ye-logo.v1.2

Чи стане знайдена у Хмельницькому гармата танку КВ-2 музейним експонатом

Історія 9040
Вага знахідки – 4 тони і 800 кілограмів
Вага знахідки – 4 тони і 800 кілограмів. Фото: автора

Краєзнавці наголошують, що вона належить державі і має бути у місцевому музеї.

Хмельницьким 26 липня пронеслась приголомшлива новина – на одному із будівельних майданчиків знайшли танк. Однак наступного дня виявилося, що це була лише гармата, а точніше – рештки 120-міліметрової гаубиці. Того ж дня знахідку передали на зберігання одному з комунальних підприємств, а за кілька днів поширилася інформація, що у гарматі був діючий снаряд, який піротехніки ніби то «прогледіли». Та про все по порядку.

Першими про знахідку дізналися представники ГО «Пам'ять і слава Європи». Як розповів керівник організації Роман Мещигин, вони отримали анонімне повідомлення про те, що фрагменти військової техніки хочуть приховати від держави, а потім – навіть перепродати. І оскільки вони не могли цього дозволити, то приїхали на будівництво, викликали поліцію, а ті в свою чергу – піротехніків.

Службовці Держслужби надзвичайних ситуацій, спільно із будівельниками, за п’ять годин відкопали не лише гармату, а й казенник (задня частина артилерійського ствола, у якій розташований затвор – авт.) башти від танку часів Другої світової війни. При цьому піротехніки перевірили територію на наявність вибухонебезпечних предметів, і запевнили, що ні в гарматі, ні поблизу неї боєкомплектів не було.

Після цього знахідку передали на зберігання спеціалізованому комунальному підприємству «Хмельницька міська ритуальна служба». А за кілька днів – новина: під час огляду виявили снаряд часів Другої світової війни. При чому в офіційних джерелах про це не було жодної згадки, а в соціальних мережах – жодного обговорення. Цю «неперевірену інформацію» одному з місцевих телеканалів підтвердив Сергій Шпаковський, завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області.

«Знайшовся снаряд, він важить 50 кілограмів. На місце до цього комунального підприємства був викликаний наряд МНС і звісно ж вони його забрали зі ствола на утилізацію», – розповів Сергій Шпаковський журналістам.
Однак директор «Ритуальної служби», де зараз знаходиться гармата, спростовує цю інформацію. Він каже, що до нього доходили чутки про старий боєкомплект, який ніби то прогледіли піротехніки, але звідки вони взялися, не знає.

 

Сергій Бортник каже, що гармату їм привезли з болотом, а не снарядом. Фото: km.dsns.gov.ua

«Не знаю, хто таку "мульку" запустив про снаряд. Відкрили затвор, весь ствол був забитий болотом. Звісно що за стільки років вони просочилося окисами і можливо через це хтось "змолов", що там є снаряд і воно «пішло гуляти»?... Насправді, ніякого снаряду там не було. Інакше б гармату довелося вивозити, щоб детонувати вибух, і ще не відомо, чи вона після того вціліла б. А так ми її почистили, і зараз вирішується питання про фінансування реставрації», – поділився Сергій Бортник.

Також він розповів, що гармату мають передати до фондів музею історії міста, а потім – встановити десь у Хмельницькому.

 

Знахідку передали на зберігання комунальному підприємству, а потім гармату пранують віддати у музей історії міста Хмельницького. Фото: km.dsns.gov.ua

Хоча в управлінні культури кажуть, що у акті не йдеться про реставрацію – там зазначено «незалежна експертиза».

«У другому акті написано, що власнику будівництва повідомили передати фрагменти військової техніки, імовірно фрагменти башти танку КВ-2, на зберігання СКП "Ритуальна служба" Хмельницької міської ради. А СКП, після проведення незлежної експертизи зазначених фрагментів, передати їх у Музей історії міста Хмельницького"», – розповів Артем Ромасюков, начальник управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

Сергій Бортник каже, що непогано було б виготовити додаткові деталі, щоб люди бачили, як вона виглядала колись.

Та цікавою є не лише доля гармати, а й її історія. За інформацією ДСНС, гармата ця – від радянського танку КВ-2 часів Другої світової війни. А за попередніми даними експертів з обласного відділу охорони пам’яток історії й культури, її виготовили у тридцятих роках минулого століття.

Першим про гармату написав історик і краєзнавець Ігор Западенко. Він також висунув версію, як вона могла опинитися під землею.

«Ще до війни, там, де зараз прикордонна академія, розмістили 2-ге Горьковське танкове училище. У1972 році танкісти поступилися місцем артилеристам. Тобто, танкового мотлоху там не бракувало з кінця 1930-х років. А саме на тому місці, де будується офіс-центр, ще у радянські часи була рампа для завантаження військової техніки на платорми залізничні. Маю підозру, що цю рампу влаштували ще німці, оскільки у наявності є фото кінця березня 1944 року, на якому сусідня базарна площа (нині територія міської лікарні) повністю заставлена німецькою бронетехнікою, яку не встигли вивезти… На мою думку, цю гармату (певно, не боєздатну) закинули в одну з вирв від бомби як баласт, щоб засипати і вирівняти рампу біля колії», – написав Ігор Западенко на своїй сторінці у «facebook».

А історик Ярослав Михайловський навіть відшукав дві фотографії цього танку. Він стверджує, що у Проскурові був лише один такий танк, який наімовірніше залишився під час відступу радянських військ, адже таку техніку випускали лише до 42-го року.

 

Історик стверджує, що це саме той танк, до якого була прикріплена знайдена гармата. Фото: з facebook-сторінки Ярослава Михайловського

«Колись я знайшов дві фотографії цього танка на сайті "eBay". Вони зроблені різними камерами у різний час. І якщо б таких танків було більше, в тих фотоальбомах були би ще якісь фото. Тому що для німців у Проскурові не було розваг і вони ходили і фотографувалися біля техніки... З фотографій видно, що цей танк не був підбитий, але був залишений екіпажем. Різати таку техніку не було сенсу, тому швидше за все, з нього зняли гармату разом з тою плитою, яка кріпить її до башти, і використовувати танк як якийсь тягач біля залізничної станції. Доля танку невідома, а гармату напевне, просто залишили і забулися. Аж дотепер», – поділився Ярослав Михайловський.

До речі, саме у вересні, рівно 20 років тому, у Хмельницькому відкрили музей історії міста, куди й планують передати відреставровану гармату. Щоправда, коли це станеться – невідомо. Директор ритуальної служби каже, що це складна процедура і, навіть після звернення до міської ради, грошей на реставрацію за один день не виділять. Тож зараз у комунальному підприємстві лише думають над тим, як краще запустити цей процес.

Відео – Вадима Василишина

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую