ye-logo.v1.2

Струс мозку: його симптоми та як допомогти травмованій людині

Здоров'я 4509
На струс мозку може вказувати не лише головний біль, а й втрата свідомості, нудота, порушення зору
На струс мозку може вказувати не лише головний біль, а й втрата свідомості, нудота, порушення зору. Фото: ілюстративне pixabay.com

Деякі симптоми струсу можуть зберігатися впродовж кількох тижнів.

Струс мозку є досить небезпечною травмою. Його може спричинити удар в у голову чи різкий рух нею. Наприклад, внаслідок падіння чи автомобільної аварії. Під час таких подій головний мозок сильно струшується, а його м’які тканини вдаряються у внутрішні склепіння черепної коробки. Як наслідок, людина може зомліти, отримати серйозні проблеми зі здоров’ям, а в крайніх випадках — загинути. Ризик отримати струс мозку підвищується в умовах війни. Тому працівники Міністерства охорони здоров’я України підготували поради, що робити у таких випадках.

Якщо людина впала чи вдарилася в голову, у неї можна запідозрити струс мозку за наявності перших симптом:

  • втрата свідомості (навіть короткочасна);
  • короткочасна втрата пам’яті;
  • порушення (розмитість) зору;
  • дзвін або шум у вухах чи будь-які інші порушення слуху;
  • нудота й блювання;
  • головний біль;
  • затримка відповіді на запитання.

Хоча переважно вони з’являються незабаром після отримання травми, деякі з них можуть нагадати про себе через кілька годин або навіть днів. Крім того, деякі симптоми як головний біль і нудота можуть зберігатися впродовж кількох тижнів.

Ви побачили, що людина травмувалася, й підозрюєте у неї струс: що робити

Найперше варто зрозуміти, чи людина у свідомості. Якщо вона не зомліла, а лише скаржиться на головний біль, дайте їй парацетамол. Але перед цим запитайте, чи немає у неї алергії на такі ліки.

Якщо ж постраждалий втратив свідомість, перевірте його дихання. Дихає — забезпечте йому стабільне бокове положення та викличте екстрену медичну допомогу. Не дихає — розпочніть серцево-легеневу реанімацію. Для цього натискайте посередині грудної клітини двома руками: основу однієї долоні накрийте іншою долонею. Глибина натискання має становити близько 5-6 сантиметрів, а частота — близько 100-120 на хвилину. Продовжуйте безперервне натискання до приїзду медиків. Якщо поряд є інші люди, як можуть вас змінити, робіть це кожні дві хвилини.

«Пам’ятайте: варто обмежити рухи постраждалого у шийному відділі хребта. Крім того, важливо не залишати людину з підозрою на струс мозку на самоті. Продовжуйте спостерігати за наявністю симптомів одразу після травми й через кілька днів після неї», — зазначили у Міністерстві охорони здоров’я.

Терміново за медичною допомогою необхідно звернутися, якщо людина отримала травму голови на швидкості або впала з висоти у понад один метр. А також, якщо ви спостерігаєте у неї одну з таких ознак:

  • з’явилися проблеми зі зором або слухом;
  • з вух або носа витікає прозора рідина (може бути з домішками крові);
  • з’явилися синці за вухами чи під очима;
  • спостерігаються судоми, оніміння чи слабкість частин тіла;
  • виникли проблеми з ходінням, рівновагою, розумінням мови чи самим мовленням;
  • на голові є рана або вм’ятина.

Читайте також: Коронавірус може стати сезонним захворюванням: ситуація у світі, Україні й на Хмельниччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую