ye-logo.v1.2

Стан судин відображає вік людини

Здоров'я 5720
Фото: Євгеній Дорофєєв

Чим стан судин гірший, тим швидше відбуваються процеси старіння

Природа нам дала сильні судини та витривале серце: воно здатне за хвилину перекачати до 30 літрів крові - замість п'яти, які воно перекачує у стані спокою. Так само й судини можуть перенести значно більший обсяг крові. Однак, серцево-судинні хвороби вже багато років тримають першість у структурі захворюваності і смертності. Причина, насамперед, у тому, що наш спосіб життя дуже відрізняється від того, який був передбачений людині природою.

Найбільші “вороги” судин - цигарки, підвищений тиск та зайва вага

Кровоносні судини пронизують увесь організм людини, сумарна довжина усіх судин складає сто тисяч кілометрів – тобто, 2,5 екватора. Їхнє завдання – забезпечити кожну клітинку організму кров'ю, насиченою киснем та поживними речовинами, та забрати відпрацьовану кров з вуглекислим газом та продуктами обміну. Чим краще діє судинна система, тим кращим стає кровообіг людини, а від цього залежить і самопочуття, і стійкість до різних захворювань. За своїми функціями великі судини поділяються на артерії, які несуть кров від серця до усіх органів, та вени, якими кров іде до серця.
У структурі смертності серцево-судинні захворювання займають 64 відсотки. Домінуюче місце серед них посідає ішемічна хвороба серця, в основі якої лежить звуження судин внаслідок відкладення у них холестерину. Ішемічна хвороба серця – це прояв атеросклерозу. Адже саме слово “ішемія” означає кисневе голодання – тобто, серце “просить” більше кисню, але звужена судина не може його дати.
Ризик захворіти на цю недугу зростає з наявністю факторів ризику. Їх можна розділити на дві групи: ті, на які можна впливати, і ті, на які ми вплинути не можемо. До першої групи належать три головні: куріння, гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертензія) та ожиріння. До другої групи факторів ризику:  спадковість, вік, стать (жінки репродуктивного віку менше ризикують захворіти, ніж чоловіки).
Про те, що із судинами не все у порядку, свідчать такі симптоми: стискаючі болі, печія чи дискомфорт у грудній клітині, задишка при виконанні фізичних навантажень, які раніше виконувалися без проблем. При наявності цих симптомів потрібно одразу звернутися до лікаря. Однак, таких виражених ознак може й не бути. Людина може відчувати головні болі, запаморочення. При цьому також варто звернутися до лікаря.
Підвищений артеріальний тиск – реальна загроза судинам. За статистичними даними, з кожної тисячі подолян 360 мають підвищений артеріальний тиск, 220 – атеросклероз судин серця. І розмови лікарів про те, що обов'язково варто стежити за артеріальним тиском, - не проста забаганка медиків. Наполягаючи тримати тиск у нормі, лікар бажає вберегти вас від хвороб. Насамперед – від інфарктів та інсультів. Бити на сполох потрібно, коли тиск перевищує показники 140/90. Якщо він тримається на такому рівні, варто звернутися до лікаря і пройти обстеження: здати загальноклінічні аналізи крові та сечі, зробити електрокардіограму. І обов'язково дотримуйтеся порад лікаря щодо коригування тиску – чи то дієтою та зміною способу життя, чи пройомом лікарських препаратів.

Кардіопротективний спосіб життя

Такий термін вживають на Заході. І означає він звичайну профілактику, тобто: що робити, щоб не страждати від серцево-судинних хвороб. На перший погляд, все досить просто. Потрібно всього-на-всього нормалізувати масу тіла, відмовитися від куріння, не зловживати алкоголем та займатися фізкультурою. Фізичними навантаженнями можна і ризик захворіти зменшити, і нормалізувати вагу. Займатися медики радять по тридцять хвилин п'ять днів на тиждень.
Для багатьох досить проблемним є питання зменшення ваги тіла. Насамперед потрібно визначити, чи є у вас зайва вага. Для цього існує таке поняття, як індекс маси тіла. Він вираховується за формулою: вага (у кілограмах) розділена на зріст (у метрах) у квадраті.
Нормальною вважається вага, якщо ця цифра менша 25. Від 25 до 30 – зайва вага, більше 30 – ожиріння. Зменшення ваги на 10 кілограмів дозволяє знизити артеріальний тиск на 10-12 міліметрів ртутного стовпчика. Тому нормалізація ваги – досить серйозний плюс у зменшенні ризику серцево-судинних захворвань. Зрозуміло, що для схуднення потрібно займатися фізичними вправами та скоригувати режим харчування. Насамперед, проаналізуйте своє меню. Зверніть увагу на основний обмін: скільки ви вживаєте калорій і скільки витрачаєте. Перша цифра не повинна перевищувати другу. А якщо ви хочете скинути вагу, то вживати потрібно менше калорій, ніж використовувати. У стані спокою чоловік витрачає 1500 кілокалорій, жінка – 1300. Людина розумової праці за добу витрачає, приблизно, 1800 кілокалорій. Щоб не мати ожиріння, не можна вживати з їжею надлишку калорій. А от різноманітні дієти, голодання доказова медицина не підтримує. Харчування у кожного з нас має бути збалансованим. Які його постулати? По-перше, нормальна кількість калорій, по-друге: співвідношення білків, жирів і вуглеводів має бути таким: 10-15 відсотків білків, 20-30 – жирів, решта – вуглеводи. Вагу потрібно зменшувати поступово. Ідеальні темпи – 5 – 15 відсотків ваги за три-шість місяців.

Судини не труби, їх не чистять

Сьогодні існує чимало рецептів чищення судин. Реклама, інтернет-статті нас переконують: поп'єте те-то й те-то, і ваші судини очистяться. Насправді поняття чищення судин – досить примітивне. Не можна залити якусь речовину і почистити судини, як труби. Але можна допомогти своїм судинам бути здоровими та еластичними, сповільнити розвиток атеросклерозу або ж запобігти його появі. Для цього, насамперед, потрібно правильно і збалансовано харчуватися. Білки мають надходити до організму щодня: тваринного і рослинного походження в однаковій кількості. Потрібно віддавати перевагу білому м'ясу, рибі, домашньому сиру, квасолі. Кількість білків потрібно розраховувати за схемою: грам на кілограм ваги. Щодо жирів, то вони теж потрібні і рослинного, і тваринного походження з перевагою перших. Добова норма жирів – 0, 75 грама на кілограм ваги. Але людям, які мають проблеми з судинами, курять, мають підвищений тиск чи зайву вагу, варто віддавати перевагу рослинним жирам, але зовсім виключати з раціону тваринні не потрібно. Так звані “хороші” жири містяться у жирній морській рибі, вони сповільнюють розвиток атеросклерозу. Так само мають бути у раціоні вуглеводи. Простих вуглеводів має бути не більше 10 відсотків. Це – тістечка, торти, печиво, їх вживання потрібно обмежити. Корисніше вживати фрукти, овочі (у щоденному раціоні їх має не менше 500 грамів, не враховуючи картоплі). Вони містять клітковину, яка зв'язує холестерин, який надходить у кишківник, і виводить з організму. Також потрібно більше вживати хліба з борошна грубого помолу, вівсяної каші.
Ще один важливий чинник – вживання солі. Її добова норма - п'ять-шість грамів. А якщо у вас підвищений тиск, то цю норму потрібно ще зменшити.
Значний ворог судин – алкоголь. Але тут справа у кількості. Рекомендації вчених звучать так: добова норма - 40 грамів міцних напоїв чи 150 грамів вина – корисна для організму. Перевагу потрібно віддавати сухому червоному вину, бо воно готується з сортів винограду, які дуже багаті на пектин. Для “чищення судин” існує так звана середземноморська дієта. Вона вчить включати до щоденного раціона фрукти, овочі, морські продукти (насамперед – червону рибу), оливкову олію, червоне вино у помірних дозах та фізичну активність.
Консультант – головний кардіолог області Віктор ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ.

P.S. Про хірургічні методи лікування судин, які виконують у нашій області, ми розповімо в одному з наступних випусків “Мовою здоров'я”.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую