ye-logo.v1.2

Чи потрібно вакцинуватися людині, яка одужала від коронавірусу

Здоров'я 3276
Скільки саме зберігатиметься ефект вакцини від коронавірусу — не відомо
Скільки саме зберігатиметься ефект вакцини від коронавірусу — не відомо. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Наразі людям не рекомендують витрачати гроші на вимірювання у себе рівня антитіл.

Посилення карантину та запровадження обов’язкової вакцинації для представників деяких професій викликає низку запитань. Зокрема, як діяти людині, яка нещодавно перехворіла на коронавірус? Якщо робити щеплення, то коли? Навколо цієї теми в інтернеті можна знайти багато спекуляцій і відвертої брехні. Однак серед них є досить логічні зауваження. Щоб розібратися у цих питаннях, пропонуємо відкинути емоції та тверезо поглянути на факти.

Що ми взагалі знаємо про віруси? Більшість людей розуміє лише, що вони викликають інфекційні захворювання: грип, сказ, коронавірус… З частиною з них людство зіткнулося ще на зорі цивілізації, коли почало одомашнювати нинішніх свійських тварин. Як наслідок частина притаманних для них вірусів призвичаїлася до нашого організму й почала його вражати. До речі, не варто плутати їх з мікробами. Насправді це різні форми життя.

Хоча науковці вважають віруси найпоширенішою біологічною формою на планеті, далеко не всі є для нас шкідливими. До багатьох з них люди мають видовий імунітет, тобто вроджений. Зокрема, ми не хворіємо на чуму собак або холеру курей, адже не вразливі до них. Натомість від шкідливих вірусів людину покликаний захистити набутий імунітет. Його можна отримати природним шляхом, перехворівши на вірусне захворювання, або штучним — зробивши щеплення.

Хто має сильніший імунітет — той, хто перехворів, чи, хто вакцинувався?

Тепер ми підійшли до одного з найдискусійніших питань. Серед українців, які нині відмовляються від вакцинації, не всі є її противниками. Деякі люди вважають щеплення непотрібним, бо вже перехворіли на коронавірус, мовляв, у них вже є антитіла. Чи праві вони? Звісно, але не все так просто, як могло б здаватися.

У лютому цього року медики опублікували результати дослідження, яке провели в Австрії. Вони встановили, що люди, перехворівши на коронавірус, дійсно отримують тимчасовий захист. Впродовж п’яти-шести місяців після одужання для них ризик повторно інфікуватися знижується на 91 відсоток, але опісля рівень антитіл поступова спадає. Особливо це стосується тих, хто перехворів у легкій формі.

До речі, нині шириться думка, що антитіла після одужання від коронавірусу сильніші за отримані внаслідок вакцинації. Насправді ж достеменного наукового підтвердження цьому немає. Крім того, імунітет не обмежується лише антитілами, є й клітинний захист. Тому не варто витрачати гроші, щоб виміряти у себе рівень антитіл. Зокрема, про це у своєму блозі для видання «НВ» пише лікар-педіатр і відомий телеведучий Євген Комаровський.

«Позиція медичних регуляторів усього світу приблизно однакова: рівень антитіл визначати не потрібно, адже це майже ні про що не свідчить. Протистояти інфекції можуть не всі антитіла, а лише ті, що нейтралізують вірус. Їх рівень визначати дуже складно і дорого, тому ніхто цього масово не робитиме. Потрібно розуміти величезну комерційну складову: купа людей готові платити зі своєї кишені за дослідження антитіл, тому їх увесь час підштовхують до цього рішення», — переконаний Євген Комаровський.

Смерть від коронавірусу та від вакцини — порівняємо цифри

Щоб зрозуміти справжню ціну природного імунітету, отриманого після одужання, просто звернемося до цифр. В Україні від початку пандемії на коронавірус захворіло три мільйони людей. З-поміж них від його ускладнень померло понад 71 тисяча. Натомість вакцинувалося більше як одинадцять мільйонів українців, з яких понад сім мільйонів отримали два щеплення. Як розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю для «Української правди», серед них було зафіксовано 119 летальних випадків, але жоден не був спричинений вакциною.

Якщо ж ви не довіряєте українським міністрам, то поглянемо, що каже Центр з контролю та профілактики захворювань у США. Згідно з ним, наразі у Сполучених Штатах було введено 423 мільйонів доз різних вакцин від коронавірусу. Загалом надійшло 9 тисяч 367 повідомлень про смерть після щеплення. Розслідування показало, що лише п’ятеро померли внаслідок тромбозу, викликаного щепленням. Усі ці випадки були пов’язані з вакциною Johnson & Johnson, яку не використовують в Україні. Для порівняння, у США з майже 46 мільйонів хворих на коронавірус від його ускладнень померло понад 753 тисячі американців. Отже, висновки напрошуються самі.

Якщо перехворів на коронавірус, через який час вакцинуватися?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) не рекомендує вакцинуватися одразу після одужання, краще щепитися через шість місяців. Але у будь-якому випадку цього не можна робити раніше як через 28 днів після інфікування, адже тоді може виникнути сильна реакція на вакцину. Іншу причину представники ВООЗ пояснюють етичними міркуваннями: в умовах нестачі щеплень перевагу варто надавати людям, які не отримали природного захисту, перехворівши на коронавірус.

Раніше у Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ) теж казали про «шість місяців». Нині ж рекомендують вакцинуватися через три. Натомість Євген Комаровський у своєму блозі пише, що особисто керується роз’ясненнями Центру з контролю та профілактики захворювань у США і Британського медичного регулятора. За його словами, вони не рекомендують робити щеплення раніше як через 90 днів після захворювання. «Хворіли — зробіть щеплення через три-шість місяців, а якщо вже минуло пів року — точно робіть», — радить Євген Комаровський.

Оскільки повноцінний імунітет внаслідок вакцинації формується лише після другої ін’єкції, може статися так, що ви захворієте на коронавірус між двома щепленнями. Що робити у такому випадку? Згідно з роз’ясненнями МОЗ, друге щеплення потрібно робити не раніше як через 28 днів з дня появи перших симптомів чи позитивного тесту на коронавірус, однак не пізніше, ніж через три місяці.

Скільки триває захист після вакцинації

Як вже неодноразово писали, вакцинація не дає стовідсоткового захисту. Щобільше в людей з ослабленим імунітетом може сформуватися недостатня кількість антитіл. Наприклад, це стосується пацієнтів з онкологією, тих, хто пережив пересадку органів, і людей старшого віку. Тому обговорюється думка введення для них третьої, так званої бустерної дози.

Щодо тривалості захисту для решти, то тут теж не все так однозначно. Загалом говорять про один рік. Однак у червні престижний науковий журнал «Nature», який видається у США, опублікував дослідження, присвячене цій темі. Згідно з ним, два щеплення мРНК-вакцинами Pfizer і Moderna можуть забезпечити імунітет від коронавірусу на кілька років поспіль. Це буде можливе за умови, якщо він докорінно не мутує. Однак остаточну відповідь науковці не готові дати, адже для цього минуло надто мало часу.

Не настільки оптимістичні висновки науковці зробили у дослідженні опублікованому в медичному журналі «The Lancet». Згідно з ним, через чотири місяців після проходження повного курсу вакцинації Pfizer, у людей спостерігалося зниження рівня ефективності захисту проти штаму «Дельта» з 93 відсотків до 53 відсотків. Попри це ефективність, пов’язана з уникненням госпіталізації, впродовж шести місяці й надалі становила 93 відсотки.

До теми: Аутизм у дітей і генетичні мутації: чому міфи про вакцинацію небезпечні

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую