ye-logo.v1.2

Коронавірус може стати сезонним захворюванням: ситуація у світі, Україні й на Хмельниччині

Здоров'я 3802
Впродовж 9-15 травня на Хмельниччині зафіксували 83 нові випадки інфікування COVID-19
Впродовж 9-15 травня на Хмельниччині зафіксували 83 нові випадки інфікування COVID-19. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Наразі в країні спостерігається спад захворюваності, але восени можлива нова хвиля.

Коронавірус повертається додому. У березні на тлі спаду захворюваності в Європі та США хвороба з новою силою вдарила по Китаю, який раніше хизувався «нульовим рівнем». Цьому є кілька пояснень і важливих висновків. Втім, в умовах масштабної війни з російськими загарбниками тема COVID-19 майже зникла з інформаційного простору України. Для кожного з нас загроза бути вбитим загарбниками стала значно реальнішою. Проте коронавірус нікуди не зник і тому ним нехтувати небезпечно. Історія показує, що скупчення та міграція людей під час воєн може спровокувати великі спалахи інфекційних захворювань. Ілюстративним прикладом є пандемія Іспанського грипу, яка почалася в останні місяці Першої світової війни.

Світова пандемія COVID-19 триває з березня 2020 року. З того часу на планеті офіційно підтвердили понад пів мільярда випадків інфікування. А від ускладнень коронавірусу померли понад 6 мільйонів 283 тисячі людей (тут і далі на час написання матеріалу, 19 травня — авт.). Хоча нині загалом рівень захворюваності зменшується, святкувати перемогу зарано.

Перетворення у сезонне захворювання, або Три сценарії

Не варто чекати на повне зникнення коронавірусу як це сталося з віспою. Останню вдалося знищити в живій природі завдяки систематичній вакцинації, адже людина була єдиним її носім. Натомість коронавірусом як і грипом ми також можемо заразитися від тварин.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розробила три основні сценарії, як може розвиватися ситуація. За найбільш оптимістичним, майбутні штами COVID-19 будуть менш серйозними, а імунітет людини — значно стійкішим до них. У такому випадку навіть не доведеться удосконалювати нинішні вакцини. Найгірший сценарій можна назвати «апокаліптичним»: вірус мутує в дуже заразну та смертельну хворобу, а вакцини майже не допомагатимуть.

Однак істинна десь посередині. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус вважає найбільш реалістичним сценарій, за яким коронавірус перетвориться у сезонне захворювання. Його спалахи траплятимуться у прохолоду пору року й будуть схожими на грип. Хоча він надалі мутуватиме у нові штами, вони переноситимуться легше. А літні люди, онкохворі та інші групи ризику для уникнення ускладнень і летальних випадків потребуватимуть введення бустерних доз вакцини. Ймовірно ми вже є свідками цього сценарію.

Коронавірус повернувся додому: яка ситуація у світі

У світі надалі переважає штам «Омікрон», який майже повністю витіснив «Дельту». На відміну від свого попередника він заразніший, адже викликає менше ускладнень і летальних випадків. Це означає, що людина може навіть не вважати себе інфікованою коронавірусом, сприймаючи його за звичайну застуду. Цьогоріч пік захворюваності у світі припав на січень і далі пішов на спад.

«Після тривалого зниження, яке спостерігається з кінця березня 2022 року, кількість нових випадків COVID-19 за тиждень стабілізувалася впродовж 9-15 травня. За цей час у світі було зафіксовано понад 3,6 мільйона нових випадків. Це на один відсоток більше, ніж попереднього тижня. Кількість нових щотижневих смертей продовжує знижуватися: впродовж 9-15 травня зареєстровано понад 9 тисяч нових смертей, що на 21 відсоток менше проти попереднього тижня», — зазначено в останньому звіті ВООЗ.

Зменшення рівня захворюваності суттєво вплинуло на карантинні правила. Наприклад, з 16 травня Австрія скасували усі раніше прийняті обмеження. Зокрема, надання довідок про вакцинацію чи негативних тестів. Тим часом у Франції перестали вимагати користуватися захисними масками в громадському транспорті. Їх потрібно надягати лише у лікарнях і будинках для літніх людей. Схожі рішення приймають в усіх країнах Європейського Союзу. Наразі вони перетворюють вакцинацію від COVID-19 з обов’язкової на добровільну. Так, Німеччина готується до осені запропонувати своїм громадянам четверту дозу.

Зовсім інша ситуація в Китаї, де у березні стався новий потужний спалах. Вироблені ним вакцини за застарілими методами (наприклад, «CoronaVac») й раніше поступалися в ефективності сучасним мРНК-вакцинам: американо-німецькій «Comirnaty» від «Pfizer-BioNTech» і американській «Spikevax» від «Moderna». Після приходу «Омікрону» ситуація лише погіршилася. Тож Китай знов вдався до жорстких карантинних обмежень. Жителям деяких провінцій взагалі заборонили виходити з дому, навіть щоб купити їжу. Політика «нульового COVID» Китаю, яка ґрунтувалася на тотальному контролі за населенням, не дала належного ефекту, а перетворилася на серйозні економічні проблеми.

Спад чи проблеми з тестуванням: яка ситуація в Україні й на Хмельниччині

Ситуацію з коронавірусом в Україні — досить неоднозначна. Через масштабну війну з російськими окупантами важко оцінити реальний стан речей. Зокрема, це пов’язано з вимушеним переміщенням мільйонів людей і знищенням ворогом низки медичних закладів. Також міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко визнав, що в таких умовах неможливо забезпечити систематичне збирання статистики про епідеміологічну ситуацію та дотримання карантинних обмежень. Тому останні з березня й до завершення воєнного стану перетворили з обов’язкових на рекомендаційні.

Осягнути приблизну ситуацію можна завдяки щотижневим звітам Центру громадського здоров’я. Згідно з останнім, впродовж 9-15 травня в Україні офіційно підтвердили 2 тисячі 841 новий випадок інфікування коронавірусом. Це на майже 21 відсоток менше, ніж попереднього тижня. Назвати ці цифри об’єктивними неможливо. За цей час було проведено лише 26 тисяч 761 тест на COVID-19. Для порівняння, до 24 лютого в Україні на день проводили 50-70 тисяч досліджень. Але можна говорити про зменшення випадків важкого перебігу хвороби. Впродовж 19 тижня року в лікарні госпіталізували 1 тисячу 502 пацієнтів з COVID-19, а від його ускладнень померли 48 людей.

А у Хмельницькій області ситуація на 19 тиждень року (9-15 травня) була такою:

  • нові випадки — 83 людей (загалом від початку пандемії — 211 тисяч 319 людей);
  • кількість проведених тестів — 234;
  • госпіталізовані — 35 людей;
  • зайняті «ковідні» ліжка — 4,3 відсотка;
  • летальні випадки — 4 людини (загалом від початку пандемії — 3 тисячі 824 людей);
  • одужали — 149 людей (загалом від початку пандемії — 207 тисяч 348 людей);
  • кількість активних хворих — 147 людей.

Літо має минути без нових спалахів — попередні прогнози

Попри проблеми з тестуванням в Україні дійсно може спостерігатися реальний спад захворюваності. Експерти аналітичного центру «Український центр охорони здоров’я» прогнозували, що у 2022 році нас очікує дві хвилі коронавірусу: весняна та осіння. Перша через відсутність суворих карантинних обмежень під час зимових свят мала початися раніше, ніж торік. І дійсно пік захворюваності припав на початок лютого й поступово пішов на спад. Напередодні масштабної війни в багатьох областях скасували «червоні» зони карантину.

Нині ж в Україні зайнято майже п’ять відсотків лікарняних ліжок, признаних для пацієнтів з COVID-19. Оскільки суттєвої різниці між областями немає, це свідчить про фактичне зниження захворюваності, а не лише низьку частоту тестувань. Також низький рівень інфікування спостерігається у сусідніх країнах.

«Хороші новини полягають у високій ймовірності того, що пандемія переходить у тривалий сезонний мінімум, а на літо прямує до вже традиційного спаду. Є ймовірність, що як і в попередні два роки, до осені ситуація не погіршиться», — зазначив співзасновник Українського центру охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Однак восени чи на початку зими нас може спіткати нова хвиля коронавірусу. Як на рівень захворюваності вплине війна з російськими окупантами, поки що важко спрогнозувати. Однак відомо, як можна зменшити ризик — вакцинуватися. Зокрема, бустерною дозою.

Читайте також: Уряд припинив регулювати ціни на бензин і дизель: що буде з вартістю пального

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую