ye-logo.v1.2

Здоровий спосіб життя — головна профілактика раку

Здоров'я 5755

Рак - одне із найстрашніших лих людства і одна із найзаплутаніших проблем сучасної науки. Люди всіх континентів визнали б геніальним того, хто знайшов би універсальний засіб проти онкологічних захворювань.

Разом із тим лікарі-онкологи запевняють, що чим раніше виявлено пухлину, тим більше в людини шансів на одуження. Наше тіло складається з мільйонів клітин, які утворюють органи або тканини, такі як легені або печінка, м'язова або кісткова тканина. Гени всередині кожної клітини наказують їй рости, працювати, відтворюватись та помирати. Зазвичай, ці накази чіткі, й коли наші клітини підкоряються їм, ми залишаємося здоровими. Але іноді накази, які надходять до клітини, плутаються, і вона розвивається ненормально. З часом групи аномальних клітин призводять до їхнього надмірного розростання, розмноження або до формування пухлин. Пухлини можуть бути доброякісними або злоякісними. Рак та саркома є одними з найрозповсюдженіших різновидів злоякісних пухлин. Якщо аномальні клітини залишаються на одному місці в тілі, пухлина є доброякісною. Вона, зазвичай, не становить загрози для життя. Іноді аномальні клітини захоплюють тканини навколо себе та поширюються на інші частини тіла. Коли це стається, пухлина є злоякісною. Клітини пухлини, які поширюються на інші частини тіла, називаються метастазами. Першими ознаками поширення злоякісної пухлини часто є набряк лімфатичних вузлів, що знаходяться довкола (так званих реґіонарних лімфатичних вузлів). Це пов'язано з тим, що злоякісні пухлини найчастіше розповсюджуються через лімфатичні судини. Вони можуть пустити метастази майже в будь-яку частину тіла та є дуже небезпечними. Саме тому важливо швидко їх виявити для того, аби вчасно розпочати лікування. Онкологи запевняють, що рак розвивається з однієї єдиної клітини (перетворення нормальної клітини в пухлинну є багатоступеневим процесом розвитку від стадії передраку до злоякісної пухлини). Розвиток хвороби може бути ініційований як зовнішніми, так і спадковими генетичними факторами. Старіння підвищує вірогідність розвитку цієї хвороби, головним чином, через накопичення протягом всього життя ризиків, а також зниження ефективності дії механізмів поновлення клітин.

Понад 40% онкологічних захворювань можна попередити
Механізм збереження здоров'я необхідно віднайти в собі. І саме ним може стати здоровий спосіб життя як надійний та універсальний помічник у попередженні багатьох складних захворювань, зокрема онкологічних. Адже 40% захворювань на рак можна попередити. Пацієнти вважають онкологічну хворобу смертельним вироком. Але це не так, оскільки рак - це просто діагноз. І чим раніше його встановили, тим більше надії на успіх. Онкологи переконують, що більшість факторів ризику піддаються корекції. В її основі - відмова від шкідливих звичок, збалансоване харчування натуральними продуктами з обмеженням м'ясних страв, помірна фізична активність, боротьба з зайвою вагою, гарний настрій. Ультрафіолетове випромінювання - ще однин фактор ризику. Адже це 50-90% причин раку шкіри. В зв'язку зі зростанням онкологічних захворювань цієї локалізації, населенню потрібно навчитися уникати ультрафіолетового опромінення.
Особливу стурбованість викликає значне зростання онкологічної гінекологічної патології серед жінок молодого віку (15-34 роки). Збільшення захворюваності відбувається на фоні погіршення інших показників здоров'я. Насамперед це стосується хвороб, які передаються статевим шляхом, доброякісних новоутворень грудної залози, ендокринних захворювань, у тому числі порушень менструального циклу. Основою профілактики та раннього виявлення онкологічної гінекологічної патології були і залишаються профілактичні огляди жінок.

Рак - це ще не вирок!
Лікарі-онкологи зауважують, що рак у 1/3 випадків можна вилікувати за умови ранньої діагностики та лікування. Про це повинен знати кожен і прийти на профілактичний огляд до місцевої поліклініки. Можливо, саме цей візит допоможе зберегти здоров'я та довголіття. До ранніх ознак онкозахворювання можна віднести: наявність новоутворення; патологічні виділення; втрата апетиту, ваги, нудота, слабкість та інші ознаки інтоксикації; порушення функції органа. Відсутність цих ознак не свідчить про те, що раку немає. Тому потрібно проходити серйозне обстеження у фахівця раз на рік. Найпоширеніші злоякісні новоутворення: у чоловіків - легені, шлунок, пряма кишка, простата; в жінок - молочна залоза, шийка матки, яєчники, шлунок, ободова кишка.У будь-якому разі слід позбутися шкідливих звичок та займатися фізичними вправами (30 хвилин щодня).
Не вживайте напоїв, які містять цукор, а також надмірно калорійну їжу. Особливо це стосується продуктів, які багаті на цукор та жири, й містять малу кількість клітковини. Вживайте їжу рослинного походження: овочі, фрукти, зернові та крупи. Обмежте споживання солінь, алкоголю, копченини та смаженої їжі (алкоголь особливо сприяє розвитку раку грудей і кишківника). Скоротіть споживання солі (краще використовувати трави та приправи). Не використовуйте харчові домішки, які рекламують як захист від раку. Не куріть! Вживання тютюну у будь-якому вигляді збільшує ризик захворювання на рак. Матерям варто вигодовувати дітей грудьми до шести місяців, це оберігає від раку молочних залоз.

Леонід БРИНДІКОВ, Тетяна ЗАКРИЖЕВСЬКА, лікарі-онкологи.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую