ye-logo.v1.2
20 Вересня, 2020

Валютні ігри

Економіка 3649
Фото: колаж Євгенія Дорофєєва

Кореспонденти «Хмельницької народної газети «Є» відвідали хмельницькі банки, намагаючись продати валюту без пред’явлення паспорта

Вереснева постанова Національного банку України про нові правила обміну валюти підняла чимало галасу. Адже в пунктах обміну грошей почали не лише вимагати паспорт, а ще й робити його ксерокопію! Хоча в постанові НБУ №278 чорним по білому написано, що якщо міняти суму, не більше 50 тисяч гривень, то клієнт повинен надати будь-який документ, що засвідчує його особу. Пізніше у Нацбанку пояснили, що паспорт необхідний. Але почали говорити, що копіювати сторінки не будуть. А на початку жовтня сам голова НБУ Сергій Арбузов виступив із заявою: «Ми дозволяємо банкам купувати валюту у фізичних осіб при пред’явленні ними будь-якого документа, що посвідчує особу. При цьому копіювання документів не здійснюється. Ці нововведення незабаром набудуть чинності і діятимуть до закінчення чемпіонату «Євро-2012». Відповідальність за реалізацію вказаних спрощень покладаю на керівників банків. Зобов’язую їх роз’яснити своєму персоналу нові норми та вимоги Національного банку для забезпечення належної роботи обмінних пунктів. Для нас головне, щоб населення вільно, зручно, без нарікань мало можливість здійснювати валютно-обмінні операції».

«Не вірте телевізору»

Приблизно таку фразу ми почули в «Промінвестбанку», де намагалися продати десять американських доларів. Щоб «скинути» «червонець», у нас попросили паспорт та попередили, що знімуть копію першої сторінки. «А як же заяви по телебаченню, що можна вже не робитиксерокопії паспортів?», - поцікавилися ми в касира. На що почули: «Не вірте телевізору. Це не правда. Ось, - показуючи кудись у бік пальцем, продовжує касир, - постанова Національного банку. Йдіть читайте!» Ми ж замість перечитування вирішили вирушити далі.

Зайшли до «Райффайзен Банк Аваль». Питаємо: «А можна долари без паспорта продати?» «Ні», - категорично каже дівчина на касі. «А за водійським посвідченням?», - продовжуємо ми. «Ні, - відповіла касир. – Тільки за паспортом або його ксерокопією». Коли обурилися, що постановою Нацбанку №278 передбачено обмін валюти на суму до 50 тисяч гривень просто з посвідченням особи, почули наступне: «У нас такої вказівки не було. Нам сказали проводити валютні операції лише при пред’явленні паспорта».

Рушили далі… до вуличного обмінного пункту. В ньому нам відмовили обміняти долари за закордонним паспортом. «А якщо я громадянин Росії і в мене немає вашого паспорта, то що мені робити?», - почав блефувати кореспондент. І навіть відповіді не почув! Лише побачив – касир знизала плечима.

Єдиним банком, в якому погодилися купити зелений «червонець», виявився «ПриватБанк». Але… за умови, якщо у нас є пластикова картка їхньої установи. Чому все так просто? Касир пояснила: «Ви ж, коли отримували картку, надавали паспорт та ідентифікаційний код, а тому в нас є всі ваші дані».

Вихід є. Незаконний

Якщо не хочете йти до банку, то… можна піти на базар. Або на центральний овочевий, або на речовий на Львівському шосе. Ось там ніхто не питає ані паспорта, ані банківської картки, ані будь-якого іншого документа. І ми це перевірили! Щоправда, лише на словах, розпитуючи, що до чого. Адже купити чи продати – не ризикнули, оскільки це порушення закону, за яке загрожує, нехай і дещо міфічна,адміністративна відповідальність.

Так ось на центральному овочевому ринку знайти валютних міняйл доволі просто. Вони самі вас зустрічають при вході фразами: «Рублі, долари, євро». Щоправда, курс трохи різниться. В середньому, на 5 копійок на одному доларі США. Купують дешевше, ніж банки, продають – дорожче.

Така ж ситуація й на речовому ринку. Ось тільки тут міняйл потрібно знати в обличчя, оскільки таких, які вголос оголошують про обмін валют не так вже й багато. Але ж є – при входах на «старий» та «новий» базари. Решта ж, як розповіли знайомі підприємці, ходять рядами та запитують підприємців, чи не потрібна їм валюта. Щоправда, як зізнаються деякі базарники, нині вони чимало валюти купують у відвідувачів ринку, які не проти втратити гривню-дві на ста доларах аби не йти до банку із паспортом.

Завтра зміняться правила

Національний банк України своєю постановою № 364 від 11 жовтня вніс зміни до «Інструкції про порядок організації та здійснення валютообмінних операцій на території України». У ній сказано, що з 28 жовтня банк (фінустанова) має право продавати валюту клієнтам на суму, що не перевищує 150 тисяч гривень. При цьому клієнт повинен пред'явити документ, що засвідчує особу та підтверджує його резидентність. Касир банку зобов'язаний перевірити резидентність клієнта і заповнити відповідну квитанцію про здійснення валютообмінної операції та забезпечити збереження копій сторінок документа, на підставі якого проведена ідентифікація особи. Також банк має право здійснювати купівлю валюти у клієнтів за умови пред'явлення будь-якого документа, що посвідчує особу. При цьому в квитанції вказується ім'я, прізвище і по батькові клієнта, який здійснив продаж іноземної валюти. Копіювання сторінок документа, що посвідчує особу клієнта, в цьому випадку забороняється. Такі правила діятимуть до 1 вересня 2012. Отож, насправді зміни відбулися, тільки дуже незначні.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую