ye-logo.v1.2

Поради, що робити під час радіаційної аварії

Здоров'я 7946
Радіація може порушити життєві функції різних органів і спричинити променеву хворобу
Радіація може порушити життєві функції різних органів і спричинити променеву хворобу. Фото: ілюстративне pixabay.com

Найперше правило — слухайте вказівки влади, рятувальників та інших установ, які координуватимуть ситуацію.

В ніч з 3-го на 4 березня російські окупанти обстріляли й захопили найбільшу в Європі атомну електростанцію — Запорізьку АЕС. Внаслідок артобстрілу була пошкоджена будівля реакторного відділення енергоблоку №1 та спалахнула пожежа учбово-тренувального центру. У Державній інспекції ядерного регулювання України зазначають, що для оцінки рівня руйнування конструкцій та його впливу на безпеку необхідно провести низку обстежень. Однак, на щастя, змін радіаційного стану не зафіксовано, а радіаційний гамма фон перебуває у межах нормальних показників.

В умовах такої божевільної поведінки загарбників, варто бути готовим до будь-яких ситуацій. Зокрема, радіаційних аварій. Тож представники Центру громадського здоров’я України підготували низку важливих порад і правил, які можуть врятувати життя.

Як діяти під час оповіщення про радіаційну аварію

Найголовніше — слухайте вказівки влади, Державної служби України з надзвичайних ситуацій та інших установ, які координуватимуть ситуацію. Якщо у вашій місцевості трапиться радіаційна надзвичайна ситуація, вам необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити.

Правило №1. Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.

Правило №2. Заберіть всередину домашніх тварин.

Правило №3. Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні. Не підходьте до них без нагальної потреби.

Правило №4. Зробіть кількаденний запас води у герметичних місткостях. Продукти загорніть у плівки й покладіть у холодильник або шафу.

Правило №6. Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.

Правило №7. Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття

Правило №1. Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички.

Правило №2. Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди.

Правило №3. Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90 відсотків радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його якомога далі від людей і домашніх тварин.

Правило №4. Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, а голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на ньому. Не тріть і не подряпайте шкіру, щоб запобігти потраплянню радіоактивного матеріалу у відкриті рани.

Правило №5. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками чи вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.

Правило №6. Одягніть чистий одяг.

Як безпечно харчуватися та пити воду

Правило №1. Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

Правило №2. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Правило №3. Вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі та води.

Правило №4. Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Правило №5. Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері.

Правило №6. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

Завчасна йодопрофілактика шкідлива для вашого здоров’я

При отриманні вказівок проведіть йодну профілактику. Впродовж семи слід приймати по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років — частину таблетки (0,04 г).

«Йодна профілактика здійснюється одноразово шляхом приймання йодовмісних препаратів. Нераціональне приймання препаратів йоду також може спричинити негативні наслідки. Їх треба вживати лише у разі радіаційних аварій», — наголосили у Центрі громадського здоров’я України.

До теми: Поради, що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві

До теми: Аптечка: що взяти з собою у сховище - інструкція МОЗ

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую