ye-logo.v1.2

Фантомні сирени: поради психологів, як впоратися зі звуком, якого немає

Здоров'я 9597
Фантомні сирени — це коли ви чуєте звук повітряної тривоги, якої насправді немає
Фантомні сирени — це коли ви чуєте звук повітряної тривоги, якої насправді немає. Фото: ілюстративне pixabay.com

На високий рівень тривоги впливають невизначеність майбутнього та відсутність контролю над ситуацією.

Кожного дня російські загарбники обстрілюють українські міста. Кожного дня про небезпеку людей попереджують сирени. Однак все більше українців стикаються з незвичним для них станом: навіть з відсутності повітряної тривоги вони чують її звук. Це називається фантомними сиренами. Чому їх чутно та як впоратися з цим станом, розповіли психолог Марія Медведева та психотерапевт Михайло Снітко в телеграм-каналі «Психологічна підтримка».

За їх словами, коли людина отримає надто сильну психологічну травму, у неї може виникнути посттравматичний стресовий розлад або/та дереалізація. Наприклад, останній притаманні відчуття нереальності чи віддаленості світу та порушення пам’яті.

Саме війна є потужною травмою як для військовослужбовців, так і для цивільного населення. Серед причин: невизначеність майбутнього та відсутність контролю над ситуацією. Й у таких умовах дехто починає чути фантомні сирени.

«Симптом фантомної сирени — це стан, коли у повній тиші ви чуєте сирени, яких насправді нема. Перевіряєте повідомлення, вікно. Здалося. Це сирени вашої тривоги», — пояснили психологи.

Що робити, якщо ви чуєте фантомні сирени

Порада №1 — перевірте реальність і «заземліться». Вам потрібно поговорити про стрес з близькими. Вимити обличчя або руки холодною водою. Сісти та перелічити предмети, які бачите у кімнаті. Також варто доторкнутися до тіла — важливо повернути себе через тіло до реальності.

Порада №2 — закрийте базові потреби. Поїжте тепле й зробіть гарячий чай, пийте воду. За можливості спробуйте нормально поспати. Обійміть того, хто поруч з вами. Також психологи рекомендують, залишити собі в день час без новин і телефону, заздалегідь попросивши близьких зателефонувати у випадку тривоги.

Порада №3 — уповільніть рухи, реакцію, розмови, коли нема реальної загрози.

Порада №4 — візьміть контроль над ситуацією. Найперше домовитися зі сусідами та друзями, як діяти під час екстерної ситуації, та організуйте чергування. Напишіть покроковий план дій, якщо тривога є справжньою. Зокрема, поділити обов’язки з близькими, щоб всі чітко знали, хто вимикає газ, а хто бере речі. Розкладіть необхідні речі на місця, щоб їх легко було знайти. Окремо підготуйте одяг, який треба одягти на себе під час евакуації до укриття.

«Поки стрес залишається хронічним, ми всі у пастці дереалізації. З цим наша психіка впорається, якщо хоч трохи закривати базові потреби. Нині варто мінімізувати симптоми, щоб лишатись у тонусі та реагувати по ситуації», — наголосили у «Психологічній підтримці».

До теми: Сигнали тривог та потреба бути в сховищах: як допомогти дітям впоратися зі страхом

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую