ye-logo.v1.2

Правда чи фейк: у Хмельницькому лікарі почали видавати таблетки калію йодид

Здоров'я 24295
Для отримання таблеток калію йодиду потрібно звернутися до лікаря
Для отримання таблеток калію йодиду потрібно звернутися до лікаря. Фото: колаж автора

У месенджерах хмельничани поширюють повідомлення начебто від управління охорони здоров’я.

Декілька днів у соцмережах серед хмельничан поширюють низку повідомлень, суть яких зводиться до того, що містян закликають звернутися до своїх сімейних лікарів, щоб отримати пігулки для йодної профілактики.

«Від управління охорони здоров'я міста: шановні батьки! Прохання якнайшвидше звернутись до своїх сімейних лікарів щодо отримання таблеток калію йодиду для осіб від 1 місяця до 40 років з метою йодної профілактики у разі виникнення відповідної надзвичайної ситуації. Прохання чітко дотримуватись інструкцій, які нададуть сімейні лікарі. Сподіваємось, вони нам не знадобляться. Всім Миру та Перемоги!!!», - йдеться в одному з таких повідомлень.

Та чи відповідає воно дійсності?

«Такого повідомлення від управління охорони здоров'я міста не було, - каже начальник управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради Борис Ткач. - Але правда в тому, що сімейні лікарі й справді отримали ці таблетки та видають їх».

Утім, за словами Бориса Ткача, нині вживати ці таблетки не потрібно.

«Лише в разі оголошення радіаційної небезпеки. Просто так наперед пити не потрібно! - наголошує Борис Васильович. - Сімейні лікарі видають їх в зіп-пакетиках, де прописана інструкція до застосування в залежності від віку».

Крім цього, пігулки призначені людям, віком до 40 років. «Бо після 40 років щитоподібна залоза практично не всмоктує йод, в тому числі й радіоактивний, - пояснює керівник управління охорони здоров’я. - Тому загрози для щитовидної залози тим, кому за 40, практично немає».

Пояснення від Міністерства охорони здоров’я України:

Що таке йодна профілактика?

Щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Прийом калію йодиду – офіційне оповіщення

Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики! Таке оповіщення проводиться місцевими органами виконавчої влади всіма доступними засобами масової інформації. Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.

Де брати калію йодид у разі потреби?

Держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей.

Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади.

Кому і в яких дозах потрібно приймати йодид калію?

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

Людям старшим за 40 років калій йод не призначають!

Які наслідки прийому йодиду калію?

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто. Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!

Пам’ятайте також про інші заходи захисту у разі радіаційної аварії: перейдіть в укриття, щільно закрийте вікна і двері (не здійснюйте провітрювання), упакуйте харчові продукти або помістіть їх в закриті ємності, накопичте запас чистої води.

Читайте також: Єдиний медичний номер Хмельницького об’єднав декілька закладів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую