслідком вакцинації. Можуть бути відтерміновані реакції на щеплення. Вони бувають очікувані, такі як: підвищення температури чи ломота в суглобах, але можуть бути й неочікувані реакції. Це важкі реакції, які зазвичай стаються практично одразу після щеплення. Ведеться суворий облік таких осіб. Дані про них передаються в Державний експертний центр і заносяться в автоматизовану систему обліку всіх несприятливих подій після імунізації.

Зокрема, в Хмельницькому зафіксовані поодинокі випадки складних побічних реакцій на щеплення проти коронавірусу. За словами медичної директорки центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Тетяни Лісової, на початку вакцинальної кампанії у них було зареєстровано кілька важких реакцій на індійську вакцину Covishield і ще декілька – на Pfizer.

«У цих людей була гіпертермія (підвищення температури тіла) та симптоми коронавірусної інфекції, тобто озноб, слабкість, кашель. Просто організм реагував на введену вакцину, так наче ви перехворіли. Людей, в яких були важкі реакції, консультували сімейні лікарі. Стаціонарного перебування в медзакладах вони не потребували», - пояснює Тетяна Лісова.

Коли робити другу дозу вакцини, якщо захворіли коронавірусом після першої?

– Якщо після першої вакцинації людина захворіла, за рекомендаціями МОЗ, її можуть вакцинувати через 28 днів після підтвердження хвороби. Але ми витримуємо термін до 90 днів.

Чи треба пити препарати для розрідження крові?

– Відповідно до інструкції, не треба. Але пацієнтам, які приймають подібні препарати, їх просто не відміняють. В основному, це люди з серцево-судинною патологією.

Чи можна вживати алкоголь до та після вакцинації?

– Алкоголь абсолютно ніяк не впливає на щеплення. Але бажано утримуватися від його вживання і фізичних навантажень до та після вакцинації.

Нагадаємо, раніше в Міністерстві охорони здоров’я України уточнили і оновили основні рекомендації щодо застосування переліку медичних протипоказань та застережень вакцинації від COVID-19. Як повідомляється у пресслужбі Міністерства, вакцинація може бути протипоказана тимчасово або взагалі лише у виключних випадках. Повний перелік протипоказань читайте за посиланням.

Додамо, як нещодавно повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, COVID-сертифікат про одужання незабаром з'явиться у «Дії». За повідомленням Громадського, довідка буде доступна і в паперовій формі. Зможуть отримати її всі перехворілі, які одужали не пізніш як 90 днів тому. Однак сертифікат буде формуватися лише для тих, у кого лікар встановив діагноз COVID-19 від моменту запуску функціоналу нового сертифікату та надалі.

У Хмельницькому вакцинуватися можна в пунках щеплень та центрах масової вакцинації.

На Хмельниччині наразі доступні три вакцини від COVID. Щеплення можна отримати у центрах масової вакцинації. В області їх є одинадцять, три з них працюють в обласному центрі.

Зокрема, центр масової вакцинації, який діє в приміщенні «UA: Суспільне» за адресою Володимирська, 92, працює без вихідних. Графік роботи: з 9:00 до 16:00.

Центр масової вакцинації на залізничному вокзалі теж працює щодня. Графік роботи: з 10:00 до 16:00.

Центр масової вакцинації на речовому ринку працюватиме у вівторок, середу, п’ятницю, суботу та неділю з 9:00 до 13:00.

Також щеплення можна отримати в пунктах вакцинації при амбулаторіях та поліклініках. Їх графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 12:00.

Адреси:

  • вул. Повстанська, 36;
  • вул. Гречка, 12;
  • вул. Подільська, 54;
  • вул. Залізняка, 8/1;
  • вул. Волочиська, 6.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую