ye-logo.v1.2

Практично ніяких вигод від добудови блоків на ХАЕС не матимемо

Економіка 3584
Фото: РПЛ

Або про них не знають у місцевій владі. Такі висновки зробила громадська рада області

Члени громадської ради при Хмельницькій обласній держадміністрації зібрали спеціалістів з різних галузей, аби з’ясувати позитиви та негативи, які ми усі матимемо від добудови енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій атомній електростанції.
Як висловився голова ради Юрій Рєзніков, засідання досить чітко показало, що влада на рівні області практично не володіє інформацією. До прикладу, дані у економістів та у атомників різняться в мільярд мегават виготовленої з початку року електроенергії. А природоохоронці взагалі звітують лише про кількість дозволів на різноманітні викиди.
Майбутні вигоди «бачить» лише головне управління економіки в Хмельницькій області.
«Хмельницька атомна – одна з переваг Хмельниччини з економічної точки зору, – вважає Андрій Прусецький, начальник управління. – Тому добудова ще двох енергоблоків збільшить валовий продукт області, податкові надходження. Завдяки існуванню атомної, держава виділяє субвенції для реконструкції та ремонту об’єктів соціальної сфери. Це мільйони гривень щорічно! Для мешканців зони спостереження є суттєве здешевлення електроенергії».
Та, наприклад, в Ізяславі «здешевлення» не відчули. «Нині в самому Ізяславі не те, що пільг нема. Як для містечка, у якому переважна більшість мешканців – військові, тарифи вищі, ніж у тому ж Хмельницькому. З яких розрахунків вони беруться, мені так і не вдалося з’ясувати!» – каже колишній мер Ізяслава Ігор Дженджера.
Представники ж атомної запевнили, що у 30-кілометровій зоні тариф на електроенергію на 30% нижчий, ніж для решти подолян. Пан Прусецький додав, що порушуватимуть питання про зниження цього тарифу до 50%.
Економісти переконують, що атомна енергетика – єдиний рятівний круг для енергетичної незалежності не лише Хмельниччини, але й держави в цілому.
«Теплові електростанції вже вичерпують свій резерв, тож будуть виводитися з експлуатації. А потужності потрібно буде замінити іншими. До речі, екологічно чистими їх також не назвеш, хоча нападок захисників природи на ТЕС немає», – каже Олександр Левицький, начальник відділу охорони навколишнього середовища.
І коли мова зайшла про потужності, «вилізла» ще одна досить суттєва і дороговартісна проблема – лінії електромереж. Члени громадської ради наголосили на тому, що доцільність добудови ще двох блоків досить сумнівна, адже сусідні Хмельницька та Рівненська атомні почергово вимикають реактори – коли працює нетішинський, рівненський «відпочиває», і навпаки. А причина в тому, що немає лінії, яка витримала б таку напругу. Отож для ефективної роботи, а точніше передачі електрики в мережу від третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС, потрібно ще й замінити лінії електромереж. Представники ж з Нетішина вважають — до етапу роботи з електромережами має найактивніше підключатися «Обленерго», яке і продає електрику.
Також прихильники добудови закидають противникам, що їхні пропозиції розвивати енергетику на базі відновлювальних джерел – вітер, сонце, дуже витратні. Мовляв, «самі ж не захочете потім платити такі гроші». За розрахунками управління економіки, тоді як собівартість атомної електрики – 15 копійок за кіловат, вже теплова обходиться – 30 копійок, гідро – близько 4 гривень за кіловат, а вітрова – приблизно 7 гривень, сонячна – близько – 15. Тобто, атомна електроенергія – найдешевша. 
Хоча екологічний чи будь-який інший вплив ще двох додаткових енергоблоків у Нетішині поки не досліджений.
«Ніхто ще й не приступав навіть до проектної документації. Верховна Рада ще не прийняла закон про добудову енергоблоків №3 та №4, - відповів Сергій Дубина, начальник управління з питань аварійної готовності та реагування. - Тільки на розробку проекту потрібно близько двох з половиною років. Потім цей проект має пройти цілу низку експертиз».
Отож більшість хмельницьких відомств частково володіють лише поточною інформацією стосовно діяльності ХАЕС. І навіть ця інформація не дає якоїсь загальної картини. Принаймні, до таких висновків прийшли члени громадської ради при Хмельницькій облдержадміністрації. А що буде далі – не знає ніхто. «Окрема країна» – так назвали атомну члени ради.
Тому вирішили пропонувати місцевій владі розробити стратегію розвитку ядерної енергетики Хмельниччини, а токож відвідати майданчики ХАЕС, на яких зводитимуться два додаткових блоки.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую