ye-logo.v1.2

«На вагу золота»: чому здорожчала цибуля та чи варто чекати, що ціни впадуть

Економіка 7382
Середня ціна цибулі на хмельницькому продовольчому ринку 30 гривень
Середня ціна цибулі на хмельницькому продовольчому ринку 30 гривень. Фото: автора

За ціною цибуля перегнала «заморські» фрукти.

Ціни на овочі, які входять до так званого «борщового набору», цієї весни поповзли стрімко уверх. Особливо неприємно покупців здивувала цибуля. У соцмережах з’явилося уже чимало мемів на кшталт «Міняю 2 мішки цибулі на BMW», «Цибуля дорожча за банани – підкажіть рецепт борщу з бананами», «Українська цибуля таки обігнала американський долар» та інші. Хмельничани, як власне, українці загалом жартують про шалені ціни на овочі. Втім, від жартів до істини – не далеко, адже саме цибуля подорожчала у декілька разів, і нині ціни сягнули 30 гривень за кілограм.

На центральному продуктовому ринку в Хмельницькому до цибулі приціняється навіть той, хто не купує. Продавці жартують, мовляв, раніше всі цікавилися курсом долара, нині – цінами на цибулю. Втім, зізнаються, що «золотий» овоч уже трохи подешевшав. Пікові ціни були напередодні Великодня: якщо тоді за кіло цибулі правили 34-36 гривень, то нині – 28-32 гривні в залежності від розміру цибулин. До речі, чим більші цибулини – тим нижча ціна. Середня ж вартість, зазначена на переважній більшості цінників – 30 гривень. Можна знайти і за 26-27. Щоправда, такі овочі з дефектами, деякі можуть бути надгнилі, а вибрати продавці, як правило, дозволяють неохоче. У хмельницьких супермаркетах товар ще дорожчий – до 35 гривень за кіло цибулі.

У супермаркетах ціна цибулі подекуди сягає майже 35 гривень.

Ціна за цибулю зелену – на рівні цін на цибулю ріпчасту, також коливається в межах 30 гривень за кілограм.

Продавчиня овочів Світлана каже, що за рік здорожчали усі овочі та фрукти. Щоправда, на традиційно імпортовані банани, лимони, апельсини ціна зросла не надто відчутно – на декілька гривень.

«Торік навесні цибуля коштувала гривень 6-7, тож рахуйте, зросла десь уп’ятеро. Додала в ціні й морква. Була гривень 15 – нині вдвічі дорожча. На «екзотику» - банани, лимони ціна стабільніша. А от на овочах, звичних для нас, українців, справді видно велику різницю між тим, що було, і що є».

Світлана каже, що ціни на «екзотику» стабільніші, ніж на традиційні для українців овочі.

До розмови долучається покупець: «Учора повернувся з Польщі, купили цибулі для власних потреб. На наші гроші вийшло по 25 гривень за кілограм… Все ж дешевше, ніж у нас…»

На запитання, чому так різко виросли ціни на традиційний для українців овоч – тільки розводять руками, мовляв, зросли оптові ціни, уже не сезон тощо.

«Нащо вам цибуля - беріть капусту», - припрошує продавчиня Галина. І додає, що ціна на молоду капусту за тиждень впала більше, ніж вдвічі. Якщо перед Великоднем за кіло правили 30-35 гривень, то нині ціна кілограма капусти – 16 гривень.

Ціни на капусту знизилися вдвічі.

«А звідки ваша цибуля?», - допитуємося таки про «овоч-делікатес». Запевняє, що з Херсона.

Та, насправді, вітчизняну ріпчасту цибулю нині на прилавках навряд вдасться знайти. На Хмельницькі ринки її завозять, здебільшого, з Казахстану. За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, яке проводить фітоконтроль усіх імпортованих до нас овочів на митному посту «Хмельницький – центральний», з початку року в область було завезено 431 тонну ріпчастої цибулі. «Усі поставки – з Казахстану», - розповіла сайту «Є» начальник відділу карантину рослин Держпродспожив служби в області Віра Моташко.

Власне, наповнення ринку цибулею з країн Азії - це не лише тенденція нашого міста.

На думку експерта - голови Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, основна причина здорожчання вітчизняної городини полягає в тому, що держава втратила функцію прогнозування, планування і підбиття балансу. Городину вирощує перевожно населення та дрібні фермери, решту землі обробляють зернові гіганти. Тож свої запаси швидко закінчуються, і з початком овочевого дефіциту на українських прилавках оселилася цибуля пераважно з Казахстану та Узбекистану. І нинішній український ажіотаж неабияк «підігрів» ціни на азіатську цибулю: за останній час вони зросли втричі.

Ціна за цибулю зелену – на рівні цін на цибулю ріпчасту, також коливається в межах 30 гривень за кіло.

«На Хмельниччині традиційно під овочівництво по всіх категоріях господарств закладають 11-12 тисяч гектарів щороку. 99 відсотків припадає на населення, і лише один відсоток на сільгосппідприємства та фермерські господарства. Щоправда, яку саме площу закладають під цибулю, – визначити важко, адже Хмельниччина для вирощування цього овоча - не надто сприятливий регіон, як, наприклад, Херсонщина. Цибулю переважно вирощують для власних потреб. Наразі «свою» цибулю ми уже з’їли, тому доводиться імпортувати. Як правило, зі східних країн – Казахстану, Узбекистану. І, зрозуміло, що у ціну закладаються транспортні витрати. Тобто 70-80 відсотків від ціни якраз припадає на логістику», - каже Ванда Сердюк, начальник відділу організації виробництва продукції рослинництва та земельних відносин Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації.

Нині цибулю імпортують з країн Азії.

Чи буде дешевшати ріпчаста цибуля і наскільки, кажуть, наразі спрогнозувати важко. Ціни можуть впасти десь в серпні-вересні, коли ринок наповниться вітчизняним овочем, який переважно в промислових масштабах вирощують на Херсонщині. І, звісно ж, коли з’явиться й наша подільська городина.

Щоб посадити грядку з цибулею - доведеться розкошелитися.

Сподіватися на занадто дешеві ціни на цибулю все ж не радять. Посадковий матеріал на ринку нині також – дефіцит, а ціни на цибулю-тиканку також зросли в декілька разів: якщо минулого року вартість посадкового матеріалу сягала 65-75 гривень, то нині за кіло правлять від 220 гривень.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую