ye-logo.v1.2

Який танк знайдено в Іванівцях?

Історія 9069

«Знахідкою року» охрестили історики-краєзнавці події навколо розкопок затопленого біля села Іванівці радянського танку періоду Великої Вітчизняної війни

Інформаційні повідомлення на цю тему містили досить багато протиріч та неперевірених свідчень «очевидців». Що ж насправді поховане на дні річки ось уже майже сім десятиліть? Минулого року до Гарнишівської сільської ради звернулися представники київського товариства «Історичне військово-технічне надбання України» з пропозицією провести археологічну розвідку дна річки Грабарка, де, за попередньою інформацією, у перші дні війни зірвався з мосту та затонув радянський танк «Т-34». Треба сказати, що такий факт уже досить давно відомий серед старожилів у Іванівцях. Розповідають, що під сильним обстрілом німецької авіації одна з машин під тиском власної ваги проломила вузький дубовий місток та перекинулася. У цьому місці досить часто траплялися знахідки воєнного часу: міни, гільзи від патронів тощо. Робота науковців розпочалася лише у березні 2010 року після отримання дозволу від обласного відділу охорони пам’яток історії. У процесі були задіяні спеціалісти Інституту археології Національної Академії наук України, представники МНС, органів охорони культурної спадщини.
10 травня  агентство УНІАН оприлюднило повідомлення з посиланням на керівника експедиції, старшого наукового співробітника Інституту археології Віктора Вахонєєва. Підйомні роботи були припинені через відсутність потрібного обладнання (танк знаходиться на глибині 8 метрів) та небезпечну близькість до газопроводу. Тоді вдалося підняти лише фрагмент гусениці з двома десятками траків, один із задніх катків, триплекси, коробку для акумуляторів. Крім цього, дістали радянську гвинтівку Мосіна та німецький автомат МП-38. За словами науковців, насправді у Грабарці затоплено 52-тонний важкий танк «КВ-2», який серійно випускався в Ленінграді з 1941 по 1943 роки. Із 334 бойових машин цього типу сьогодні зберігся лише один екземпляр, що експонується у Центральному музеї Збройних сил Росії у Москві. У разі успішного підйому танк планується передати у історико-архітектурний музей «Київська фортеця».
На цьому можна було б поставити крапку. Але нещодавно ми виявили цікавий документ, що ставить нові запитання. По суті, це акт про розслідування щодо встановлення причин виведення з ладу машин 34 радянської танкової дивізії в кінці червня – на початку липня 1941 року. На основі наказу командира дивізії від 10 липня спеціальна комісія на чолі з Зиковим (посада не вказана) опитала командний, керівний, технічний та військово-технічний склад дивізії. До акту, що виданий у місті Ніжині та датований 18 липня, додано список з кількох десятків одиниць втраченої техніки. Перелік оформлено з численними помилками, окремі місця зараз прочитати неможливо через пошкодження паперу.  Серед іншого зазначено танк Т-35 під номером 29-435, що «перекинувся в річку догори гусеницями в районі села Іванівці і виведений з ладу. Свідок – командир (роти?) Огієв. 30.06.1941». Прямої вказівки, що мається на увазі саме населений пункт Волочиського району немає, але поруч у списку згадуються ще два танки, пошкоджені у Волочиську.
Т-35 – єдиний  у світі п’ятибашто-
вий танк, що випускався серійно (з 1933 по 1939 роки  з конвеєра вийшла всього 61 машина)  та найпотужніший танк Червоної Армії у 1930-ті роки. На початку Великої Вітчизняної практично усі Т-35 були втрачені, в основному, через технічні недоліки. На сьогодні зберігся лише один екземпляр, який, щоправда, не брав участі у бойових діях. Він виставлений у Військово-Історичному музеї бронетанкового озброєння і техніки у підмосковному місті Кубинка.
Чи саме такий танк знайдено науковцями на Волочищині? Відповідь на це питання ми зможемо отримати вже наступного року, після поновлення розкопок. А нещодавно з’явилася звістка про те, що ще один танк знайшли у Петрівці. Як розповідають у сільській раді, справді старожили згадують, що під час другої світової війни у трясовинні загруз танк. Однак, сьогодні важко сказати, чи насправді він є. Навіть кілька днів велися розкопки, які не дали ніяких результатів. Потрібно провести глибші історичні дослідження та пошуки зі спеціальним обладнанням.


Володимир МАТУСЯК, історик-краєзнавець.


 

Коментарі:

читач 12.12.2010 13:43

Що за застаріла інформація? Самі ж вже про це сто років тому писали. І про танк у Волочиському районі теж, здається, вже все розставили по поличках. Чи це вже якись новий танк. Щось не розумію...

Сергій 11.12.2010 13:49

Не можу зрозуміти - навіщо танк відправляти в Київ? Що в Іванківцях чи Хмельницькому для нього місця достойного не знайдеться?

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую