ye-logo.v1.2

Рак молочної залози: що має насторожити?

Здоров'я 9588
Фото: Людмила

Це захворювання все більше набирає обертів у світі. Але варто знати, що рак - не вирок, а всього лише діагноз. І війну з цією недугою виграти можна!

Попри те, що в усіх посібниках і брошурах, присвячених ранній діагностиці й профілактиці захворювань молочної залози, сказано й навіть показано, як саме жінка повинна проводити само обстеження, ми цього не робимо. Тому дуже часто втрачаємо найцінніше – час. Як вберегтися від цієї недуги, розповідає лікар-мамолог Хмельницького онкодиспансеру Гаррі Дробнер.


«Якби була відома причина цієї хвороби, звичайно, запобігти їй було б легше, - впевнений обласний мамолог Гаррі Дробнер. - Однак факторів, які сприяють появі захворювання, багато, тому одні жінки мають дещо вищий ризик захворіти, інші менший. У 5 відсотків хворих є гени, які обумовлюють ріст ракової пухлини. А низка провокуючих факторів сприяють їх "запуску". Крім генетичних існують й інші чинники ризику».

Однак, стверджує Гаррі Йосипович, перш ніж перераховувати чинники ризику, треба зауважити, що навіть якщо деякі з них ви знаходите у себе, це не означає, що ви обов'язково захворієте.

• Вік. Жінки старшого віку мають дещо вищой ризик розвитку раку молочної залози, як, власне, і багатьох інших хвороб.

• Спадковість. Якщо рак молочної залози був у кого-небудь з близьких родичок, ризик захворювання збільшується. Ймовірно, відіграють роль як спадковість та генетична схильність до захворювання, так і спосіб життя в родині.

• Гормони. Існують думки, що коливання гормонального фону протягом життя, мають свій вплив на розвиток раку. Жінки, які приймали протизаплідні засоби з високим вмістом естрогенів, більше ризикують захворіти. Сучасні протизаплідні засоби, які містять низький вміст естрогенів, достатньо безпечні, хоча це захворювання зустрічається рідше у тих, хто не приймав цих препаратів. Вважається, що гормональні препарати не стільки викликають рак, скільки сприяють дещо ранішому його розвитку в тих, хто захворів би незалежно від прийому цих ліків.

• Ранній (до 12 років) початок менструацій.

• Пізній (після 55 років) клімакс.

• Перші пологи у зрілому віці. Це відноситься до тих жінок, у кого перша дитина народилася після 30 років.

• Харчування, споживання сучасних продуктів з консервантами, хімічними барвниками та добавками. Тобто, сучасний спосіб харчування.
• Високий соціально-економічний статус. Жінки робочих професій менше схильні до розвитку цього захворювання, ніж жінки з більш високим соціально-економічним статусом. Два попередніх фактори можуть бути пов'язані з цим.

• Ожиріння в період клімаксу.

• Радіоактивне опромінення в дітородному віці, наприклад, за наявності шкідливого робочого процесу.

• Кістозний фіброаденоматоз. Це множинні доброякісні утворення, переважно кісти молочної залози. Якщо у жінки є таке доброякісне захворювання, ризик розвитку раку грудей дещо вищий.

Що має насторожити

Існує безліч ознак, котрі вказують на тривожні процеси в молочній залозі. І жінки мають обов'язково знати про них. Ці симптоми можуть бути ознаками розвитку злоякісної пухлини і вимагають того, щоб жінка негайного звернулася до лікаря. Не бійтеся! Адже в більшості випадків виявляється, що ці симптоми пов'язані не з раком, а з доброякісними новоутвореннями.

• Вузол або ущільнення, зазвичай болюче. Хоча лише у 25 відсотках випадків раку спостерігаються неприємні відчуття.
• Втягнення соска.
• Поява «ямочок» на шкірі, коли ви піднімаєте руки над головою.
• Зміна структури тканини на дотик.
• Постійні неприємні відчуття в одній з молочних залоз.
• Зміна соска або поява кров'янистих виділень.
• Збільшення пахвових лімфатичних з відповідного боку.

Вживайте більше вітаміну А

«Один з найсуперечливіших профілактичних заходів, який, на думку низки фахівців, здатен знизити ризик раку молочної залози на третину, нині активно вивчається в усьому світі, - каже Гаррі Дробнер. - Мова йде про препарат, котрий знижує вплив естрогенів, - тамоксифен. Він використовувався для лікування раку більше 20 років, і його було запропоновано використовувати як профілактичний засіб. А суперечність полягає в тому, що, хоча доведений його сприятливий вплив у профілактиці раку молочних залоз, він може, в той же час, збільшувати ймовірність розвитку раку матки».

Також вважається, що грудне вигодовування може знижувати ризик розвитку раку, але це питання ще не вивчено до кінця. Існує думка фахівців, що, оскільки груди за природою призначена для вигодовування немовляти, рак може розвиватися, якщо це призначення не виконано.

А ще фахівці стверджують, що ймовірність захворювання може знижувати вітамін А, особливо його форма - бета-каротин. Він зміцнює імунну систему. Експериментальні дослідження показали, що нестача вітаміну А збільшує вразливість організму перед хімічними речовинами, які сприяють розвитку ракових клітин (канцерогенів). А надлишок вітаміну А в їжі лабораторних тварин, навпаки, знижував таку чутливість. Нагадаємо, що вітамін А міститься в печінці тварин, зелених і жовтих овочах, молоці. Також існують полівітамінні препарати з вітаміном А.

«Все ж, головним напрямком у профілактиці раку наразі вважається захист людини від факторів, які підвищують небезпеку цього захворювання, - вважає Гаррі Дробнер. - Це, наприклад, відмова від паління та зловживання алкоголем. Також доведено, що зменшення в раціоні кількості тваринних жирів і висококалорійної їжі призвидить до зниження захворюваності деякими формами раку, зокрема раком молочної залози. Правильне збалансоване харчування з низьким вмістом тваринних жирів і легких вуглеводів має стати звичним з дитинства. Крім того, неправильне харчування призводить до ожиріння. Ймовірно, що існує зв'язок між харчуванням, ожирінням і раком молочної залози».

Лікуйтеся лише в спеціалістів

«Безрезультатно говорити жінці, у якої виявили рак молочної залози, щоб вона не хвилювалася, - погоджується Гаррі Йосипович. - Але варто знати, що завдяки ранній діагностиці сучасні методи лікування, в тому числі й оперативні, дають високий відсоток одужання. Більшість жінок добре переносять операцію і наркоз, а рубці з часом стають менш помітні».

Наразі існує безліч методів лікування раку грудей. Вибір того чи іншого способу залежить від стадії раку, його поширеності, типу раку. Головне, пам'ятати, що зволікати не можна, адже існують сучасні методи лікування, котрі дозволяють зберегти молочну залозу і якість життя жінки. Щоб добитися цього, головне, дотримуватися двох принципів. Перший - чим раніше жінка проведете діагностику і почнете лікування - тим кращими будуть результати. І головний — лікуватися не у “знахарів”, а тільки у лікаря-спеціаліста.
 

Коментарі:

МРТ КТ Хмельницький 01.02.2018 08:00

https://xn----ttbeqkc.xn--j1amh/likari/mamoloh

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую