ye-logo.v1.2

Відбулася «гаряча лінія» щодо питань кардіологічної та кардіохірургічної допомоги (питання-відповіді)

Здоров'я 3374
Як подбати про себе і про серця найдорожчих, як отримати медичну допомогу кардіологічного та кардіохірургічного профілю говорили під час «гарячої лінії»
Як подбати про себе і про серця найдорожчих, як отримати медичну допомогу кардіологічного та кардіохірургічного профілю говорили під час «гарячої лінії». Фото: ілюстративне

На запитання відповідала заступниця директора з медичних питань обласного серцево-судинного центру Тетяна Полончук.

Повітряні тривоги, перегляд новин, хвилювання за близьких, стреси, пов'язані з війною і не тільки впливають на наш стан здоров'я і зокрема на серцево-судинну систему. Як подбати про себе і про серця найдорожчих, як отримати медичну допомогу кардіологічного та кардіохірургічного профілю вимушено переміщеним особам й пересічним мешканцям області? Про це йшлося під час «гарячої» телефонної лінії, яку ми анонсували для наших читачів. На запитання українців відповідала заступниця директора з медичних питань обласного серцево-судинного центру Тетяна Полончук

– Пані Тетяно, як вимушеним переселенцям отримати спеціалізовану допомогу, які послуги можна отримати безкоштовно, а які на платній основі?

– Кожна внутрішньо переміщена особа (ВПО), має зареєструватися в управлінні соціального захисту і отримати довідку. Зараз цей механізм спростили, і статус ВПО можна отримати з допомогою телефона через застосунок «Дія». Внутрішньо переміщені особи мають такі ж права, як кожний громадянин України. Але для своєї зручності і безпеки краще підписати декларацію з сімейним лікарем у територіальній громаді, куди люди переїхали. Це дає право отримати електронне направлення, з яким можна звернутися в будь-який спеціалізований лікувальний заклад, зокрема й наш центр, і отримати безкоштовну консультацію лікаря, пройти потрібні обстеження, лікуватися у стаціонарі. Якщо ж людина не має електронного направлення, консультацію лікарів та різні обстеження вона може отримати на платній основі. Вартість послуг можна дізнатися на сайті закладу (hossc.org).

– Які документи, крім направлення від сімейного лікаря, потрібно мати?

– Довідка ВПО не обов'язкова. А ось паспорт потрібно мати.

– А якщо це гострий стан, і людину у заклад привезла «швидка»?

– Доставка пацієнта «швидкою допомогою» прирівнюється до електронного направлення. Тобто пацієнти, яких привозять «швидкі», отримують увесь спектр потрібної допомоги безоплатно.

– Я переселенка з Херсона. Вдома лікар мені радив поставити кардіостимулятор. Але через війну я не встигла цього зробити. Чи можна зробити це у вашому центрі?

– Так. Вам потрібно взяти у сімейного лікаря направлення до кардіолога, можна також і до кардіохірурга. А лікар вже скерує у стаціонар. І якщо підтвердиться те, що вам потрібен кардіостимулятор, його встановлять безкоштовно. Записатися на прийом можна за номером телефона реєстратури (з 8.00 до 17.00) (0382) 61-85-40.

– До мене переїхала бабуся з Харківщини. Зараз живемо у селі. Вдома вона лікувалася у кардіолога, який виписував їй ліки, раз на рік підліковувалася у стаціонарі. Зараз її кардіолог переїхав за кордон. Чи може бабуся звернутися по допомогу у ваш центр і що для цього потрібно?

– Так, направлення сімейного лікаря дає право звернутися до кардіолога безкоштовно. Якщо достатньо на амбулаторному етапі призначити ліки, тоді бабуся зможе лікуватися вдома. Якщо ж її стан потребуватиме госпіталізації, вона зможе лікуватися в одному з відділень серцево-судинного центру.

– Чи можна у вас зробити УЗД серця, якщо немає направлення?

– Так, це буде платна послуга. Але можна звернутися до свого сімейного лікаря, взяти направлення. І тоді обстеження можна виконати безоплатно.

– У чоловіка, 80 років, часто болить серце. Був напад, викликали «швидку». Медики сказали, що повезуть у Хмельницький. А ми би хотіли лікуватися у своїй районній лікарні, бо тут близько, нам зручно добиратися. Зараз чоловік вдома, але нас налякали тим, що у нього – передіфарктний стан. Поки що чоловік приймає ліки, які виписав сімейний лікар. Чому «швидка» пропонує лише серцево-судинний центр, а не найближчу лікарню?

– Левову частку у структурі усієї серцево-судинної захворюваності посідає інфаркт міокарда. Ускладнення цього захворювання можуть розвинутися дуже швидко і навіть призвести до смерті. Тому, якщо у медичного працівника є підозра на інфаркт у пацієнта, він обов'язково пропонує їхати у серцево-судинний центр, оскільки, це єдиний заклад в області, який надає високоспеціалізовану допомогу при гострому інфаркті міокарда. Тут цілодобово працюють катетеризаційні лабораторії, в яких проводиться коронарографія, оперативно верифікується діагноз і визначається подальша тактика лікування. Проте пацієнт сам вирішує – чи їхати в лікарню і в яку саме.

– Чи виконують у вашому центрі операції при пухлинах серця?

– Так. У кардіохірургічному відділенні виконуються практично усі сучасні оперативні втручання на серці, зокрема і з приводу видалення пухлин.

– Для хворих, які лікуються стаціонарно, виділяються лікарські засоби? Які ліки хворі мають купувати самостійно?

– Коли людина потрапляє до нас на стаціонарне лікування, як правило, вона лікується безкоштовно. У закладі є практично увесь спектр лікарських засобів, які потрібні для лікування серцево-судинних захворювань. Проте, зрідка трапляються випадки, коли пацієнту потрібен препарат, якого у закладі немає. Тоді доводиться купувати його самостійно. Крім того, часто пацієнт має інші захворювання, тоді для лікування супутньої патології, можливо, теж доведеться купувати ліки. Але більшість ліків для лікування супутніх захворювань у нас теж є.

– Я з Миколаївської області, зараз живу у селі неподалік Білогір'я. Маю проблеми із серцем. Вдома поставили діагноз «стенокардія». Але у мене немає документів та результатів обстеження. На жаль, втратила паспорт. Тут підписала декларацію з сімейним лікарем. Як мені отримати консультацію лікарів серцево-судинного центру?

– Потрібно взяти направлення у сімейного лікаря. Якщо немає паспорта, візьміть із собою посвідчення ВПО. Ви зможете отримати консультацію лікаря, пройти необхідні обстеження і отримати допомогу безкоштовно.

– А якщо у когось немає підписаної декларації з сімейним лікарем?

– Укласти декларацію з лікарем досить просто. І краще це зробити. Але у допомозі ми не відмовляємо нікому, навіть якщо немає декларації із сімейним лікарем.

– У січні 2022 року в області здійснили першу операцію з трансплантації серця. Розкажіть, як сьогодні почувається пацієнт?

– Операція пройшла успішно. Завдячуючи нашому директору Андрію Кланці, все було надзвичайно чітко сплановано і виконано. Сьогодні прооперований почувається задовільно. Приїжджає до нас для консультацій. До речі, операція для пацієнта була абсолютно безкоштовною, так само, які і препарати супроводу, які людина має приймати пожиттєво.

– Моя тітка перенесла два інсульти. Зараз щодня втрачає свідомість. Лікар рекомендує поставити кардіостимулятор. Але тітці вже 85 років. Чи можлива операція у такому віці?

– Вік не є протипоказом для встановлення кардіостимулятора. Беріть направлення у лікаря і звертайтеся у наш центр.

– Нагадайте, які симптоми вказують на проблеми із серцево-судинною системою? Коли потрібно звертатися до лікаря?

– Нагадаю, що у структурі смертності серцево-судинні захворювання тримають першість. Основні ознаки, які мають насторожити людину і привести до лікаря:

• відчуття здавлювання за грудиною;
• різкий біль (іноді тільки печіння) в грудях;
• поширення болю або дискомфорту на нижню щелепу, шию, плечі, руки, верх живота;
• аритмія;
• задишка;
• запаморочення;
• сильна слабкість;
• холодний піт.

Саме на ці симптоми слід звернути увагу, щоб не пропустити інфаркт. Він не завжди призводить до смерті, але може призвести до серйозних ускладнень. А загалом при неприємних відчуттях у ділянці серця, дискомфорті потрібно звернутися до лікаря, зробити кардіограму. Надзвичайно поширеною є сьогодні гіпертонічна хвороба. Однак часто ті, у кого вона протікає безсимптомно, не звертаються до лікаря. Але наголошу, що підвищення тиску – це той стан, який може призвести до інсульту чи інфаркту. Тому, підвищений артеріальний тиск – захворювання, яке обов'язково потрібно коригувати лікарськими засобами.

Довідково. Обласний серцево-судинний центр – єдиний в області заклад третинного рівня, який надає високоспеціалізовану допомогу кардіологічного та кардіохірургічного напрямку. У поліклініку закладу щороку звертаються понад 45 тисяч пацієнтів. В стаціонарних відділеннях щороку лікуються близько 4 тисяч пацієнтів. За останні роки кількість пацієнтів зросла на 20-25 відсотків. У закладі працюють стаціонарні відділення: кардіологічне, кардіохірургічне (тут проводять оперативні втручання на серці), відділення анестезіології та інтенсивної терапії, амбулаторно-поліклінічне відділення. Амбулаторний прийом, крім кардіологів, ведуть невропатолог, ендокринолог, кардіохірург, офтальмолог, психотерапевт.

А також у структурі закладу працюють реперфузійні центри на відділених територіях, у яких надається допомога при інфарктах міокарда. Такі підрозділи є у Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, а незабаром запрацює і у Нетішині. Інша їхня назва – відділення інвазивної кардіології та інтервенційної радіології. Усіх пацієнтів області, які мають підозру на інфаркт, скеровують у ці відділення.

 Відеверсія «гарячої лінії» щодо питань кардіологічної та кардіохірургічної допомоги 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую