ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Поради, як допомогти літнім людям впоратися з тривогою під час війни

Здоров'я 1221
Постійний стрес негативно вливає на фізичне здоров
Постійний стрес негативно вливає на фізичне здоров'я літніх людей. Фото: ілюстративне pixabay.com

В умовах війни членам родини необхідно згуртуватися, щоб впоратися зі стресом і страхом.

Літні люди вразливіші до станів тривоги та страху. Постійний стрес негативно вливає не лише на їх психологічне, а фізичне здоров’я. Тому в умовах війни надзвичайно важливо приділити увагу своїм батькам, бабусям і дідусям. Як же допомогти їм впоратися з тривогою у цей непростий час, розповіла психолог Лейла Гасанова для телеграм-каналу «Психологічна підтримка».

За її словами, щоб протистояти стресу, найперше людям потрібно об’єднуватися. Згуртована родина допоможе поратися з викликами сьогодення усім: літнім людям, дітям і підліткам. Є кілька порад, які допоможуть це зробити.

Порада №1. Підтримуйте постійний зв’язок. Це не має залежати від того, чи в одному місті ви живете, чи у різних. Слід телефонувати літнім членам родини вранці та ввечері. Під час розмов з ними не можна проявляти власні тривоги й страхи, а навпаки — слід бути впевненими та спокійними. Передавайте слухавку дітям та онукам: нехай вони піднімуть настрій стареньким. Важливо домовитися, що ви зв’язуєтеся по кілька разів на день і не скидаєте дзвінок. Зазначте, що такі дзвінки не прояв контролю, а турбота. Якщо ви живете неподалік один від одного, навідуйтесь частіше — нехай це будуть навіть десятихвилинні зустрічі.

Порада №2. Проговоріть план дій на випадок кризи й будьте готові до всього. Розробіть і обговоріть план максимально конкретно, за пунктами: від документів й аптечки до точки збору. Така послідовність та ясність заспокоїть літніх людей.

Порада №3. Не відмахуйтеся від прагнення літніх людей запастися продуктами. Це нормальна реакція людей, які пам’ятають війну та голод. Допоможіть своїм близьким зробити закуп, якщо запаси в коморі їх заспокоять. Будьте терплячі та не критикуйте їх.

Порада №4. Піклуйтеся про здоров’я літніх родичів. Запитайте, чи всі ліки вони мають, яке в них самопочуття. Якщо необхідно поповнити аптечку, особливо коли йдеться про ліки проти хронічних захворювань, допоможіть їм. Також допоможіть, якщо треба отримати новий рецепт на ліки. Бажано, щоб у людей, які страждають серцево-судинними захворюваннями, був власний тонометр. Допоможіть їм придбати його та навчіть користуватися.

Порада №5. Обговоріть, скільки, де саме та які новини дивитися та слухати. Поясніть, що наразі велика кількість інформації є провокативною та неправдивою, а отже може зашкодити. Разом оберіть одне чи кілька ЗМІ, яким ви довіряєте, і подбайте, щоб ваші рідні не стали жертвами фейків.

Порада №6. Частіше обіймайте.

Порада №7. Заохочуйте до компанії та спілкування. Люди літнього віку потребують спілкування, тому не варто обмежувати своїх близьких у дзвінках та зустрічах з друзями. Проте слід зауважити, що спілкування з деякими людьми може принести не полегшення, а сум, тривогу й токсичні емоції. Від таких знайомих слід на час дистанціюватися задля власного гаразду.

Порада №8. Не дискутуйте про політику. Розлад у відносини дорослих дітей та батьків наразі особливо гостро вносить відсутність єдності в оцінці того, що відбувається. Не забувайте, що ви зараз чи не єдина опора та підтримка для своїх близьких. Зараз час єднання та допомоги. Відкладіть з’ясування світоглядних питань на потім.

«Не забувайте про літніх людей, які поруч з вами: сусіди, колеги, просто бабуся в магазині. Допомагайте самотнім стареньким, якщо маєте таку можливість. Не залишайтеся байдужими до інших у цей час», — наголосила психолог Лейла Гасанова.

До теми: Як подолати безсоння: корисні поради, які допоможуть виспатися

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую