ye-logo.v1.2

Цілющий раціон “бабиного літа”

Здоров'я 2927

Не за горами затяжні холодні місяці, а це означає неминуче послаблення імунітету та нестачу сонячного світла. Саме час поласувати останніми дарами природи цього сезону й запастися вітамінами.

Восени, як тільки починаються дощі, багато з нас одразу ж підхоплюють застуду, незважаючи на те, що влітку не відчували нестачі у вітамінах і мінералах. Чому так відбувається? Нічого дивного, якщо згадати про те, що вітаміни в організмі не накопичуються - звідси поняття «добова доза», «денна норма» тощо. Найшвидше руйнуються і виводяться водорозчинні вітаміни: С, групи В та інші. Жиророзчинні вітаміни, навпаки, можуть накопичуватися і викликати порушення обмінних процесів. Тому запастися певними вітамінами про запас не вийде - природою це не передбачено. Якщо регулярно, постійно поповнювати баланс вітамінів у організмі, то імунітет завжди буде в нормі, і нам будуть не страшні сезонні застуди й вірусні інфекції. 
Для того, щоб задовольняти потребу організму у вітамінах, дорослій людині необхідно щодня з'їдати приблизно 400 г свіжих, бажано сирих овочів і фруктів (якщо більше, то ще краще). Їсти потрібно не лише звичайні плоди - яблука, помідори, огірки, але й різні види капусти, солодкий перець, селеру, моркву, буряк, гарбуз, кабачки, зелені листові овочі тощо. Адже в кожній рослині свої вітаміни, а всі разом вони діють спільно, посилюючи дію один одного - це називається синергією. В осінніх овочах вітамінів багато - набагато більше, ніж у тих, які взимку і навесні лежать на полицях супермаркетів. До прикладу, капуста, свіжа і квашена, а також солодкий болгарський перець багаті на вітамін С, який необхідний нам постійно й у великих кількостях. Всього 200 г салату або один перець забезпечують наш організм достатньою кількістю цього вітаміну - тільки їсти їх потрібно щодня. З капусти можна приготувати сік, і пити його свіжим: він не лише задовольняє потребу у вітамінах, але й допомагає перемогти застуду. Про те, що вітамін А нам найлегше отримати з моркви, теж всім відомо, однак морквяний сік діє набагато швидше, ніж самі коренеплоди. Він має антисептичну, знеболювальну, протизапальну, ранозагоювальну, зміцнювальну дії, покращує колір обличчя і попереджає розвиток раку. Бадилля моркви не менш цінне, ніж коренеплоди. Його можна додавати в салати, супи, використовувати як приправи до м'яса, рису, макаронів та інших страв. Зелену гичку з 4-5 коренеплодів треба облити окропом, а потім пропустити через м'ясорубку разом із цибулею - зеленою чи ріпчастою, і приправа готова.
Вітамін Е відомий своїми антиоксидантними властивостями, але в організмі він накопичуватися не може - як, до прикладу, вітамін А. Тому в організм він повинен надходити постійно, і найпростіше це зробити, вживаючи в їжу олії: оливкову, кукурудзяну, соняшникову, лляну, мигдальну. Бажано вживати свіжу, нерафіновану олію, і не лише в складі страв, але й додатково - хоча б 1 ст. л. на день.
Вітаміни групи В зміцнюють імунітет та беруть участь у формуванні правильного складу крові. Вони містяться в бобових, моркві, капусті, картоплі та інших овочах. Можна готувати соки з суміші овочів: капусти, буряка, моркви, селери, і додавати до них трохи лимонного або апельсинового соку. Овочі сімейства гарбузових багаті на мікроелементи - особливо на мідь і калій. Кабачки, гарбуз і патисони дуже смачні, і з них можна приготувати багато корисних і ситних страв.
З тих вітамінів, які можна «накопичити», варто звернути увагу на вітамін D: взимку отримувати його досить важко, оскільки він виробляється в організмі під дією сонячних променів. Багато людей думають, що вітамін D потрібен лише дітям, проте у дорослих при його нестачі кістки стають крихкими, з'являються нервозність і дратівливість, а потім розвивається депресія. Тому треба використовувати будь-який сонячний день, щоб накопичити цей вітамін в організмі: хоча б руки і обличчя варто частіше підставляти сонцю, якщо на вулиці вже прохолодно, і засмагати не можна.
Такі фрукти й ягоди, як яблука, сливи, кавуни, дині, обліпиха, чорноплідна горобина, багаті на вітаміни А, Е і С та мають антиоксидантну дію.
Шипшину можна заварювати в термосі, й пити декілька разів на день, як чай, із медом і лимоном. Таке поєднання дуже добре підтримує імунну систему в робочому стані, допомагаючи їй боротися з інфекцією і застудами.
Добре, якщо вдається влаштувати собі збалансоване харчування, і декілька разів на день готувати свіжу їжу. На жаль, найчастіше буває так, що займатися цим нам просто ніколи - адже сьогодні у нас стільки справ і обов'язків, що про себе ми забуваємо. Тому не варто нехтувати можливістю вживати вітамінно-мінеральні комплекси - тим більше, що склад продуктів харчування сьогодні змінився не в найкращий бік.


Підготувала Світлана ЯСЬКОВА.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую