ye-logo.v1.2

Кір з дитячої хвороби став дорослою

Здоров'я 7697
Фото: З архіву редакції

Щоп'ять років спостерігається підвищення захворюваності на цю недугу. Черговий пік очікуємо наприкінці цього – на початку наступного року

Якщо ще років двадцять тому вважалося, що кір – дитяче захворювання, то сьогодні воно вийшло з цього рангу і стало загальним. І дорослі останнім часом хворіють на кір значно частіше. А протікає хвороба у дорослих людей набагато складніше, ніж у дитячому віці. У захворюваності на кір стостерігається циклічність – тобто, кожні п'ять років кількість хворих на кір різко зростає. Так, піки захворюваності спостерігалися у 1995, 2000-2001, 2005-2006 роках.

До 2010 року кір планували подолати повністю

Вже сьогодні у західних областях почали реєструвати випадки захворювання на кір. Значного підвищення захворюваності медики очікують на початку наступного року. “Ще у 1967 році у Радянському Союзі ввели обов'язкову вакцинацію від кору, - розповідає головний лікар Хмельницької інфекційної лікарні Оксана Піддубна. - Масова вакцинація призвела до значного зменшення захворюваності, але водночас – і до зміни вікової структури хворих. Зараз на кір хворіють, здебільшого, дорослі. Щеплення проти кору дітям роблять в одинадцять місяців, шість та 15 років. Поствакцинальний імунітет тримається десять років. Але після п'яти років починає знижуватися. Зміна імунної структури населення і зумовлює періодичні спалахи захворюваності. Але після перенесеної хвороби імунітет зберігається протягом усього життя ”. Тобто, ризикує захворіти кожен, хто старший 25 років і не хворів на кір. Кілька років тому в Україні планували ввести ревакцинацію, однак спроба виявилася невдалою. Зазвичай, кір розповсюджується дуже швидко. Тривалість спалаху - три-чотири місяці. Найбільше хворіють мешканці великих міст, цьому сприяє активне спілкування людей.

Взагалі кору дві тисячі років. І сьогодні ця інфекція залишається однією з найпошироеніших. Щорічно у світі реєструється понад 30 мільйонів випадків захворювання на кір. Свого часу кір фахівці поставили в один ряд з поліомієлітом та натуральною віспою. Тобто, науковці гадали, що цю інфекцію можна побороти назавжди. На початку вісімдесятих років експерти ВООЗ висловили припущення про можливу ліквідацію кору в Європі до 2010 року. Однак, ці прогнози не справдилися.

При контакті з хворим зараження відбудеться стовідсотково

Виняток – ті, хто має імунітет до хвороби – чи то щеплення, чи ті, хто вже перехворів. Взагалі кір - гостре вірусне захворювання, на яке хворіють тільки люди. Передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. ”Навіть якщо ви знаходитеся від хворої людини на відстані десяти метрів, все одно зараження відбудеться, - продовжує Оксана Вікторівна. - Якщо людина вперше стикається з цією інфекцією, її сприйняття стовідсоткове. Іноді навіть щеплені люди можуть захворіти, але вони вбережуться від важких ускладнень. Цей вірус дуже нестійкий, у зовнішньому середовищі гине за тридцять хвилин. Через предмети побуту вірус не передається. Кір – дуже непросте захворювання. Дорослі його переносять набагато важче, ніж діти. Складність у тому, що кір може ускладнюватися пневмонією, менінгітом, енцефалітом. Якщо приєднується вторинна, бактеріальна флора, то це може навіть сліпоту викликати. На щастя, у нас в області протягом минулих спалахів захворюваності летальних випадків не було. Але часто лікарю важко давати будь-які прогнози перебігу хвороби. Тим паче, що специфічної терапії немає. Тобто, ми лікуємо наслідки хвороби. Кір може вражати центральну нервову систему, вірус може дуже довго зберігатися у її клітинах, і наслідки можуть проявитися через кілька місяців і навіть через кілька років. Причому, це можуть бути такі важкі недуги, як епілепсія, шизофренія, розсіяний склероз, зниження інтелекту. Вірус кору є сильним імунодепресантом, і після хвороби у людини знижується імунітет, вона дуже ослаблена, легко підхоплює різні інфекції, у неї загострюються хронічні захворювання. Зазвичай, після спалахів кору зростає захворюваність на туберкульоз”.

Перші ознаки хвороби: висока температура тіла, ураження слизових оболонок не лише ротової порожнини, а й очей, розвивається кон'юнктивіт, вражаються дихальні шляхи. Поетапно з'являються специфічні висипи – плямисто-папульозні. Людина може заразити інших вже з перших днів захворювання, хоч ще сама може не знати про діагноз. При підозрі на кір варто викликати лікаря додому, адже дорогою до поліклініки ви наражатимете на небезпеку багатьох людей.

Перебіг кору, найчастіше, буває середнього чи важкого ступеня. Чи забирати хворого у лікарню, чи лікуватися вдома – вирішує лікар. Головне – ізоляція хворого. Звісно, якщо є ускладнення, то без госпіталізації не обійтися.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую