ye-logo.v1.2

Пийте ліки лише тоді, коли їх «не можна не приймати»

Здоров'я 9100
На жаль, ідеальної пігулки, яка була б точно націлена на хворе місце і не зачіпала здорові органи, не існує.
На жаль, ідеальної пігулки, яка була б точно націлена на хворе місце і не зачіпала здорові органи, не існує.

Адже кожен препарат, крім головної дії, має ще й побічну

Холодна погода, сльота нагадує нам, що не за горами той час, коли більшість буде чхати й кашляти, а дехто зляже з високою температурою. Словом, скоро до нас «прийде» грип. Аби не спасувати перед хворобою, ми запасаємося необхідним арсеналом «проти грипу». Насамперед, купуємо аспірин – від температури, амізон (арбідол, афлубін тощо) – для імунітету, флюколд (колдфлю...) – для покращення загального стану та кілька «шипучих розчинів» – про всяк випадок. І при перших ознаках застуди чи грипу вливаємо у себе увесь цей коктейль, чекаючи на полегшення. Воно часто настає, хоча з часом можемо відчути болі у шлунку, почне «барахлити» серце або ж нити під ребрами. Але ми не пов'язуємо ці симптоми з недавнім лікуванням, а знову п'ємо ліки – цього разу вже «від серця» чи «від печінки». Власне, цього усього можна уникнути, якщо дотримуватися простих правил. По-перше, ліки має призначити лікар. І йому обов'язково пот- рібно розповісти про свої хронічні захворювання. По-друге, перед прийомом препа- рату уважно прочитайте інструкцію, зверніть увагу на протипокази. Ну і, звісно, не перевищуйте дозу. Про те, які протипокази мають ліки, піде мова далі.

 

Чому ліки не лише лікують?

Ідеальний лікарський препарат – це пігулка, яка точно націлена на хворе місце і не зачіпає здорові органи і тканини. Такого ідеалу, на жаль, не існує. Допомагаючи одному органу, препарат біль- шою чи меншою мірою негативно діє на інші. Це пов'язано з декількома причинами. Адже препарат, який вводиться в організм, потрапляє не лише в потрібне місце. Кров його розносить в усі тканини, і він «зустрічається» з багатьма рецепторами, у тому числі рецепторами здорових клітин. Це призводить до зміни їх функцій. Такі ефекти, які виходять за рамки мети, заради якої приймається препарат, називаються побічною дією. Усі ліки мають головну дію, на яку розраховують, приймаючи препарат (наприклад, анальгетики застосовують для зняття болю, гіпотензивні – для зниження тиску) та побічну – небажану. Частота виник- нення побічних ефектів 10-20 відсотків, а для деяких препаратів може досягати і до 50 відсотків. Найчастіше побічна дія ліків пов'язана з їхньою активністю. Вона може бути прямою (наприклад, подразнення слизової оболонки) та друго- рядною (приміром, нестача вітамінів при пригніченні природної мікрофлори людини антибіотиками).

 

Страждають печінка, нирки та шлунково-кишковий тракт

При прийомі пігулок (як кажуть лікарі – перорально, тобто, через рот) першим їхню дію відчуває шлунково-кишковий тракт. У таких випадках побічними явищами можуть бути руйнування зубної емалі, стоматит, шлунково-кишкові розлади: подразнення слизової оболонки, нудота, вздуття живота, втрата апетиту, запор чи пронос, порушення травлення. Як правило, це все минає, тільки-но ви перестанете приймати ліки. Деякі ліки можуть стимулювати виділення соляної кислоти, уповільнюють виробіток захисного слизу чи процеси природного оновлення слизової оболонки, що створює передумови для виникнення виразок. Такий ефект називають ульцерогенним (від англійського: ulcer – виразка) та його мають деякі засоби з вираженою протизапальною активністю і які мають, крім того, знеболюючу та жарознижуючу дію (нестероїдні протизапальні засоби).
Досить часто від ліків страждають печінка та нирки. При прийомі всередину усі ліки, перш ніж потрапити у загальний кровотік, проходять через печінку. Саме вона бере на себе перший удар та саме у ній накопичується та біотрансформується більшість ліків. При цьому, чим довше ліки затримуються у печінці, тим вища вірогідність порушення її функцій та структури. Негативна дія на печінку часто виникає після вживання таких препаратів, як хлорпромазин, хлоралгідрат, фторотан тощо, препаратів миш'яка, ртуті, деяких антибіотиків (тетрациклін, стрептоміцин).
Нирки – це орган виділення. Через них з організму виводиться багато лікарських речовин. Накопичення цих речовин у нирках є доброю основою для токсичної дії на цей орган. Такий вплив мають антибіотики: стрептоміцин, гентаміцин, неоміцин та інші представники аміноглікозоїдів, бутадіон, сульфаніламідні препарати, судинозвужувальні.
Нервові клітини дуже чутливі до хімічних речовин. Тому деякі ліки можуть викликати головний біль, запаморочення, знижувати працездатність. Тривале застосування деяких препаратів небезпечне серйознішими ускладненнями. Так звані нейролептики можуть стати причиною розвитку депресії та паркінсонізму, а транквілізатори – порушити ходу,
збуджуючі засоби – викликати тривале безсоння.

 

До 16 не вживати

Це стосується, насамперед, такого розповсюдженого препарата як аспірин. Хоч медики не призначають його дітям до 12 років, все ж і підліткам краще утриматися від нього. Доведено, що ацетилса- ліцилова кислота може сприяти виникненню астми, спричинити інші усклад- нення. В багатьох країнах світу цей препарат взагалі не призначають для змен- шення температури.
Та й збивати температуру не зовсім правильно. Цим ви пригнічуєте власний іму- нітет, котрий саме при підвищеній температурі противиться вірусу. Якраз при високій температурі гинуть віруси, і якщо ми постійно збиваємо температуру, то тим самим продовжуємо хворобу. Але якщо температура піднялася вище 38,5 градуса, то її все-таки потрібно збити. Для цього краще прийняти парацетамол, ібупрофен. Але і парацетамол має проти- покази. Це захворювання печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту, підвищений тиск. Потрібно точно дотримуватися інструкції, не збільшувати дозу. І, зрозуміло, приймати лише за необхідністю, а не протягом шести-семи днів, доки хворієте. Збити температуру можна і так: протріть тіло оцтом чи спиртом (горілкою), розбавленим водою.

 

Енергія, позичена в організму

Так можна охарактеризувати комбіновані препарати, які рекомендують для лікування грипу та ГРВІ. Деякі компоненти, які входять до їхнього складу, небажані при серцево-судинних захворюваннях, можуть спровокувати тахікардію і навіть гіпертонічний криз. Взагалі комбіновані препарати можна приймати на початку захворювання, при «критичній» температурі або ж у відповідальні моменти, коли потрібно швидко «бути у нормі». Медики кажуть, що це - «енергія, позичена в організму». Комбіновані засоби не призначені для тривалого застосування, їх можна прийняти один-три рази за весь період хвороби (а не три-чотири за день). А потім повертатися до призначень лікаря, і якщо це грип чи ГРВІ – дотримува- тися постільного режиму.

 

Засоби від нежитю не приймайте довше трьох днів

Не варто захоплюватися і засобами від нежитю, особливо тими, які сушать слизову оболонку. Адже це створює сприят- ливі умови для потрапляння вірусу в організм. А зі слизом хвороботворні мікроби якраз виводяться назовні. Коли вибираєте засіб від нежитю, краще віддати перевагу тому, у складі якого є морська сіль. А судинозвужувальні препарати застосовуйте нечасто, або ж коли невідкладні справи змушують «відкласти» хворобу. Але більше трьох діб їх застосовувати не можна, бо може розвинутися залежність від препарату. Особливо це стосується давніх препаратів — таких, як нафтізін.

Консультант – представник Державного фармакологічного
центру МОЗ України Антон ОГОЛЬ.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую